Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. musi mieć formą notarialną?

Aneta Kułakowska09 czerwca 2024Komentarze (0)

Czy protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. musi mieć formą notarialną?

W ostatnim czasie dostałam sporo pytań od Klientów właśnie w zakresie formy protokołu jednoosobowej spółki z o.o. Z tym pytaniem przypomniała się również jedna z Czytelniczek bloga – Pani Grażyna.

O protokołach zwyczajnych zgromadzeń i o samych zwyczajnych zgromadzeniach sporo już napisałam i będę jeszcze pisać. A dzisiaj zapraszam na krótki wpis o protokole spółki jednoosobowej.

Czy protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. musi mieć formą notarialną?

Czy protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. musi mieć formą notarialną?

Skąd te pytania o formę protokołu?

Otóż dlatego, że część z Was sugeruje się zapisami art. 210 § 2 k.s.h. Szczególnie w przypadku, jeśli jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu.

Zapisy art. 210 § 2 k.s.h. regulują przypadek czynności pomiędzy spółką a wspólnikiem, który jest jednocześnie jednym członkiem zarządu. Taka czynność dla swej ważności wymaga aktu notarialnego.

W przepisie tym jest tak naprawdę mowa o zawieraniu umów między spółką a członkiem jej zarządu – jedynym wspólnikiem w spółce jednoosobowej. Skutkiem niezachowania formy notarialnej jest bezwzględna nieważność dokonanej czynności prawnej. Nie dotyczy to jednak protokołów ze zgromadzeń wspólników. Tutaj wystarczy zwykła forma pisemna.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki protokół został spisany przez notariusza czy potwierdzający podpisy pod protokołem przez notariusza. Zawsze możecie skorzystać z formy silniejszej niż wymagana przepisami.

Czasami taka forma jest zalecana chociażby w przypadkach kiedy data podjęcia konkretnej uchwały jest na tyle istotna, iż chcecie uniknąć kwestionowania ważności podjętej uchwały w konkretnej dacie.

Wyjątki od formy zwykłej pisemnej

Jeśli już wspominam o formie protokołu to muszę też wspomnieć o wyjątkach. Wyjątki związane są porządkiem obrad takiego zgromadzenia.

Jeśli na zwyczajnym zgromadzeniu jednoosobowej spółki z o.o. planowane jest podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki, o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, to wówczas wymagana jest forma notarialna protokołu. Zatem protokół ze zwyczajnego zgromadzenia wspólników sporządza notariusz.

Od razu zaznaczam, że powyższe wyjątki nie dotyczą uchwał podejmowanych w S24. Spółki, które zostały założone poprzez S24 i nie dokonały zmiany umowy spółki notarialnie, nadal mogą dokonywać zmian umowy spółki w S24.

Ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. w sprzedażyEbook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. w sprzedaży

Przy okazji przypominam, iż w ostatni piątek 7 czerwca swoją premierę miał ebook Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. Praktyczny przewodnik dla spółek z o.o.

Ebooka napisałam prostym i zrozumiałym językiem. Poza samą treścią zamieszczoną w ebooku znajdziecie 18 załączników ze wzorami dokumentów niezbędnych do zatwierdzenia roku obrotowego w spółce z o.o. tego wcześniej nie było.

W pakiecie znajdziecie zatem ebooka w formacie pdf, który ma 122 strony oraz 18 załączników ze wzorami dokumentów.

Ebook do dnia 30 czerwca 2024 r. (włącznie) będzie do nabycia w cenie promocyjnej 277 zł. Od dnia 1 lipca 2024 r. będzie w stałej sprzedaży w cenie 399 zł.

Jeszcze w czerwcu w sprzedaży pojawi się możliwość zakupu ebooka bez załączników, jak i możliwość zakupu samych załączników bez ebooka.

Zerknijcie na stronę sklepu i koniecznie sprawdźcie spis treści i listę załączników. Jeśli jest to coś, czego akurat potrzebujecie to zapraszam do zakupów.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy spółka dwuosobowa to dwóch wspólników? 

Czy musimy udostępniać dokumenty roczne wspólnikom?

Sprawozdania rady nadzorczej

Czy były członek zarządu musi zachować tajemnicę spółki?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: