Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

Aneta Kułakowska20 stycznia 2020Komentarze (0)

Wydawało mi się, że już na temat opłat w KRS napisałam sporo. Przynajmniej do czasu, kiedy otrzymałam maila z pytaniem:

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

Jak się okazuje nie wyczerpałam jeszcze tematu opłat za wpis w KRS.

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRSKiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

W art. 19 ust. 2 ustawy o KRS przeczytacie:

Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Oznacza to, że każdą opłatę za wpis w KRS uiszczacie z góry. Bez względu na to czy wpis dotyczy rejestracji spółki czy wpisu zmian.

Jaka zmiana od 1 lipca 2021 r.?

Do dnia 1 lipca 2021 r. mieliście możliwość dokonać opłaty za wpis w KRS (rejestracja lub wpis zmian) przelewem lub gotówką w kasie sądu. Po dokonaniu zapłaty przelewem załączaliście potwierdzenie zapłaty do papierowej dokumentacji i składaliście w KRS. W przypadku płatności w kasie sądu, kasjer przybijał pieczęć potwierdzającą dokonanie opłaty na wniosku. Z kolei w S24 dokonywaliście płatności w jedyny możliwy sposób, czyli elektronicznie poprzez system przed wysłaniem wniosku do KRS.

Od dnia 1 lipca 2021 r. w S24 nic się nie zmieniło. Z kolei wnioski dotychczas składane w wersji papierowej jesteście zmuszeni składać wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowyche-formularze KRS. Tutaj macie do wyboru 3 możliwości:

 • opłacam w systemie
 • opłacam poza systemem
 • nie dotyczy.

Ja korzystam z pierwszej możliwości, czyli płatności w systemie od razu po podpisaniu wniosku. Moim zdaniem to najszybszy sposób i nie generuje dodatkowych załączników.

Jeśli nie macie możliwości dokonania płatności w systemie to możecie dokonać płatności na konto właściwego KRS. Opłatę wówczas wnosicie przelewem na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie na numer rachunku: 88 1010 1270 0010 7822 3100 0000. Potwierdzenie opłaty dołączacie jako załącznik do wniosku przed jego podpisaniem i wysłaniem.

Trzecia opcja do wykorzystania, kiedy wniosek lub pismo nie wymaga dokonania opłaty lub jeśli dokonaliście opłaty wcześniej i wnosicie o zaliczenie tej opłaty do wniosku aktualnie składanego. Musicie tylko pamiętać o tym, że przy zwrocie wniosku pobierana jest opłata minimalna 30 zł i jeśli wnosicie o zaliczenie opłaty dotychczas wniesionej do kolejnego wniosku to musicie dokonać dopłaty 30 zł. Możecie to zrobić poprzez system zmieniając opłatę ręcznie na 30 zł, ewentualnie załączacie potwierdzenie opłaty na 30 zł.

A co jeśli nie dokonam opłaty?

Jeśli złożycie wniosek do sądu a nie dokonacie opłaty, to taki wniosek zostanie zwrócony. Dotyczy to również wniosku, za który opłata została wniesiona w niższej wysokości. W praktyce zdarzało mi się jednak spotykać z tym, że KRS wzywał do uzupełnienia braków formalnych poprzez wniesienie dopłaty.

Pamiętajcie zatem, że jesteście zobowiązani z góry dokonać opłaty za wpis w KRS. Jeśli wpis podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to musicie doliczyć 100 zł za publikację. Zanim jednak dokonacie opłaty,  musicie najpierw we własnym zakresie ustalić w jakiej wysokości należy ją wnieść i na jakie konto bankowe (jeśli wybraliście opłatę przelewem).

****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Kto podpisuje KRS Z3 po zmianie zarządu?

Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności?

W czym Wam moge pomóc?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: