Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok

Aneta Kułakowska19 lutego 20242 komentarze

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?

Co należy sporządzić poza sprawozdaniem finansowym za 2023 rok?

W jaki sposób zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?

Jak złożyć sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok?

Jak zwykle o tej porze roku powracają te sama pytania lub inne im podobne. A ja, jak każdego roku, postaram się przeprowadzić Was w kilku krokach przez kolejne obowiązki.

W związku z tym, że u zdecydowanej większości spółek z o.o. rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, więc poniższe wskazówki są dla nich. Jeśli więc w Waszej spółce rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2023 r. to zapraszam.

Sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok

Sprawozdanie finansowe spółki za 2023 rok

Zakładam, że współpracujecie z biurem rachunkowy lub księgową, która zajmuje się obsługą księgową spółki. Zatem zakładam również, iż pamięta o sporządzeniu sprawozdania finansowego w formacie xml do dnia 31 marca 2024 r.  Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat  oraz informacji dodatkowej. Wszystko to jest w jednym dokumencie w xml.

Sprawozdanie podpisuje elektronicznie osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli zwykle Wasza księgowa. Podpisuje również cały zarząd spółki. Jeśli nie ma możliwości, aby wszyscy członkowie zarządu podpisali sprawozdanie to zapoznajcie się z wpisem Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.? Tam znajdziecie podpowiedź.

Sprawozdanie z działalności spółki za 2023 rok

Do dnia 31 marca 2024 r. zarząd jest również zobowiązany do sporządzenia sprawozdania z działalności spółki. Sprawozdanie sporządzacie w formie elektronicznej, np. pdf, xml, docx.

O sprawozdaniu zarządu przeczytacie m.in. we wpisach:

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Niektóre spółki mogą skorzystać z możliwości niesporządzania sprawozdania. Sprawdźcie czy dotyczy to Waszego przypadku:

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 rok

Jak już macie sporządzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności to czas na kolejny krok. Zarząd powinien zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników. Ma na to czas do dnia 30 czerwca 2024 r. Na zgromadzeniu wspólników wspólnicy dokonują rozpatrzenia sprawozdań. A to oznacza omówienie tego co wydarzyło w poprzednim roku i jakie to ma odzwierciedlenie w sprawozdaniu. Następnie podejmują uchwały w sprawach:

 • zatwierdzenia sprawozdania finansowego
 • zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki
 • podziału zysków lub pokrycia strat
 • udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej (jeśli jest w spółce).

Ze zgromadzenia wspólników sporządzacie protokół, w którym umieszczacie podjęte uchwały. W sklepie na blogu znajdziecie wzory dokumentów. Zarówno komplet do formalnego zwołania zgromadzenia. Jak również komplet do zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania, jak i inne dokumenty.

Złożenie sprawozdania do KRS

Jak już jesteście po zwyczajnym zgromadzeniu wspólników i macie protokół ze zwyczajnego zgromadzenia to czas na kolejny etap. Czeka Was złożenie dokumentów do KRS. Dokumenty składacie elektronicznie i bezpłatnie poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF).  Dokumenty składa członek zarządu, prokurent, ewentualnie adwokat lub radca prawny. Jeśli w spółce nie ma członka zarządu lub prokurenta z PESEL-em to pozostaje Wam zlecenie złożenia przez adwokata lub radcę prawnego. Ewentualnie złożenie poprzez system S24 co wiąże się z opłatą 140 zł.

Macie na to 15 dni od dnia odbycia zwyczajnego zgromadzenia. W przypadku zatem, gdy odbyło się ono 30 czerwca 2024 r. to do 15 lipca 2024 r. składacie dokumenty do KRS.

Jakie dokumenty złożyć do KRS?

Za 2023 rok składacie elektronicznie do KRS następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
 • sprawozdanie z działalności spółki w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez cały zarząd (chyba że spółka korzysta z możliwości jego niesporządzania)
 • uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe oraz uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty – wystarczy skan
 • opinię biegłego rewidenta (jeśli spółka jest zobligowana do jej złożenia) w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP biegłego rewidenta.

Aby wysłać dokumenty musicie mieć konto w RDF, następnie logujecie się i załączacie  dokumenty w wersji elektronicznej, podpisujecie wniosek i wysyłacie.

Po złożeniu dokumentów w KRS nie musicie oddzielnie przesyłać dokumentów do urzędu skarbowego.

WAŻNE: Pamiętajcie, że niesporządzenie i niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem karnoskarbowym. Przeczytacie o tym we wpisie Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Ebook Zebrane wpisy z bloga zarząd w spółce z o.o. Lata 2018-2023

Chciałabym również przypomnieć, iż 14 lutego swoją premierę miał ebook Zebrane wpisy z bloga zarząd w spółce z o.o.

Ebook jest w formacie pdf i ma 484 strony. W sklepie możecie pobrać Spis treści.

Dodatkowo do dnia 29 lutego 2024 r. włącznie możecie kupić ebooka -50% taniej. Wystarczy, że zapiszecie się na newsletter. O premierze i kodzie rabatowym będę przypominać do końca lutego, więc  zachęcam do zapisu.

 

********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga likwidacja spółki z o.o.

Ebook Zebrane wpisy z bloga likwidacja spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Śmierć wspólnika

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Wniosek do KRS o sprostowanie

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafal 14 marca, 2024 o 20:26

  Do dnia 31 marca 2024 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe (bilansu, rachunek zysków i strat) oraz informację dodatkową. Rozumiem, że na tym etapie tak sporządzone dokumenty zostają podpisane podpisem elektronicznym ale jeszcze nie zostają wysłane do KRS?
  Zakładam również, że po przeczytaniu „Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego” moje ew. wątpliwości powinny zniknąć ? 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 marca, 2024 o 13:36

  Panie Rafale,
  wszystko jest właśnie we wpisie na blogu i w innych wpisach. Zatem informacje ma Pan na blogu, a jeśli chce Pan wiedzieć więcej to wówczas ebook będzie pomocny.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: