Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Obowiązek informacyjny spółki z o.o.

Aneta Kułakowska09 marca 2018Komentarze (0)

Ostatnio pisałam o tym kiedy wymagane jest złożenie podpisów przez wszystkich członków zarządu. Jeśli nie czytaliście, to zapraszam Was do przeczytania wpisu. Zapewniam Was, że będzie okazja, aby wykorzystać informacje tam zawarte. Dzisiejszym wpisem zamierzam opowiedzieć czym jest Obowiązek informacyjny spółki z o.o. i dlaczego sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na członków zarządu.

Obowiązek informacyjny spółki z o.o.

Obowiązek informacyjny spółki z o.o.

Na początek przypomnę, iż na członkach zarządu ciąży obowiązek dopilnowania, aby zgodnie z art. 206 §1 k.s.h. treść strony internetowej spółki, a także treść wszelkich oficjalnych pism, zamówień i innej korespondencji zawierała przynajmniej: firmę spółki, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu i numer KRS, numer NIP oraz wysokość kapitału zakładowego.

Art. 206 §1. Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać:

1) firmę spółki, jej siedzibę i adres;

2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;

3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);

4) wysokość kapitału zakładowego, a dla spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, do czasu pokrycia kapitału zakładowego, także informację, że wymagane wkłady na kapitał zakładowy nie zostały wniesione.

Obowiązek informacyjny spółki z o.o. reguluje również ustawa o KRS. Zgodnie bowiem z art. 34 ustawy, każdy podmiot wpisany do KRS jest obowiązany do umieszczania w oświadczeniach pisemnych skierowanych do oznaczonych osób i organów, następujących danych: firmę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres, NIP i oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w rejestrze.

Obowiązek informacyjny spółki z o.o. ma na celu nie tylko względy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, ale także umożliwienie weryfikacji samej spółki z o.o. Obowiązek ten został jedynie wyłączony w przypadku oświadczeń skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych.

Zastanawiacie się pewnie czym tak naprawdę są „Pisma i zamówienia handlowe”, o których mówi przepis. Moim zdaniem, dotyczy to wszelkich oświadczeń woli i wiedzy, oświadczeń procesowych, komunikatów od spółki, informacji na stronie internetowej itp. Dotyczy to zarówno pism i zamówień w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Odpowiedzialność zarządu  za zaniedbanie obowiązku 

Może nie pisałabym o tym dzisiaj, gdyby za niedopełnienie obowiązku informacyjnego nie groziła członkom zarządu grzywna do 5.000 zł.  W razie niewykonania obowiązku informacyjnego wynikającego z k.s.h. KRS zgodnie z art. 595 §1 k.s.h. może nałożyć grzywnę na członka zarządu spółki z o.o. Analogiczną karą straszy rownież ustawa o KRS.

Teraz już wiecie, że warto zadbać o to, aby dopełnić obowiązku informacyjnego przygotowując chociażby firmowy papier czy stopkę do maila. Nie jest to pracochłonne, a może uchronić Was przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci grzywny.

****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również checklistę wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS.

Checklista wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS

Zapraszam Was do zapoznania się z innymi wpisami:

Reprezentacja spółki z o.o.

Wzór podpisu członka zarządu

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: