Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?

Aneta Kułakowska11 czerwca 2024Komentarze (0)

Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?

Wiem, że prosiliście o wpis dotyczące podziału zysku. Dzisiaj taki szybki wpis w związku z kolejnym pytaniem w temacie zmiany umowy spółki.

Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?

Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?

Otóż, dość częstym przypadkiem jest dokonywanie notarialnej zmiany umowy spółki i na tym koniec. Część z Was jest święcie przekonana, że po podjęciu uchwały w protokole sporządzonym przez notariusza Wasza rola na tym się kończy. Szczególnie, jeśli notariusz wręczy Wam potwierdzenie złożenia aktu notarialnego do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN).

Nieświadomi żyjecie spokojnie myśląc, że doszło do zmiany umowy spółki. I tutaj zwykle przez przypadek dowiadujecie się, że umowa spółki, którą się posługujecie nie widnieje na odpisie w KRS. Zatem jej zmiana nie została wpisana do KRS. A jeśli nie została wpisana do KRS to skutecznie nie weszła w życie.

Pół biedy, jeśli nie upłynęło od zmiany pół roku. Wówczas możecie złożyć do KRS wniosek o wpis zmiany. Jeśli pół roku minęło to nic już z tym aktem notarialnym nie zrobicie. Zatem jeśli zależy Wam na tej zmianie to musicie ponowić wizytę u notariusza i ponownie dokonać zmiany.

Reasumując, do skutecznej zmiany umowy spółki poza podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki potrzebujecie wpisu zmiany do KRS. A w tym celu konieczne jest złożenie wniosku o wpis zmian poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Pamiętajcie, że po każdej zmianie umowy spółki składacie do KRS tekst jednolity umowy spółki, a więc treść umowy spółki po zmianach.

O tym jak sporządzić tekst jednolity przeczytacie we wpisie Jak sporządzić tekst jednolity umowy spółki?

Zmiana reprezentacji a wpis w KRS

Swego czasu otrzymałam dwa podobne zapytania dotyczące zmiany umowy spółki m.in. sposobu reprezentacji.

Otóż spółka dokonała zmiany reprezentacji spółki poprzez zmianę umowy spółki. Niestety KRS wezwał spółkę do zmiany sposobu reprezentacji, ponieważ dokonana zmiana była nieprawidłowa i nie mogła zostać wpisana w KRS. Spółka postanowiła zatem wrócić do poprzedniego zapisu umowy spółki dotyczącego reprezentacji.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość czy w takiej sytuacji, jeśli nie dochodzi do zmiany sposobu reprezentacji czy należy składać ponownie wniosek o wpis zmian czy nie.

Otóż należy złożyć wniosek o wpis zmian, nawet jeśli zapis dotyczący sposobu reprezentacji nie zmienił się. Wpisu do KRS wymaga bowiem sama zmiana umowy spółki. Jeśli nie dokonamy wpisu zmian do KRS, zmiana umowy spółki nie wjedzie w życie.

Ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. w sprzedaży

Ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Przy okazji przypominam, iż w ostatni piątek 7 czerwca swoją premierę miał ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. Praktyczny przewodnik dla spółek z o.o.

Ebooka napisałam prostym i zrozumiałym językiem. Poza samą treścią zamieszczoną w ebooku znajdziecie 18 załączników ze wzorami dokumentów niezbędnych do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o. tego wcześniej nie było.

W pakiecie znajdziecie zatem ebooka w formacie pdf, który ma 122 strony oraz 18 załączników ze wzorami dokumentów.

Ebook do dnia 30 czerwca 2024 r. (włącznie) będzie do nabycia w cenie promocyjnej 277 zł. Od dnia 1 lipca 2024 r. będzie w stałej sprzedaży w cenie 399 zł.

Jeszcze w czerwcu w sprzedaży pojawi się możliwość zakupu ebooka bez załączników, jak i możliwość zakupu samych załączników bez ebooka.

Zerknijcie na stronę sklepu i koniecznie sprawdźcie spis treści i listę załączników. Jeśli jest to coś, czego akurat potrzebujecie to zapraszam do zakupów.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. musi mieć formą notarialną?

Czy spółka dwuosobowa to dwóch wspólników? 

Sprawozdania rady nadzorczej

Czy musimy udostępniać dokumenty roczne wspólnikom?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: