Jak podzielić zysk w spółce z o.o.?
Sporo z Was pytało ostatnio o możliwości podziału zysku w spółce z o.o. Obiecałam, że z tematem rozprawię się na blogu. Zatem zainteresowanych zapraszam.
Jak podzielić zysk w spółce z o.o.?
Przy okazji chciałabym przypomnieć, iż w zakresie podziału zysku na blogu znajdziecie kilka starszych i wciąż aktualnych wpisów. Koniecznie się z nimi zapoznajcie.
Przeznaczenie zysku w spółce z o.o.
Jaką część zysku na wypłatę dywidendy?
Dzień dywidendy w spółce z o.o.
Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów?
Uchwała o podziale zysku w spółce z o.o.
Jeśli zerknęliście do starszych wpisów to myślę, że sporo się Wam rozjaśniło. Zatem nie będę powielać treści tych wpisów, a tutaj jedynie zrobię checklistę i podsumowanie.
Zanim zdecydujecie jak podzielić zysk za ubiegły rok obrotowy to sprawdźcie:
- Sprawozdanie finansowe, aby upewnić się ile wynosi zysk netto.
- Porozmawiajcie z księgową i upewnijcie się czy są jakieś straty za poprzednie lata do pokrycia i czy spółka zgromadziła jakieś środki z zysków z lat poprzednich na kapitale zapasowym lub rezerwowym. Dzięki temu dowiecie się ile macie faktycznie pieniędzy do podziału, czy musicie pokryć straty z lat poprzednich.
- Zerknijcie do umowy spółki i sprawdźcie czy macie zapisy dotyczące sposobu podziału zysku, wyłączenia części zysku od podziału czy przeznaczenia jakiejś części zysku na dywidendę, udziałów uprzywilejowanych co do zysku czy przeznaczenie części zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy lub na inny fundusz utworzony w spółce.
- Przygotujcie (członkowie zarządu) wniosek co do podziału zysku, który przedstawicie zwyczajnemu zgromadzeniu wspólników jako propozycję podziału zysku.
- Przed podjęciem uchwały o podziale zysku przez zwyczajne zgromadzenie wspólników upewnijcie się, że została podjęta uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Podział zysku podsumowanie
Podsumowując kwestie podziału zysku:
- Kwota dywidendy nie może przekraczać zysku netto wykazanego w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz kwoty przeniesione na utworzony z zysku kapitał zapasowy i rezerwowy.
Powyższą kwotę pomniejszacie o niepokryte straty, a także kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane na kapitał zapasowy lub rezerwowy.
W przypadku gdy koszty prac rozwojowych zakwalifikowanych jako aktywa spółki nie zostały całkowicie odpisane, nie można dokonać podziału zysku odpowiadającego równowartości kwoty nieodpisanych kosztów prac rozwojowych, chyba że kwota kapitałów rezerwowych i zapasowych dostępnych do podziału i zysków z lat ubiegłych jest co najmniej równa kwocie kosztów nieodpisanych.
- Zysk przeznaczony na dywidendę dla wspólników dzieli się między wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez wspólników udziałów. Jednak umowa spółki może wprowadzać odmienne postanowienia w tym zakresie, a także udziały uprzywilejowane.
- Prawo do dywidendy przysługuje wspólnikowi, który posiada udziały w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku lub innym dniu wskazanym w uchwale o podziale zysku.
- Dywidenda wypłacana jest w terminie wskazanym w uchwale o podziale zysku. Jeśli brak terminu wypłaty w uchwale to dywidenda powinna zostać wypłacona niezwłocznie po podjęciu uchwale o podziale zysku.
- Oprócz zysku netto wypracowanego w ostatnim roku obrotowym na wypłatę dywidendy można również przeznaczyć kapitał zapasowy (lub rezerwowy) utworzony z zysków z poprzednich lat, jak i niepodzielone zyski z lat ubiegłych.
- Zysk można przeznaczyć na: pokrycie strat, wypłatę dywidendy, kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy, inny fundusz, np. inwestycyjny, na wypłatę na rzecz zarządu bądź rady nadzorczej.
- Nie macie obowiązku podziału zysku, chyba że co innego wynika z umowy spółki.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Przy okazji przypominam, iż 7 czerwca swoją premierę miał ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. Praktyczny przewodnik dla spółek z o.o.
Poza ebookiem w pakiecie znajdziecie 18 załączników ze wzorami dokumentów niezbędnych do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o. tego wcześniej nie było.
W pakiecie znajdziecie zatem ebooka w formacie pdf, który ma 122 strony oraz 18 załączników ze wzorami dokumentów.
Ebook do dnia 30 czerwca 2024 r. (włącznie) będzie do nabycia w cenie promocyjnej 277 zł. Od dnia 1 lipca 2024 r. będzie w stałej sprzedaży w cenie 399 zł.
Jeszcze w czerwcu w sprzedaży pojawi się możliwość zakupu ebooka bez załączników, jak i możliwość zakupu samych załączników bez ebooka.
Zerknijcie na stronę sklepu i koniecznie sprawdźcie spis treści i listę załączników. Jeśli jest to coś, czego akurat potrzebujecie to zapraszam do zakupów.
*******************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?
Czy spółka dwuosobowa to dwóch wspólników?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }