Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców z branży IT na Ukrainie – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Aneta Kułakowska19 stycznia 20222 komentarze

Andrij Popko

W sierpniu 2021 r. na blogu ukazał się wywiad z prawnikiem Andrijem Popko Jak założyć spółkę z o.o. (TOV) na Ukrainie i dlaczego warto pomyśleć o rozwoju firmy na ukraińskim rynku. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem.

Dlatego też z ogromną przyjemnością zapraszam Was na kolejną rozmowę z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko specjalizującym się w prawie korporacyjnym i handlowym.

Pan Mecenas prowadzi bloga Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie w którym dzieli się z Czytelnikami wiedzą z zakresu zakładania i prowadzenia firmy na Ukrainie. Zachęcam Was do zajrzenia na blog i jego subskrypcję.

***

Nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców z branży IT na Ukrainie – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Aneta Kułakowska: Co to jest DIIA CITY?

Andrij Popko: Pomysł stworzenia specjalnego reżimu podatkowego dla branży IT powstał jeszcze w 2020 roku, z kolei już w sierpniu 2021 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O stymulowaniu rozwoju gospodarki cyfrowej na Ukrainie”, która zawierała podstawowe zasady DiCity, a pod koniec 2021 r. uchwalono ustawę, określającą specjalne podatki dla rezydentów Diia City.

Diia City jest po prostu specjalnym systemem podatkowym dla branży IT o specjalnych warunkach zatrudnienia specjalistów z zastosowaniem przepisów prawa angielskiego do ochrony inwestycji venture, gwarancjami ochrony praw własności intelektualnej oraz niezmiennością warunków przez kolejne 25 lat.

Mam wrażenie, że podobnie do Diia City na Ukrainie w Polsce działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Różnica jest taka, że ukraińskie rozwiązania dotyczą nowoczesnych technologii informatycznych.

AK: Dlaczego jest to ważny projekt dla przedsiębiorców z branży IT?

AP: Obecnie ukraiński sektor IT rośnie o 30 proc. w ciągu roku, ale według analityków i ekonomistów dzięki Diia City branża może wzrosnąć o 40-50 procent w ciągu najbliższych 2 lat.

Reżim przewiduje ulgowy tryb opodatkowania, upraszcza warunki zatrudniania pracowników oraz zatrudniania GIG specjalistów, określa pierwszeństwo pracodawcy jako właściciela produktów rozpracowanych przez IT specjalistów. 

AK: Czy przedsiębiorcy z branży IT w Polsce mogą z niego skorzystać?

AP: Obecnie jedyną przeszkodą w spełnianiu warunków dla uzyskania statusu rezydenta Diia City przez cudzoziemca (nierezydenta Ukrainy), jest obowiązek posiadania własnej ukraińskiej firmy, którą PLP Kancelaria Prawna zarejestruje bez żadnych problemów i z wielką przyjemnością zajmie się wszelkiego rodzaju księgowością/rachunkowością, a także zapewni świadczenie kompleksowych usług prawnych dla prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie.

AK: W jaki sposób Diia City może być atrakcyjna dla polskiego biznesu IT?

AP: Moim zdaniem dla zagranicznych firm IT Diia City, a zwłaszcza tych, które aktywnie rekrutują ukraińskich IT specjalistów do pracy w projektach, wygląda jako bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod względem strukturyzowania biznesu oraz optymizacji zapłaty podatków.

AK: Jakie dokładnie regulacje prawne są korzystne dla polskich firm?

AP: Te korzyści są przy najmniej trzy i są one następujące:

 • Czynności w zakresie współdziałania z organami kontrolnymi odbywają się wyłącznie zdalnie przez profil elektroniczny przedsiębiorcy.
 • W ramach DIIA_CITY elementy prawa angielskiego są uniwersalnym instrumentem ochrony praw korporacyjnych. Zapewnia to inwestorom dodatkowe gwarancje opłacalności i bezpieczeństwa ukraińskich projektów.
 • A co najważniejsze, najbardziej atrakcyjne warunki podatkowe wraz z uwzględnieniem Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między naszymi krajami.

AK: Jakie są podstawowe warunki do uzyskania statusu rezydenta Diia City?

AP: Otrzymanie przez rezydenta Diia City 90% dochodów w zależności od rodzaju działalności IT.

Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla pracowników i Gig-specjalistów zaczynając od miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu kalendarzowym, w którym przyznano status „Diia City”, za każdy miesiąc kalendarzowy nie jest niższa niż równowartość 1 200 euro według oficjalnego kursu (hrywny do euro) Narodowego Banku Ukrainy na pierwszy dzień w danym miesiącu kalendarzowym; liczba pracowników i Gig-specjalistów (w przypadku zaangażowania) osoby prawnej przy obliczaniu średniego zatrudnienia na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, zaczynając od kolejnego miesiąca kalendarzowego, w którym osoba prawna uzyskała status rezydenta „Diia City”, wynosi co najmniej dziewięć osób.

Takie wymagania dotyczą przede wszystkim mocno rozwijających się firm. 

Natomiast Diia City pozostaje dostępna również dla startupów, do których wymóg średniego wynagrodzenia pracowników i ich liczba nie jest stosowany, jeśli roczny dochód firmy nie przekroczy 220 tys. euro, a start-up jest zarejestrowany nie wcześniej niż 2 lata przed złożeniem wniosku rezydenta Diia City.

AK: Jakie są podatki w DIIA CITY?

AP: Podatek korporacyjny. DIIA CITY umożliwia spółkom rezydentom dokonania wyboru między płaceniem podatku dochodowego (18%) a podatku od wyprowadzonego kapitału według stawki 9%.

Podatek od dywidendy. Dochód z dywidendy, który nie został wypłacony w ciągu 2 lat, nie będzie opodatkowany.

Kredyt podatkowy. Przy nabyciu udziału w startupie, inwestor otrzyma upust w postaci zmniejszonej stawki podatku dochodowego od kwoty inwestycji. Wysokość upustu zależy od kwoty kontraktu.

Ponadto zerowa stawka podatku będzie stosowana do dochodów ze sprzedaży udziałów osoby fizycznej w spółce rezydencie DIIA_CITY, pod warunkiem ich posiadania ponad 1 rok.

Podatki od wynagrodzeń specjalistów:

 • Podatek odliczany od kwoty wynagrodzenia – podatek dochodowy od osób fizycznych – 5% od wysokości wynagrodzenia. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega wynagrodzenie pracowników na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenia GIG pracowników na podstawie GIG kontraktów, wynagrodzenia autora za stworzenie projektu urzędowego oraz przeniesienie praw do projektów urzędowych);
 • podatek od kwoty wynagrodzenia – 1,5% kwoty wynagrodzenia;
 • Podatek od kwoty wynagrodzenia – co miesiąc jednorazowa składka na ubezpieczenie społeczne – 22% od płacy minimalnej. Na dzień 01.01.2022 była to kwota 1430,00 UAH (220 zł)

Jeśli wynagrodzenie specjalisty wynosi 15 000 zł (100 tys. hrywień), to łączne wydatki na odprowadzane składki podatkowe firmy wynoszą 1200 zł (7930 UAH). Przy tym wynagrodzenie netto będzie wynosić 14 000 zł.

Z kolei, jeśli specjalista otrzymuje ponad 240 tysięcy euro rocznie, całkowity dochód przekraczający ten limit opodatkowany za stawką 18% podatku dochodowego.

AK: Jakie raporty ma obowiązek składać rezydent DIIA CITY?

AP: Dla startupów raport z audytu nie jest przewidziany. Pierwszy raport z audytu ma być złożony rok lub dwa lata po przystąpieniu. 

Inne firmy, nie spełniające kryteriów startupu, mają obowiązek złożenia rocznego raportu o spełnianiu przez rezydenta kryteriów DIIA CITY oraz raportu z audytu finansowego, przeprowadzonego przez niezależną instytucję. Pierwszy audyt należy przeprowadzić 6 miesięcy po uzyskaniu statusu rezydenta

AK: Kiedy projekt DIIA CITY wejdzie w życie ? 

AP: Projekt obowiązuje już od 1 stycznia 2022 r., a pierwsi rezydenci mają być zarejestrowani na początku lutego.

AK: Czy polska inwestycja na Ukrainie do branży IT jest bezpieczna? 

AP: Państwo gwarantuje, że na razie „zasady gry” w ramach reżimu DIIA CITY nie ulegną zmianie w ciągu najbliższych 25 lat. 

AK: Gdzie można znaleźć więcej szczegółów na temat DIIA CITY? 

AP: Pod tym linkiem można znaleźć podstawowe informacje o DIIA CITY po angielsku https://city.diia.gov.ua/en

Ponadto zachęcam do odwiedzin mojego bloga Jak założyć firmę na Ukrainie, gdzie na ten temat napisałem już całkiem sporo artykułów. Oczywiście też nadal będę tam pisał o aktualnościach „uruchomienia” DIIA CITY.

A do tego 10 lutego planowane jest webinarium na temat „DIIA CITY – specjalny reżim podatkowy dla firm IT z Polski” pod patronatem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, na który serdecznie zapraszam wszystkich chętnych i zainteresowanych. Podczas webinarium opowiem o warunkach, zaletach i korzyściach nowego ukraińskiego systemu podatkowego dla branży IT. Proszę śledzić informacje w moim blogu oraz profilu LinkedIn  https://www.linkedin.com/in/andrij-popko-7b7a4973/ 

          A.K.: Panie Mecenasie, bardzo dziękuję za interesującą rozmowę. Czytelników mojego bloga zapraszam na łamy bloga Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie.

****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 20 stycznia, 2022 o 23:06

  Jak zawsze rozmowa z mec. Popko bardzo interesująca!

  Dziękuję Pani Mecenas!
  Rafał CH.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 21 stycznia, 2022 o 05:50

  Rafale bardzo dziękuję:-)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: