Jak sporządzić sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?
Co należy sporządzić poza sprawozdaniem finansowym za 2023 rok?
W jaki sposób zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?
Jak złożyć sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?
Jak zwykle o tej porze roku powracają te sama pytania lub inne im podobne. A ja, jak każdego roku, postaram się przeprowadzić Was w kilku krokach przez kolejne obowiązki.
W związku z tym, że u zdecydowanej większości spółek z o.o. rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, więc poniższe wskazówki są dla nich. Jeśli więc w Waszej spółce rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2023 r. to zapraszam.
Sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok
Zakładam, że współpracujecie z biurem rachunkowy lub księgową, która zajmuje się obsługą księgową spółki. Zatem zakładam również, iż pamięta o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formacie xml do dnia 31 marca 2024 r. Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Wszystko to jest w jednym dokumencie w xml.
Sprawozdanie podpisuje elektronicznie osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli zwykle Wasza księgowa. Podpisuje również cały zarząd spółki. Jeśli nie ma możliwości, aby wszyscy członkowie zarządu podpisali sprawozdanie to zapoznajcie się z wpisem Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.? Tam znajdziecie podpowiedź.
Sprawozdanie z działalności spółki za 2023 rok
Do dnia 31 marca 2024 r. zarząd jest również zobowiązany do sporządzenia sprawozdania z działalności spółki. Sprawozdanie sporządzacie w formie elektronicznej, np. pdf, xml, docx.
O sprawozdaniu zarządu przeczytacie m.in. we wpisach:
Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.
W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?
Niektóre spółki mogą skorzystać z możliwości niesporządzania sprawozdania. Sprawdźcie czy dotyczy to Waszego przypadku:
Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 rok
Jak już macie sporządzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności to czas na kolejny krok. Zarząd powinien zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników. Ma na to czas do dnia 30 czerwca 2024 r. Na zgromadzeniu wspólników wspólnicy dokonują rozpatrzenia sprawozdań. A to oznacza omówienie tego co wydarzyło w poprzednim roku i jakie to ma odzwierciedlenie w sprawozdaniu. Następnie podejmują uchwały w sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego
- zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki
- podziału zysków lub pokrycia strat
- udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej (jeśli jest w spółce).
Ze zgromadzenia wspólników sporządzacie protokół, w którym umieszczacie podjęte uchwały. W sklepie na blogu znajdziecie wzory dokumentów. Zarówno komplet do formalnego zwołania zgromadzenia. Jak również komplet do zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania, jak i inne dokumenty.
Złożenie sprawozdania do KRS
Jak już jesteście po zwyczajnym zgromadzeniu wspólników i macie protokół ze zwyczajnego zgromadzenia to czas na kolejny etap. Czeka Was złożenie dokumentów do KRS. Dokumenty składacie elektronicznie i bezpłatnie poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Dokumenty składa członek zarządu, prokurent, ewentualnie adwokat lub radca prawny. Jeśli w spółce nie ma członka zarządu lub prokurenta z PESEL-em to pozostaje Wam zlecenie złożenia przez adwokata lub radcę prawnego. Ewentualnie złożenie poprzez system S24 co wiąże się z opłatą 140 zł.
Macie na to 15 dni od dnia odbycia zwyczajnego zgromadzenia. W przypadku zatem, gdy odbyło się ono 30 czerwca 2024 r. to do 15 lipca 2024 r. składacie dokumenty do KRS.
Jakie dokumenty złożyć do KRS?
Za 2023 rok składacie elektronicznie do KRS następujące dokumenty:
- sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
- sprawozdanie z działalności spółki w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez cały zarząd (chyba że spółka korzysta z możliwości jego niesporządzania)
- uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe oraz uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty – wystarczy skan
- opinię biegłego rewidenta (jeśli spółka jest zobligowana do jej złożenia) w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP biegłego rewidenta.
Aby wysłać dokumenty musicie mieć konto w RDF, następnie logujecie się i załączacie dokumenty w wersji elektronicznej, podpisujecie wniosek i wysyłacie.
Po złożeniu dokumentów w KRS nie musicie oddzielnie przesyłać dokumentów do urzędu skarbowego.
WAŻNE: Pamiętajcie, że niesporządzenie i niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem karnoskarbowym. Przeczytacie o tym we wpisie Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?
Ebook Zebrane wpisy z bloga zarząd w spółce z o.o. Lata 2018-2023
Chciałabym również przypomnieć, iż 14 lutego swoją premierę miał ebook Zebrane wpisy z bloga zarząd w spółce z o.o.
Ebook jest w formacie pdf i ma 484 strony. W sklepie możecie pobrać Spis treści.
Dodatkowo do dnia 29 lutego 2024 r. włącznie możecie kupić ebooka -50% taniej. Wystarczy, że zapiszecie się na newsletter. O premierze i kodzie rabatowym będę przypominać do końca lutego, więc zachęcam do zapisu.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS
Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Do dnia 31 marca 2024 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe (bilansu, rachunek zysków i strat) oraz informację dodatkową. Rozumiem, że na tym etapie tak sporządzone dokumenty zostają podpisane podpisem elektronicznym ale jeszcze nie zostają wysłane do KRS?
Zakładam również, że po przeczytaniu „Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego” moje ew. wątpliwości powinny zniknąć ? 🙂
Panie Rafale,
wszystko jest właśnie we wpisie na blogu i w innych wpisach. Zatem informacje ma Pan na blogu, a jeśli chce Pan wiedzieć więcej to wówczas ebook będzie pomocny.