Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Aneta Kułakowska29 września 20233 komentarze

Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Od czasu założenia spółki nie prowadzimy żadnej działalności czy musimy sporządzać sprawozdania finansowe?

Czy spółka sporządza sprawozdanie finansowe, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Składać sprawozdania finansowe czy nie składać?  – o to jest pytanie. Nie ma tygodnia, abym nie dostawała pytań o obowiązek sporządzania i składanie sprawozdań finansowych.

Wiem jak to wygląda w praktyce. Rejestrujecie spółkę z o.o. w KRS. Macie ambitne plany. A po kilku miesiącach, a czasem tygodniach Wasze plany się dezaktualizują. Spółka jest, ale właściwie nic się w niej nie dzieje. A Wy zakładacie, że jeśli nic się nie dzieje, nie uzyskujecie przychodów, nie macie kosztów to właściwie nie macie żadnych obowiązków. Najczęściej budzicie się dopiero wtedy, gdy KRS pod rygorem nałożenia grzywny na członków zarządu upomina się o zaległe sprawozdania finansowe.Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Moi Klienci również byli przekonani, że jeśli nie prowadzą żadnej działalności od początku istnienia spółki, nie osiągają przychodów, nie mają kosztów i majątku, to nie są zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych. A tym bardziej nie są zobowiązani do ich złożenia wraz z pozostałymi dokumentami rocznymi do KRS. Wyobraźcie więc sobie jakie było ich zdziwienie, kiedy otrzymali pismo z KRS. Zresztą nawet kontaktując się ze mną liczyli, że KRS się pomylił, a ich jedynym zadaniem będzie poinformowanie pisemnie KRS, iż wobec nie podjęcia żadnej działalności nie są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania i złożenia dokumentów rocznych do KRS.

Oczywiście jestem w stanie wszystko zrozumieć. Jak to w życiu bywa, spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS, a plany się zmieniły. Nikt wówczas nie myśli o obowiązkach. W końcu, jeśli nie zarabiamy to nic nie musimy robić. Wydaje się, że jeśli spółka z o.o. nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie musi składać sprawozdań finansowych do KRS.

A co na to przepisy?

Zwróćcie uwagę, że przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują wyłączenia od sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego do KRS. Wobec takich spółek z o.o. nie mają zastosowania żadne wyjątki. Przepisy nakładają na zarząd spółki obowiązek złożenia w KRS rocznego sprawozdania finansowego, opinii rewidenta (jeśli taka powinna być sporządzona), uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe i uchwałę o  podziale zysku lub pokrycia straty, a także sprawozdanie z działalności. Spółka zobowiązana jest w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania do złożenia powyżej wskazanych dokumentów. Brakuje w tym zakresie jakichkolwiek wyłączeń.

Oczywiście pewne wyjątki będą dotyczyć spółki z o.o. w zawieszeniu. Ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszam do wpisu.

Sami już rozumiecie, że odpowiedź na tytułowe pytanie wpisu brzmi: spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe za wszystkie lata, nawet jeśli nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej.

Postępowanie upominawcze i grzywna

Jeśli KRS stwierdzi niezłożenie sprawozdania finansowego wraz z innymi dokumentami, wzywa spółkę do ich złożenia w terminie 7 dni pod rygorem nałożenia grzywny. Jeśli spółka (a właściwie zarząd) nie spełni tego obowiązku, KRS nakłada na członków zarządu grzywnę. KRS może ponawiać grzywny. Jednym postanowieniem KRS może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż piętnaście tysięcy złotych, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Osobiście najczęściej spotykam się w praktyce z pierwszą grzywną w wysokości 3000-4000 zł nakładaną na każdego członka zarządu. Ogólna suma grzywien nie może przewyższać miliona złotych. Pocieszające jest to, że w razie wykonania obowiązku lub umorzenia postępowania, niezapłacone do tego czasu grzywny ulegają umorzeniu.

********************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam na inne wpisy blogowe:

Jak sporządzić tekst jednolity umowy spółki?

Po co podaje się adres do doręczeń?

Zgromadzenie wspólników zdalnie. Czy to możliwe?

Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Mikołaj Rychlik 28 października, 2021 o 14:50

  Dzień dobry.
  Chciałbym rozwiązać założoną przeze mnie w czerwcu spółkę, gdyż zmieniły się moje życiowe plany i podjąłem pracę na etacie.
  Jakie czynności muszę w związku z tym podjąć?

  Pozdrawiam
  M. Rychlik

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 października, 2021 o 17:24

  Dzień dobry,
  zapraszam do subskrypcji bloga https://likwidacjaspolkizoo.com.pl/. Wkrótce pojawi się wpis z opisem wszystkich etapów likwidacji.

  Odpowiedz

  Maniek 17 listopada, 2023 o 14:07

  Co w przypadku jeśli spółka zoo stała się niewypłacalna?
  Majątek zbyt mały by pokryć koszty postępowania a zatem sąd oddalił wniosek o upadłość – spółka stała się spółką widmo w KRS.
  Majątku nie ma, księgowości brak, brak konta (bank wypowiedział) brak prowadzenia działalności gospodarczej.
  co roku zarząd ma składać sprawozdanie finansowe?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: