Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

Aneta Kułakowska23 grudnia 20217 komentarzy

Obecnie pełnienie funkcji członka zarządu nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Powyższe ulega zmianie już od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem z art. 66 w ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Pisałam o tym we wpisie Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

W myśl art. 73 pkt 17b w/w ustawy obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a, powstaje z dniem powołania, a wygasa z dniem odwołania. Pamiętajcie jednak, że zgodnie z zapisem art. 66 w ust. 1 pkt 35a obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. A to oznacza, że pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia nie obliguje Was do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Podobnie będzie w przypadku kiedy członek zarządu jest objęty ubezpieczeniem z innego tytułu. Wówczas uzyskiwane przychody podlegają oskładkowaniu właściwemu dla umowy, np. umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Poza tym może też dojść do zbiegu tytułów ubezpieczenia. W przypadku gdy członek zarządu uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Zwracam też Waszą uwagę, że członków zarządu do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza podmiot wypłacający wynagrodzenie, a więc spółka z o.o. (art. 75 ust 17a ustawy). A podstawą naliczenia 9% składki zdrowotnej jest kwota wynagrodzenia brutto członka zarządu  z tytułu powołania. Zatem składkę za członka zarządu jako płatnik oblicza, pobiera i odprowadza spółka z o.o. jako podmiot wypłacający wynagrodzenie.

Obowiązki związane ze składką zdrowotną oznaczają obowiązek dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonujecie w terminie 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczenia. Zatem członkowie zarządu, którzy aktualnie pobierają wynagrodzenie na podstawie uchwały powinni zostać zgłoszeni do ZUS do dnia 10 stycznia 2022 r. (8 stycznia to wolna sobota).

Zwracam Waszą uwagę, że powyższe zmiany dotyczą również prokurentów pobierających wynagrodzenie  z tytułu powołania.

***********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 24 grudnia, 2021 o 11:09

  Wiele osób pobiera wynagrodzenie plus jest np. na rencie albo emeryturze (np. z policji). Obecnie nie zgłaszaliśmy ich do ZUS. Teraz musimy – jak się będzie to miało do ich świadczeń m.in. renta czy emerytura?

  Odpowiedz

  Ania 4 stycznia, 2022 o 11:36

  Dzień dobry-zapytanie..Prezes i wice prezes, bez umowy o prace, nie pobieraja wynagrodzen ze wzgledu na brak wystarczajacych przychodow – nowa spolka zoo. Powinnyśmy wysłać ZZA?? I co miesiąc zerowe kwoty w formulrzu rozliczeniowym?? Póki co bedzie bez zmian… Jeszcze nie ma zysku na wypłaty.. Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Nik 8 stycznia, 2022 o 20:44

  Jak już radzicie, to fajnie by było gdybyście się nie mylili. Tytuł do ubezpieczenia powstaje 1 stycznia, termi na zgłoszenie to 7 dni, czyli upływa 8 stycznia, a że to sobota, to w pierwszym dniu roboczym, czyli 10 stycznia…
  Nie ma za co.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 9 stycznia, 2022 o 07:08

  Dziękuję. Zgadza się.

  Odpowiedz

  Rav 9 stycznia, 2022 o 10:30

  A co jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane raz w roku? Kiedy zgłosić do ZUS?

  Odpowiedz

  Lucyna 21 stycznia, 2022 o 12:23

  Pracownik zatrudniony w sp. z o.o. na podstawie umowy o prace. Równocześnie ten sam pracownik w tej spółce powołany jest na członka Zarządu. Czy przychód z umowy o prace i z pełnienia funkcji w zarządzie w deklaracji ZUS sumuje się czy na odrębnych RCA z innym kodem ( 2250..)

  Odpowiedz

  Gosia 27 stycznia, 2022 o 08:49

  Mam ten sam problem. Członek zarządu funkcję z powołania. Dodatkowo jest zatrudniony na umowę o pracę. Wynagrodzenie z um.o pracę jest już oskładkowane (kod 01 10). Czy wynagrodzenie z tyt. powołania ma być zgłoszone z kodem 22 50?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: