Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy spółka zo.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Aneta Kułakowska02 czerwca 20214 komentarze

Czy spółka z o.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Nie po raz pierwszy otrzymałam pytanie o zwyczajne zgromadzenie wspólników podczas likwidacji. Mam wrażenie, że część z Was wychodzi z założenia, że podczas likwidacji większość dotychczasowych obowiązków ulega zawieszeniu. W ogóle pytań o likwidację jest sporo w ostatnim czasie, tak więc na pewno pojawią się wpisy w tym temacie. Dzisiaj skupię się na zwyczajnym zgromadzeniu podczas likwidacji.

Czy spółka z o.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Czy spółka z o.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Podczas likwidacji spółki z o.o. po upływie każdego roku obrotowego likwidator (likwidatorzy) muszą sporządzić roczne sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności. Zatem jeśli spółka jest w trakcie likwidacji to obowiązują Was te same zasady co spółkę, która w likwidacji nie jest. Oczywiście z małymi wyjątkami.

Sprawozdanie finansowe poza osobą je sporządzającą podpisują wszyscy likwidatorzy. Likwidatorzy sporządzają i podpisują również sprawozdanie ze swej działalności za rok obrotowy. Jeśli z kolei chodzi o samo zwyczajne zgromadzenie wspólników to zasady zwołania i odbycia są takie same jak przed likwidacją. Z tą różnicą, że zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników również należy do obowiązków likwidatorów.

Na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników podejmujecie uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności. Nie podejmujecie uchwały o podziale zysku. A jeśli już podejmiecie uchwałę o podziale zysku to zysk możecie dopiero wypłacić w momencie kiedy jest możliwy podział majątku pozostałego po likwidacji pomiędzy wspólników. Ponadto zwyczajne zgromadzenie podejmuje uchwałę o udzieleniu absolutorium likwidatorom. Uchwałę o absolutorium podejmuje również wobec członków rady nadzorczej, jeśli w spółce jest rada nadzorcza.

W trakcie likwidacji spółki aktualny pozostaje również obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Za realizację tego obowiązku odpowiedzialni są likwidatorzy. Zatem zasady dotyczące sporządzenia dokumentów rocznych, zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników, terminów, formy i sposobu złożenia dokumentów do KRS obowiązują również spółki z o.o. w likwidacji. Z tą różnicą, że w trakcie likwidacji są obowiązkiem likwidatorów i to oni podnoszą odpowiedzialność za ich sporządzenie i złożenie.

Trochę inaczej wygląda podsumowanie roku obrotowego, w którym nastąpiło otwarcie likwidacji. O tym jednak przeczytacie już wkrótce w jednym z kolejnych wpisów.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania finansowego przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników?

Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Michał 10 września, 2021 o 15:46

    Dzień dobry,
    czy likwidacja może trwać krócej niż 6 miesięcy w sytuacji, gdy nie ma jakiegokolwiek majątku do podziału? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 13 września, 2021 o 05:53

    Panie Michale,
    po ogłoszeniu w MSiG musimy odczekać 6 miesięcy, więc nie ma możliwości, żeby trwała krócej. Należy więc założyć przynajmniej 7 miesięcy na szybką likwidację, biorąc pod uwgaę czas na wpisy w KRS.

    Odpowiedz

    Michał 13 września, 2021 o 10:48

    Uprzejmie dziękuję Pani Mecenas za niezwłoczną odpowiedź.

    Odpowiedz

    łukasz 27 września, 2021 o 16:07

    Pani Mecenas,
    a czy w sytuacji kiedy do otwarcia likwidacji doszło w połowie roku, to sprawozdanie z działalności składają zarówno członkowie Zarządu (za pierwsze półrocze) oraz likwidatorzy (za 2 półrocze po otwarciu likwidacji?) czy likwidatorzy składa sprawozdanie za cały rok obrotowy?
    z góry dziękuję za podpowiedź!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: