Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Aneta Kułakowska16 grudnia 202134 komentarze

Pytacie o wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r. O wynagrodzeniu członka zarządu na podstawie uchwały przeczytacie we wpisie Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały.

Polski ład wprowadza sporo zmian. Nie ominęły one również spółki z o.o. Niestety wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały w polskim ładzie nie wygląda już tak korzystanie. Dzisiaj zatem krótko o zmianie w temacie wynagrodzenia członka zarządu na podstawie uchwały.

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Do końca tego roku od wynagrodzenia członka zarządu spółka zobowiązana jest płacić wyłącznie podatek dochodowy. Co oznaczało obciążenie podatkiem PIT według skali, czyli 17 albo 32 proc.

Od 1 stycznia 2022 r. dochodzi jeszcze konieczność opłacania składki zdrowotnej, co oznacza faktyczny wzrost opodatkowania o 9%. A także wyższe koszty po stronie spółki i niższe wynagrodzenie do wypłaty na rzecz członka zarządu. Oczywiście przy założeniu, że nie zmieni się kwota brutto wynagrodzenia.

Składka zdrowotna od wynagrodzenia członka zarządu

Obecnie pełnienie funkcji członka zarządu nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Powyższe ulega zmianie już od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem z art. 66 w ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie.

Niestety polski ład oznacza wyższe koszty spółek, a także obniżenie wynagrodzenia dla Was jako członków zarządu. Zmiana obejmuje wszystkich członków zarządu wynagradzanych na podstawie uchwały. Wyjątki zapewne będą dotyczyć wyłącznie tych członków, którzy podlegają ubezpieczeniu w innym kraju, ale to też nie wszystkich.

Powyższe zmiany oznaczają nie tylko obowiązek zgłoszenia członka zarządu do ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę. Oznaczają również obowiązek naliczenia i zapłaty składki zdrowotnej przez spółkę. Składka zdrowotna jest obowiązkowa. 9% obliczacie od wysokości wynagrodzenia brutto. Zgłaszającym do ubezpieczenia oraz płatnikiem składek będzie spółka  z o.o. Niestety składki nie odliczycie od podatku dochodowego.

Pamiętajcie, że opłacanie składki zdrowotnej dotyczy członków zarządu pobierających wynagrodzenie za pełnienie funkcji w zarządzie. Nie obejmuje członków zarządu pełniących swoją funkcję bez wynagrodzenia.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Powyższe obowiązki związane z obciążeniem wynagrodzenia członka zarządu składką zdrowotną oznaczają obowiązek dokonania zgłoszenia w terminie 7 dni od powstałania tytułu do ubezpieczenia. Zatem członkowie zarządu, którzy aktualnie pobierają wynagrodzenie na podstawie uchwały powinni zostać zgłoszeni do ZUS do dnia 10 stycznia 2022 r. (8 stycznia to sobota).

Będę jeszcze o tym pisać. Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę, iż 9% składka zdrowotna dotyczy wynagrodzenia ustalonego uchwałą innych osób pełniących funkcje na podstawie powołania. Dotyczy ona również prokurentów, członków rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej.

Zauważyłam, że jako rozwiązanie niektórzy wskazują art. 176 k.s.h. dotyczący powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Zwracam jednak uwagę, że dotyczy on wspólnika, a nie członka zarządu. Nie ma dnia, abym nie dostawała od Was pytań, tak więc na dniach na pewno pojawi się wpis dotyczący tego rozwiązania.

*************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 34 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Lilla 16 grudnia, 2021 o 08:30

  Dzień dobry
  Obiło mi się o uszy, że dla wspólników spółki świadczących pracę na rzecz spółki wynagrodzenie nie jest objęte składkami ZUS jeżeli jest to zawarte w umowie spółki. Proszę o komentarz czy to prawda ?
  Bo jeżeli wspólnik będzie mieć zawarte w umowie spółki ,że świadczy na rzecz spółki prace w formie członka zarządu to może ominie składkę zdrowotną?
  pozdrawiam
  Lilla

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 16 grudnia, 2021 o 08:54

  Pani Lillo,
  bedzie o tym wpis. Ale nie ma możliwości, aby wspólnik świadczył pracę członka zarządu na podstawie zapisów umowy spółki o świadczeniu niepieniężnym.

  Odpowiedz

  Tymoteusz 16 grudnia, 2021 o 10:04

  Dzień dobry,
  Czy będzie jakaś minimalna składka zdrowotna od wynagrodzeniu członka zarządu, tak jak to będzie w przypadku jednoosobowej działalności ok. 270 zł ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 grudnia, 2021 o 09:00

  Panie Tymoteusz,
  składka zdrowotna 9% od wynagrodzenia członka zarządu na podstawie uchwały.

  Odpowiedz

  marcin 17 grudnia, 2021 o 09:47

  W kwestii samego zgłoszenia do ubezpieczeń.
  Jeśli w spółce nie ma aktualnie obowiązującej uchwały o wynagrodzeniu członków zarządu tj. dotąd wynagrodzenia Zarządu o ile się zdarzały, to tylko na mocy jednorazowych uchwał dotyczących jednorazowego wynagrodzenia wypłacanego w konkretnym miesiącu, czy nie należy przyjąć, że w dniu wejścia nowelizacji w życie tj. 1.01.2022 r. w spółce członkowie zarządu… NIE pobierają wynagrodzenia, a wiec termin zgłoszenia nie upływa 7.01.2022 r. Obowiązek ten pojawi się dopiero w dniu podjęcia pierwszej jednorazowej uchwały po 1.01.2022 r.
  To tak logicznie zapis odbierając. W konsekwencji też po takim miesiącu z jednorazowym wynagrodzeniem pojawiałaby się kwestia wyrejestrowania i nieskładania deklaracji zerowych aż do kolejnej uchwały. Co Pani na to?

  Odpowiedz

  marcin 29 grudnia, 2021 o 09:54

  Podbijam pytanie niezbyt elegancko 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 grudnia, 2021 o 07:16

  Panie Marcinie,
  też tak myślę. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. Dlatego też we wpisie napsiałam: Zatem członkowie zarządu, którzy aktualnie pobierają wynagrodzenie na podstawie uchwały powinni zostać zgłoszeni do ZUS do dnia 7 stycznia 2022 r.

  Odpowiedz

  marcin 30 grudnia, 2021 o 21:28

  Dziękuję Pani za odzew.
  Tylko żeby to „w praktyce” w naszych coraz bardziej bezprawnych okolicznościach nie okazało się wysypem hurtowych wezwań z ZUS z dn. 8.01.2022 r. do zgłoszenia jak leci wszystkich członków zarządów 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 grudnia, 2021 o 07:03

  Panie Marcicie,
  niestety zdaję sobie sprawę, że taki wariant też wchodzi w grę i zaraz może się okazać, że dotyczy wszystkich.

  Odpowiedz

  Marcin 17 grudnia, 2021 o 12:32

  Dzień Dobry,

  Czy wspólnik (udziałowiec) sp. z o.o. może nadal (od 2022) nie pobierać wynagrodzenia za zarząd. Czy wówczas należy płacić minimalną składkę zdrowotna 270zł ?

  Odpowiedz

  Jan 29 grudnia, 2021 o 22:51

  Podpisuję się również pod tym pytaniem.

  Odpowiedz

  Anna 20 grudnia, 2021 o 22:42

  Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia mamy zgłaszać mianowanych członków zarządu ? nie posiadaja umow o prace ani umow zlecenie.

  Odpowiedz

  marcin 21 grudnia, 2021 o 18:41

  Kod 2250. Dziś opublikowano w DU rozporządzenie nowelizujące.

  Odpowiedz

  Alicja 31 grudnia, 2021 o 08:26

  Czy ten kod 2250 dotyczy także prokurenta i syndyka z powołania?

  Odpowiedz

  Anna 3 stycznia, 2022 o 00:20

  serdecznie dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz

  Justyna 22 grudnia, 2021 o 11:58

  Mam pytanie, czy w związku z nowym ładem na pewno wystarczy mieć uchwałę wspólników na wynagrodzenie dla powołanego wspólnika na funkcje prezesa spółki- a co z pojęciem tzw. ukrytej dywidendy?

  Odpowiedz

  Magdalena 22 grudnia, 2021 o 13:58

  Dzień dobry, czy wypłacone wynagrodzenie dla członka zarządu w dniu 03-01-2022, powinno już uwzględniać składkę zdrowotną?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 23 grudnia, 2021 o 06:41

  Pani Magdaleno,
  zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

  Odpowiedz

  Jola 28 grudnia, 2021 o 23:50

  Czyli wynagrodzenie płatne ZA grudzien w styczniu bez zdrowotnej natomiast ZA styczen w lutym wówczas naliczamy pierwszą w 2022 r. składkę zdrotoną?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 29 grudnia, 2021 o 07:28

  Pani Jolu,
  składka zdrowotna wchodzi w życie od nowego roku, więc dotyczy wszystkich wypłat od 1 stycznia.

  Odpowiedz

  Jola 29 grudnia, 2021 o 22:53

  Niestety nie mogę znaleźć informacjo na jakiej podstawie prawnej należy oskładkować już w styczniu wypłaty czlonków zarządu dotyczące i należne za grudzień 2021r.? Proszę o podpowiedź.

  Elwira 30 grudnia, 2021 o 21:55

  Witam. Prezes i jednocześnie wspólnik jednoosobowej spółki zoo pobiera wynagrodzenie. Naliczamy składkę zdrowotną 9% Ale czy przy wyliczania pdof możemy tu zastosować ulgę podatkową 425 zł? Czy taki Prezes może mieć zastosowaną ulgę dla rodzin wielodzietnych?

  Marek 12 stycznia, 2022 o 13:28

  Wg wyjaśnień ZUS wynagrodznie członka zarżadu na grudzień a wypłacone w styczniu nie podlega ubez zdrowotnemu

  Kaha 31 grudnia, 2021 o 17:40

  Witam
  Czyli jeśli dobrze zrozumiałam: składka zdrowotna obliczana od wynagrodzeń członków zarządu,pobierana i przekazywana do ZUS przez spółkę nie będzie kup w tejże spółce?

  Odpowiedz

  Ewa 3 stycznia, 2022 o 10:14

  Jestem po wizycie w ZUS. Uzyskałam odpowiedź, że z wynagrodzenia z tytułu powołania za grudzień wypłaconego w styczniu nie powinna być jeszcze naliczana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla tej grupy osób powstaje od 01.01.2022, także dopiero wynagrodzenie za styczeń będzie podlegało pod ubezpieczenie zdrowotne.

  Odpowiedz

  julia 6 stycznia, 2022 o 09:51

  Dzień dobry,
  z jakim kodem zawodu zgłosić członka zarządu otrzymującego wynagrodzenie na podstawie uchwały powołania z tytułu pełnienia funkcji?

  Odpowiedz

  Artur 9 stycznia, 2022 o 18:38

  Dzień dobry Pani Aneto.
  Czy 9% składka zdrowotna od wynagrodzenia członków zarządów na podstawie aktu powołania dotyczy również członków zarządów fundacji i stowarzyszeń? W internecie wszędzie jest mowa tylko o członkach zarządu spółek kapitałowych.

  Odpowiedz

  Tomasz 11 stycznia, 2022 o 12:04

  Witam,
  czy członkowie zarządu w spółce z o..o. przy wyliczeniu wynagrodzenia stosują kwotę wolną 30.000 ( czyli 2500 / miesiąc )?

  Odpowiedz

  Anna 21 stycznia, 2022 o 10:07

  Jaki kod zawodu w zgłoszeniu do ZUS wpiszemy w przypadku Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej.
  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Anna 21 stycznia, 2022 o 10:11

  Chodzi o kod wykonywanego zawodu – dla precyzji

  Odpowiedz

  Tomasz 30 stycznia, 2022 o 09:20

  Prokurę spółka ustanawia, a nie powołuje prokurenta. Na podstawie ustanowienia prokury zarząd uchwałą tego prokurenta wyznacza. Wyznacza również jego wynagrodzenie. Takie wynagrodzenie nie jest objęte składką zdrowotną.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 stycznia, 2022 o 13:39

  Panie Tomaszu,
  dziękuję za komentarz.

  Odpowiedz

  GRAŻYNA 29 sierpnia, 2022 o 00:42

  Powtarzające się świadczenie niepieniężne będzie wykonywane przez Wspólnika „na rzecz ” Spółki z o.o. , która będzie Biurem Rachunkowym ( 2 wspólników) . Zakres czynności , powtarzalność w każdym miesiącu, harmonogram – będą zawarte w umowie notarialnej Spółki.Będą to powtarzające się czynności księgowe, sprawozdawczość GUS, w dniach od 15-25 dnia każdego miesiąca.Ten sam Wspólnik będzie również członkiem Zarządu i ” dla ” Spółki czynności księgowe będzie wykonywał : czynności księgowe własne , wystawianie faktur dla kontrahentów, zarządzanie Spółką , reprezentowanie itp. Umowa spółki będzie notarialnie spisana ze szczegółowym opisem powtarzających się świadczeń niepieniężnych Wspólnika- na rzecz Spółki. Wynagrodzenie z tego tyt. dla Wspólnika będzie kosztem. Wspólnik wykonujący działania jako członek Zarządu dla Spółki nie ma zawartej umowy o pracę , nie pobiera wynagrodzenia , Czy taki podział czynności księgowych , administracyjnych : oddzielnie dla klientów Spółki oraz oddzielnie dla Spółki jest prawidłowy.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 grudnia, 2021 o 07:14

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: