Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Aneta Kułakowska09 grudnia 2021Komentarze (0)

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Dzisiaj krótkim wpisem odpowiem na pytanie Czytelniczki bloga. Oczywiście nie będę Was namawiać do zawieszenia działalności spółki. Ale jeśli takie zawieszenie planujecie i zamierzacie skorzystać z co najmniej rocznego okresu zawieszenia to warto rozważyć wówczas zawieszenie od 1 stycznia.

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Na blogu znajdziecie sporo wpisów dotyczących zawieszenia działalności. Wystarczy jeśli wpiszecie „zawieszenie działalności” w wyszukiwarkę na blogu. Dzisiaj skupię się tylko na tym, jakie możliwości daje Wam zawieszenie działalności od 1 stycznia.

Roczne sprawozdanie finansowe 

Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący rok obrotowy. Zwykle spółki z o.o. otwierają swoje księgi rachunkowe z początkiem każdego roku obrotowego, a zamykają z dniem kończącym rok obrotowy. Zatem najczęściej otwierają księgi 1 stycznia, a zamykają 31 grudnia, jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym.

Art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości umożliwia Wam niezamykanie ksiąg rachunkowych na koniec roku obrotowego. Możecie nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały rok pozostawała zawieszona, chyba że spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub też występują inne zdarzenia, które wywołują skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników 

K.s.h pozwala na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia za rok obrotowy, w którym spółka przez cały okres miała zawieszoną działalność.

Art. 231 §6 k.s.h:

Za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy, o których mowa w § 2, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.

Powyższe oznacza, że spółka z o.o. w czasie zawieszenia działalności może być zwolniona z obowiązków związanych ze zwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeśli cały rok obrotowy pozostawała w zawieszeniu i nie zamknęła ksiąg rachunkowych.

Warunki do spełnienia

Pierwszym warunkiem jest, aby działalność spółki przez cały rok obrotowy była zawieszona oraz aby nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego.

Drugim warunkiem jest podjęcie przez wspólników uchwały wyrażającej zgodę na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w związku z zawieszeniem. Uchwałę najlepiej podjąć przed upływem  terminu 6 miesięcy do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Powyższe oznacza, że spółka z o.o. w czasie zawieszenia działalności może być zwolniona z części obowiązków. Oznacza to zwolnienie ze sporządzania sprawozdania finansowego, jego badania, zwoływania zwyczajnego zgromadzenia wspólników oraz złożenia dokumentów rocznych do KRS. Oznacza to również zwolnienie ze sporządzania i złożenia sprawozdania z działalności.

Jeśli spółka będzie trwać w zawieszeniu dwa pełne lata obrotowe i spełni powyższe warunki, może nie zwoływać zgromadzenia przez dwa lata. Jednak sprawy, które byłyby przedmiotem obrad takich zgromadzeń powinny być przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Przypominam, że spółka z o.o. może zawiesić działalność gospodarczą maksymalnie na 24 miesiące. Zawieszenia działalności rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszeniu, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Zatem wniosek o zawieszenie należałoby złożyć elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze najpóźniej w dniu 1 stycznia. Nie czekajcie jednak na ostatnią chwilę.

****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?

Wniosek należy złożyć poprzez Portal Rejestrów Sądowych czy S24?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: