Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Aneta Kułakowska12 grudnia 20217 komentarzy

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Dzisiaj krótko i praktycznie bez zbędnego filozofowania, o tym jak dokonać opłaty w KRS. Pytacie o to, więc w odpowiedzi na Wasze pytanie dzisiejszy wpis.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Opłaty KRS do 1 lipca 2021 r.

Do dnia 1 lipca 2021 r. mieliście możliwość dokonać opłaty za wpis w KRS (rejestracja lub wpis zmian) przelewem lub gotówką w kasie sądu. Były też inne możliwości, z których rzadko korzystaliście, a i ja o nich jakoś nie wspominałam. Po dokonaniu zapłaty przelewem załączaliście potwierdzenie zapłaty do papierowej dokumentacji i składaliście w KRS. W przypadku płatności w kasie sądu, kasjer przybijał pieczęć potwierdzającą dokonanie opłaty na wniosku.

Z kolei w S24 dokonywaliście płatności w jedyny możliwy sposób, czyli elektronicznie poprzez system przed wysłaniem wniosku do KRS.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Od dnia 1 lipca 2021 r. w S24 nic się nie zmieniło. Z kolei wnioski dotychczas składane w wersji papierowej jesteście zmuszeni składać elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/ e-formularze KRS. Tutaj macie do wyboru 3 możliwości:

 • opłacam w systemie
 • opłacam poza systemem
 • nie dotyczy.

Ja korzystam z pierwszej możliwości, czyli płatności w systemie od razu po podpisaniu wniosku. Moim zdaniem to najszybszy sposób i nie generuje dodatkowych załączników.

Jeśli nie macie możliwości dokonania płatności w systemie lub nie chcecie tego robić to możecie dokonać płatności na konto właściwego KRS. Przynajmniej taka informacja jest podczas możliwości wyboru tej opcji. Moim zdaniem opłatę należy wnieść wówczas przelewem na konto Sądu Apelacyjnego w Krakowie na numer rachunku: 88 1010 1270 0010 7822 3100 0000. Takie informacje znajdziecie na stronach internetowych większości sądów KRS i w pouczeniach do orzeczeń KRS. Potwierdzenie opłaty dołączacie jako załącznik do wniosku przed jego podpisaniem i wysłaniem.

Trzecia opcja do wykorzystania, kiedy wniosek lub pismo nie wymaga dokonania opłaty lub jeśli dokonaliście opłaty wcześniej i wnosicie o zaliczenie tej opłaty do wniosku aktualnie składanego. Musicie tylko pamiętać o tym, że przy zwrocie wniosku pobierana jest opłata minimalna 30 zł i jeśli wnosicie o zaliczenie opłaty dotychczas wniesionej do kolejnego wniosku to musicie dokonać dopłaty 30 zł. Możecie to zrobić poprzez system zmieniając opłatę ręcznie na 30 zł, ewentualnie załączacie potwierdzenie opłaty na 30 zł.

**************************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym

Czy czynność prokurenta przed sądem wymaga opłaty skarbowej?

Rodzaje prokur

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Dymitr 13 grudnia, 2021 o 19:55

  Pani Aneto, czy pismo/wniosek o rezygnacji z pełnienia funkcji prokurenta podlega opłacie?
  Z poważaniem, Dymitr.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 grudnia, 2021 o 16:53

  Panie Dymitr,
  wniosek o wykreślenie prokurenta z krs podlega opłacie.

  Odpowiedz

  Dymitr 22 grudnia, 2021 o 10:26

  Dziękuję za odpowiedź.
  Życzę Radosnych, Zdrowych Świat! Oraz wdięcznych klientów)

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 grudnia, 2021 o 12:10

  Panie Dymitr,
  bardzo dziękuję i życzę Wesołych Świąt!!

  Odpowiedz

  Radek 3 kwietnia, 2022 o 17:19

  Dzień dobry. Wysłałem wniosek w s24, ale nie opłaciłem go przez system przed wysłaniem, a dopiero po wysłaniu wniosku przelewem na koto sadu. Jak mogę teraz uzupełnić potwierdzenie dokonania opłaty? Wydrukować potwierdzenie z konta i donieść fizycznie do sądu, aby potwierdzono to (pieczątka?) na jednej z kopii w/w wydruku? Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 5 kwietnia, 2022 o 18:29

  Panie Radku,
  proszę zatem sprawdzić czy wniosek został w ogóle przyjęty. W s24 płatność następuje elektronicznie, a po dokonaniu zapłaty wysłanie wniosku.

  Odpowiedz

  Wojciech 21 grudnia, 2022 o 18:19

  Czy opłaty do KRS należy wnosić w przypadku płatności przez system w PRS -wyłącznie z konta spółki, czy też można np. z konta osobistego nowego członka zarządu (wpis do KRS o zmianie w zarządzie) Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: