Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Gdzie znajdę wniosek KRS-ZEL3?

Aneta Kułakowska18 kwietnia 20214 komentarze

Gdzie znajdę wniosek KRS-ZEL3?

W ostatnich tygodniach to pytanie trafiło do mnie kilka razy. Dla osób wprawionych w obsłudze systemu teleinformatycznego S24 może się wydawać bez sensu. Też mi się tak początkowo wydawało. Nie wiedziałam z czego wynika problem. Przecież to jest wniosek o zmianę danych podmotu dostępny w S24.

Gdzie znajdę wniosek KRS-ZEL3?

Gdzie znajdę wniosek KRS-ZEL3?

Otóż, aby odpowiedzieć Czytelniczce bloga na pytanie postanowiłam zalogować się do S24. Po lewej stronie weszłam w zakładkę „Wnioski” i ujrzałam dwa dostępne wzory. Wniosek o rejestrację spółki i wniosek o zmianę danych. Faktycznie w opisie wniosków nie znalazłam oznaczenia, w tym oznaczenia KRS-ZEL3 dla wniosku o wpis zmian. Zrozumiałam z czego wynika problem osób, które do tej pory jedynie zarejestrowały spółkę z o.o. poprzez S24.

Zakładam, że w momencie, w którym postanowiły dokonać zmiany wpisu w KRS poprzez S24 przejrzały internet w poszukiwaniu podpowiedzi jak to prawidłowo zrobić. Mogły się nawet natknąć na mój blog, w którym również używam oznaczenia wniosku KRS-ZEL3. Zatem po zalogowaniu do S24, sporządzaniu załączników, rozpoczęły poszkiwania wniosku KRS-ZEL3 i go nie znalazły.

Stąd pojawiały się pytania czy powinny wypełnić wniosek KRS-Z3 dostępny we wzorach na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i potem załączyć go jako dokument zewnętrzny do KRS, ponieważ w S24 nie ma wniosku KRS-ZEL3.

Trzy złote zasady S24

Zatem wszystkim, którzy mają podobne wątpliwości, poniżej podaję moje trzy złote zasady S24. Możliwe, że jest ich więcej, ale na tą chwilę na pewno trzy przychodzą mi do głowy, o których muszę Wam napisać.

Po pierwsze, jeśli sporządzacie dokumenty w S24 to korzystacie jedynie z dostępnych wzorów w S24 lub samodzielnie sporządzacie dokumenty zewnętrzne. Nie korzystacie ze wzorów formularzy dostepnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Te wzory służą do złożenia dokumentów do KRS poza systemem S24.

Po drugie, wniosek o wpis zmian czy wniosek o zmianę danych to właśnie wniosek KRS-ZEL3. Oznaczenie wniosku pojawi się na dokumencie już po jego wypełnieniu i np. wygenerowaniu do pdf.

Po trzecie, jeśli składacie dokumenty do KRS, nie mieszajcie systemu S24 z systemem  tradycyjnym. Jeśli zatem przygotowujecie dokumenty w S24 to korzystajcie od poczatku do końca z tego systemu. Chyba że pojawią się braki w dokumentach i KRS Was wyraźnie wezwie do uzupełnienia tych braków papierowo.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

Jaką część zysku można przeznaczyć na wypłatę dywidendy?

Termin wypłaty dywidendy

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 19 kwietnia, 2021 o 10:02

  Jak zawsze super wpis, na czasie. Ze swojej strony dodam dla tych co mają spółkę w S24 i wprowadzają zmiany, że po każdej zmianie umowy spółki generuje się tekst jednolity ale co najciekawsze w tekście jednolitym nie ma zmian wprowadzonych zmianami po dacie zawarcia umowy pierwotnej, bazuje on na danych pierwotnych i trzeba go samemu edytować i poprawiać. W przeciwnym razie do sądu pójdzie nieaktualny. Na moje pytanie telefoniczne do pracownika sądu dlaczego system sam nie generuje poprawionego tekstu jednolitego jeżeli ma to być automat i wszystkie dane wprowadzamy usłyszałem że to automat ale do wprowadzania, po stronie sądu jest czynniki ludzki który to czyta i ręcznie wprowadza do rejestru, nie ma tam nic zautomatyzowanego 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 kwietnia, 2021 o 17:18

  Panie Pawle,
  bardzo dziekuję za wszelkie cenne uwagi.

  Odpowiedz

  Jan 23 listopada, 2022 o 13:42

  Dzień dobry.
  Na stronie Ministerstwa nie znalazłem druku KRS-ZEL3, szukając w Google znalazłem informacje że jest on już nieaktualny. Co w takiej sytuacji?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 23 listopada, 2022 o 16:13

  Panie Janie,
  wniosek KRS-ZEL3 używany jest tylko w systemie S24 i nie jest drukiem, tylko wzorem wniosku w tym systemie. Z kolei druk KRS Z3 to jest dawny wniosek o wpis zmian używany do 30.06.2021 r. Aktualnie wszystko odbywa się elektronicznie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: