Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

Aneta Kułakowska20 stycznia 2020Komentarze (0)

Wydawało mi się, że już na temat opłat w KRS napisałam sporo. Przynajmniej do czasu, kiedy otrzymałam maila z pytaniem:

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

Jak się okazuje nie wyczerpałam jeszcze tematu opłat za wpis w KRS.

Kiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRSKiedy dokonuje się opłaty za wpis w KRS?

W art. 19 ust. 2 ustawy o KRS przeczytacie:

Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Oznacza to, że każdą opłatę za wpis w KRS uiszczacie z góry. Bez względu na to czy wpis dotyczy rejestracji spółki czy wpisu zmian. Bez względu również na to czy wniosek składacie drogą tradycyjną w formie papierowej czy zmiany dokonujecie poprzez system teleinformatyczny S24. System nie pozwoli Wam przejść dalej.

Z kolei jeśli wnosicie wniosek w formie papierowej, po dokonaniu opłaty przelewem na konto bankowe sądu, potwierdzenie przelewu załączacie do wniosku. Jeśli składacie wniosek osobiście w sądzie to przed złożeniem wniosku w kasie sądu możecie dokonać opłaty za wpis. Wówczas to również dostaniecie potwierdzenie opłaty.

A co jeśli nie dokonam opłaty?

Jeśli złożycie wniosek do sądu a nie dokonacie opłaty, to taki wniosek zostanie zwrócony. Dotyczy to również wniosku, za który opłata została wniesiona w niższej wysokości. W praktyce zdarzało mi się jednak spotykać z tym, że KRS wzywał do uzupełnienia braków formalnych poprzez wniesienie dopłaty.

Pamiętajcie zatem, że jesteście zobowiązani z góry dokonać opłaty za wpis w KRS. Jeśli wpis podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to musicie doliczyć 100 zł za publikację. Zanim jednak dokonacie opłaty,  musicie najpierw we własnym zakresie ustalić w jakiej wysokości należy ją wnieść i na jakie konto bankowe (jeśli wybraliście opłatę przelewem).

O opłacie za zmianę wpisu pisałam tutaj.

***

Zapraszam Was również na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Ostatnie wpisy:

Kto podpisuje KRS Z3 po zmianie zarządu?

Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności?

W czym Wam moge pomóc?

Czy tymczasowe aresztowanie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki? Wywiad z adwokatem Mateuszem Szymkowiakiem

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: