Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

Aneta Kułakowska07 czerwca 20218 komentarzy

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

Kolejne pytanie od Czytelników bloga, które dość często powtarza się w komentarzach pod wpisami. Zatem dzisiejszym wpisem postaram się na nie odpowiedzieć.

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

We wpisie Sprzedaż udziałów – o czym warto pamiętać możecie przeczytać, że musicie pamiętać  o złożeniu wniosku o wpis zmian. Nie zawsze jednak zmiana na liście wspólników będzie wymagać złożenia wniosku do KRS o wpis zmian. Czasem wystarczające będzie złożenie aktualnej listy wspólników i dokonanie opłaty 40 zł.

Jeśli wspólnik, który posiada mniej niż 10% udziałów zbył swoje udziały osobie, która nie jest wspólnikiem to ta zmiana wymaga jedynie złożenia do KRS aktualnej listy wspólników. Jeśli jednak mniej niż 10% udziałów zbył wspólnik, który posiadał 10% udziałów w spółce lub więcej, to zmiana ta wymaga złożenia wniosku o wpis w KRS. Zmiana bowiem nastąpi we wpisie dotyczącym wspólnika zbywającego udziały.

Jeśli wspólnik np. posiada 10% udziałów, a zbył 4% udziałów to należy go wykreślić z KRS na formularzu KRS ZE i złożyć aktualną listę wspólników. Nowego wspólnika nie wpisujecie do KRS, a jedynie na liście wspóników, ponieważ ma mniej niż 10% udziałów.

Jeśli np. wspólnik posiada 40% udziałów w spółce, a zbył 9% udziałów udziałów to należy dokonać zmiany wpisu w zakresie tego wspólnika na formularzu KRS ZE i złożyć aktualną listę wspólników. Nowego wspólnika nie wpisujecie do KRS, a jedynie na liście wspóników, ponieważ ma mniej niż 10% udziałów.

Podsumowanie

Jeśli składacie do KRS jedynie aktualną listę wspólników to załączcie ją do pisma przewodniego, w którym wyjaśniacie zakres zmian. Dodatkowo załączcie dowód zbycia udziałów wraz potwierdzeniem wpłaty 40 zł. Z kolei w przypadku, kiedy musicie złożyć formularz KRS ZE i listę wspólników to pamiętajcie, aby załączyć je do wniosku KRS Z3 wraz z dowodem zbycia udziałów i potwierdzeniem wpłaty 350 zł za wpis zmian i publikację w MSiG.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie macie możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Opłaty do KRS możecie dokonać elektronicznie w systemie, jeśli wpis wymaga opłaty. Możecie też dokonać opłaty poza systemem, a potwierdzenie opłaty dołączyć jako załącznik.

Wnioski o wpis zmian nadal możecie składać poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Checklista po sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak załączyć formularze KRS do S24?

Czy spółka z o.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 7 czerwca, 2021 o 15:28

  Dzień dobry, w uzupełnieniu powyższego wpisu pozwolę sobie dodać, że wniosek o wpis zmian w KRS będzie potrzebny dodatkowo w sytuacji, w której zbywający udziały (omawiane poniżej 10%) był dotychczas jedynym wspólnikiem. W związku z taką transakcją zmieni się informacja o tym, czy wspólnik posiada 100% udziałów. Pozdrawiam, Anna

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 czerwca, 2021 o 15:34

  Pani Anno,
  jeśli ktoś był jedynym wspólnikiem to nie mógł mieć mniej niż 10% udziałów.

  Odpowiedz

  Anna 10 czerwca, 2021 o 11:24

  Pani Mecenas, oczywiście że nie mógł mieć mniej:) W omawianej sytuacji chodzi o wspólnika, który posiadał 100% udziałów i zbył np. 9%. Pozdrawiam, Anna

  Odpowiedz

  Ilona 10 grudnia, 2021 o 09:23

  Na podstawie umowy dobrowolnego umorzenia udziałów, Spółka kupiła udziały własne od wspólnika. Miał ich mniej niż 10%:
  1. Jaki formularz w PRS wybieram? „Złóż inny wniosek”? „Pismo procesowe ogólne”?
  2. Czy poza listą wspólników mam załączyć umowy umorzenia udziałów i uchwałę NZW?
  3. Czy oryginały wysyłam również pocztą?
  Z góry dziękuję za pomoc

  Odpowiedz

  Grzegorz 29 marca, 2022 o 12:43

  Szanowna Pani,
  czy w sytuacji zbycia udziałów między dotychczasowymi wspólnikami, nie powodującego konieczności wpisania lub wykreślenia wspólnika z KRS, również należy załączyć formularz KRS ZE, czy też wystarczy zaktualizowana o udziały lista wspólników. Czy do KRS przesyłać oryginał umowy zbycia udziałów?
  pozdrawiam Grzegorz

  Odpowiedz

  Krzysztof 27 grudnia, 2022 o 10:59

  Dzień dobry,
  Napisała Pani: „Jeśli wspólnik np. posiada 10% udziałów, a zbył 4% udziałów to należy go wykreślić z KRS ….. i złożyć aktualną listę wspólników. Nowego wspólnika nie wpisujecie do KRS, a jedynie na liście wspólników, ponieważ ma mniej niż 10% udziałów.”
  Pytanie do S24: Na formularzu „Lista wspólników” S24 wpisujemy wówczas wszystkich wspólników czy tylko tych pow. 10% ponieważ z powyższej informacji jasno to nie wynika.

  Odpowiedz

  Agnieszka 13 czerwca, 2023 o 22:46

  Dzień dobry

  napisała Pani – „Jeśli składacie do KRS jedynie aktualną listę wspólników to załączcie ją do pisma przewodniego, w którym wyjaśniacie zakres zmian. Dodatkowo załączcie dowód zbycia udziałów wraz potwierdzeniem wpłaty 40 zł.” I tu mam pytanie, bo w innym Pani wpisie znalazłam info, że wszystkie wnioski teraz trzeba realizować poprzez Portal Rejestrów Sądowych, a tam aktualizując listę wspólników za pomocą wniosku pojawia się kwota 300 zł. do opłaty.
  Nadmieniam, że w moim przypadku wspólnik zbył 5% udziału innej osobie.
  Proszę o informację co z tą opłatą za tylko aktualizację listy wspólników. Dziękuję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 czerwca, 2023 o 07:11

  Pani Agnieszko,
  wszystko zależy od tego czy mamy wpis zmian w KRS czy nie. We wpisie „Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS? ma Pani odpowiedź.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: