Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Założenie spółki z o.o. w S24. Braki w dokumentacji.

Aneta Kułakowska03 lutego 20204 komentarze

Założenie spółki z o.o. w S24 cieszy się bardzo dużą popularnością. Ze względu na wygodę i możliwość założenia spółki z o.o. bez wychodzenia z domu. Jak i na koszty z tym związane. W odróżnieniu od spółki z o.o. zakładanej metodą tradycyjną nie tylko nie ponosicie kosztów notarialnych, a dodatkowo opłata za wpis w KRS jest niższa i wynosi 350 zł.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że bardzo często złożony przez Was wniosek KRS E1 ma braki. O niektórych dokumentach, które należy załączyć do wniosku o rejestrację spółki zwyczajnie nie wiecie lub zapominacie.

Założenie spółki z o.o. w S24

Założenie spółki z o.o. w S24 . Braki w dokumentacji.

Pierwszym dokumentem, o którym zapominacie jest oświadczenie o wniesieniu kapitału. Jeśli wszystkie wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione w dniu podpisania umowy spółki w S24 to spokojnie używając dostępnego wzoru możecie wygenerować taki dokument, pdopisać go i dołączyć do wniosku o rejestrację. Jeśli tego nie zrobicie to będziecie zmuszeni złożyć oświadczenie do KRS lub wysłać je pocztą. Co niestety wydłuży czas rejestracji spółki w KRS.

Adresy do doręczeń członków zarządu

Kolejnym brakującym załącznikiem jest lista adresów do doręczeń członków zarządu czy oświadczenia członków zarządu o adresie do doręczeń. Tego załącznika niestety nie znajdziecie w dostępnych wzorach. Musicie zatem przygotować go sami, zapisać w pdf, podpisać podpisem elektronicznym i załączyć do wniosku jako dokument zewnętrzny. Jeśli nie wiecie jak sporządzić takie oświadczenie to zapraszam do wpisu na blogu. Znajdziecie tam przykładowy wzór.

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu to kolejny dokument, którego wzoru nie znajdziecie. I podobnie jak wyżej wspomniany załącznik, musicie go sami sporządzić. Tutaj znajdziecie wpis z przykładowym wzorem. Zatem sporządzacie ten załącznik, zapisujecie w pdf, podpisujecie ePUAP lub podpisem kwalifikowanym i załączacie do wniosku jako dokument zewnętrzny.

Czy spółka jest cudzoziemcem?

O tym dokumencie też bardzo często zapominacie. I niestety tego dokumentu również nie ma we wzorach dostępnych w S24. A szkoda.

Zatem musicie sporządzić oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Jeśli spółka jest cudzoziemcem to dodatkowo składacie oświadczenie czy jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej  Polskiej. Po raz trzeci procedura się powtarza. Sporządzacie ten załącznik, zapisujecie w pdf, podpisujecie i załączacie do wniosku jako dokument zewnętrzny.

Jeśli nie załączycie wspomnianych przeze mnie dokumentów do wniosku KRS E1, to KRS na pewno się o nie „upomni”. Będziecie zatem zmuszeni złożyć je do KRS na biuro podawcze lub wysłać pocztą, co wiąże się ze znacznym wydłużeniem procesu rejestracji spółki.

*****

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami

Zapraszam Was również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Ostatnie wpisy:

Jak zawiesić działalność spółki z o.o.?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli kolejny obowiązek zarządu spółki z o.o.

Kiedy dokonuje się opłaty za wpisw KRS?

Czy tymczasowe aresztowanie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki? Wywiad z adwokatem Mateuszem Szymkowiakiem

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 5 lutego, 2020 o 21:03

Pani Mecenas,
mam pewne zapytanie związane z s24. Zastanawiałam się ostatnio, czy sąd rejestrowy, rejestrując spółkę lub zmiany bada w ogóle załączone dokumenty, czy jedynie patrzy na załączniki i jak wszystko się zgadza to dokonuje rejestracji/zmian?
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 6 lutego, 2020 o 11:00

Pani Agnieszko,
powinien badać wszystkie przesyłane dokumenty.

Odpowiedz

Agnieszka 6 lutego, 2020 o 21:30

Pani Mecenas, bardzo dziękuję za odpowiedź. Byłam tego bardzo ciekawa.

Ps. niezmiernie podziwiam Pani biegłość w sprawach KRS-owych. Zaimponowała mi Pani bardzo w nagraniu dla “w drodze do kancelarii”. Ja jestem na początku drogi – pierwszy rok aplikacji radcowskiej – i wnioski do krs póki co mnie przerażają…;) sprawdzam milion razy;)))

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 7 lutego, 2020 o 07:37

Pani Agnieszko,
bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: