Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Aneta Kułakowska30 maja 20212 komentarze

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Jedną z uchwał w porządku obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty. Dzisiaj jednak opowiem Wam trochę o pokryciu straty.

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Jak można pokryć stratę w spółce z o.o.?

Sprawozdanie finansowe za zakończony rok obrotowy może wykazać zysk albo stratę. Ewentualnie wypaść na zero, jeśli spółka faktycznie nie prowadziła żadnej działalności i nie miała kosztów. Jeśli jednak Wasze sprawozdanie finansowe wykaże stratę to zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno podjąć uchwałę o jej pokryciu.

Stratę możecie pokryć w różny sposób, w zależności od tego w jakiej sytuacji znajduje się spółka. Najczęściej w praktyce uchwała wskazuje, iż strata zostanie pokryta z przyszłych zysków spółki. Zatem z zysków spółki osiągniętych w kolejnych latach. I jest to dobre rozwiązanie, jeśli strata nie jest na tyle duża, że faktycznie istnieją realne możliwości jej pokrycia z zysków osiągniętych w najbliższych latach.

Stratę możecie również pokryć ze środków pochodzących z kapitałów zapasowych czy rezerwowych, a także niepodzielonego zysku z lat poprzednich.  Jeśli zatem spółka posiada kapitał zapasowy, rezerwowy czy niepodzielone zyski z poprzednich lat, zwyczajne zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o pokryciu straty z tych środków.

Macie również możliwość pokrycia straty dopłatami. Oczywiście pod warunkiem że umowa spółki przewiduje możliwość dopłat przez wspólników. Ewentualnie możecie rozważyć pokrycie straty poprzez obniżenie kapitału zakładowego pod warunkiem, że kapitał zakładowy jest wyższy od ustawowego minimum.

Pamiętajcie, że to zarząd wnioskuje do zgromadzenia wspólników z propozycją sposobu pokrycia straty, choć zgromadzenie nie jest tym wnioskiem związane. Musicie też wiedzieć, że nie ma obowiązku pokrycia straty z jednego źródła.

Niewypłacalność spółki i uchwała o dalszym istnieniu

Przy okazji chciałabym zwrócić Waszą uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to niewypłacalność spółki. W sytuacji niewypłacalności spółki pokrywanie straty z zysku spółki z lat kolejnych nie jest dobrym pomysłem. Warto wówczas upewnić się czy spółka nie spełnia warunków do złożenia wniosku o upadłość.

Po drugie warto również sprawdzić czy spółka nie spełnia warunków opisanych w art. 233 §1 k.s.h.:

Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

Przeczytacie o tym we wpisie Uchwała o dalszym istnieniu spółkiSpełnienie w/w warunków oznacza, iż zarząd powinien jak najszybciej zwołać zgromadzenie wspólników. Zgromadzenie wspólników powinno powziąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki, ewentualnie uchwałę o rozwiązaniu spółki lub zgłoszeniu wniosku o upadłość.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania z dodatkowymi dokumentami

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy wspólnicy muszą mieć dostęp do sprawozdania finansowego przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników?

Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności

Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w wersji uproszczonej

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Paweł 1 lipca, 2021 o 10:58

    Dzień dobry,

    Ciekawy jestem opinii Pani Mecenas w następującej sprawie.

    Spółka w poprzednich latach odnotowywała stratę. Zgromadzenie Wspólników za każdym razem postanawiało, że strata zostanie pokryta z przyszłych zysków spółki.

    W tym roku spółka osiągnęła znaczny zysk (wyższy niż straty z lat ubiegłych).

    Wspólnicy chcieliby przeznaczyć część zysku na dywidendę, a część na pokrycie straty z lat ubiegłych i kapitał zapasowy.

    Czy w uchwale:

    (1) wystarczy wskazać, że przeznacza się kwotę X na dywidendę, a kwotę Y na pokrycie straty z lat ubiegłych i kapitał zapasowy (czyli potraktować to łącznie), czy może

    (2) należy dokładnie policzyć i wskazać, ile wynosiła strata z lat ubiegłych i tym samym wyraźnie wskazać, że przeznacza się kwotę X na pokrycie straty z lat ubiegłych, kwotę Y na dywidendę, a kwotę Z na kapitał zapasowy?

    Pozdrawiam,
    Paweł

    Odpowiedz

    Marta 3 października, 2021 o 12:16

    Mam pytanie Pani Mecenas odnośnie sytuacji, w której spółka jest w trakcie likwidacji, nie ma żadnych zobowiązań ale wykazuje stratę, której nie jest w stanie pokryć. Czy w tej sytuacji musi ogłosić upadłość pomimo iż nie ma zobowiązań a więc nie jest niewypłacalna wobec wierzycieli. Czy może ona nie ogłaszać upadłości a jedynie podjąć uchwałę o nie pokrywaniu straty w związku z zakończeniem działalności ?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: