Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?

Aneta Kułakowska30 września 20196 komentarzy

Jak się okazuje sprawa sprawozdań finansowych nie jest dla wszystkich  taka oczywista jakby mogło się wydawać. I to zarówno jeśli chodzi o jego sporządzenie, podpisanie, jak i złożenie. Na każdym etapie pojawiają się wątpliwości.

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe? – pytanie pojawiło się niedawno na moim mailu od Czytelnika bloga. Odpowiedzi postanowiłam jednak udzielić na blogu, aby móc jednocześnie rozwiać wątpliwości większej liczby osób.

W sumie mogłabym ten wpis zakończyć krótką odpowiedzią, że prokurent nie może podpisać sprawozdania finannsowego i to byłoby na tyle. Ale nie wyjaśniałoby to Wam dlaczego odpowiedź jest taka, a nie inna.

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?

Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości:

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Wydaje się z treści przepisu, iż sprawa jest oczywista. Jednak nie dla wszystkich.

W przypadku spółki z o.o. sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwykle księgowa zatrudniona w spółce lub księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego, która sporządza to sprawozdanie.

Z kolei w imieniu spółki sprawozdanie podpisuje kierownik jednostki. W spółce z o.o. oznacza to zarząd spółki. Jeśli zarząd jest wieloosobowy to sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Wobec tego już macie gotową odpowiedź, dlaczego prokurent nie podpisuje sprawozdania finansowego spółki. Przede wszystkim prokurent nie jest członkiem zarządu i nie wchodzi w skład zarządu (mam jednak wrażenie, że nie wszyscy o tym wiedzą). Prokurent jest pełnomocnikiem spółki i pomimo posiadania wielu uprawnień zarządu, sprawozdania finansowego nie podpisuje. Nieważne czy w zastępstwie zarządu czy członka zarządu czy reprezentując spółkę. Nawet jeśli spółka ma reprezentację łączną członka zarządu i prokurenta, to nie oznacza to automatycznie, iż sprawozdanie może podpisać prokurent. Zdaję sobie sprawę, że reprezentacja łączna członka zarządu z prokurentem często wprowadza Was w tym przypadku w błąd.

Zresztą, gdyby były wątpliwości to ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 6 precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki. Wskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe. Kierownikiem jednostki w spółce z o.o. jest członek zarządu lub w przypadku zarządu wieloosobowego – cały zarząd.

Prokurent podpisze sprawozdanie?

Warto wspomnieć, kiedy podpis prokurenta może pojawić się na sprawozdaniu. Wyłącznie wówczas kiedy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgi rachunkowe spółki i sporządza sprawozdanie finansowe. Nie ma przeciwskazań do łączenia obu tych funkcji w spółce z o.o.

****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór sprawozdania z działalności spółki z o.o.

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami blogowymi:

Czy rezygnację członka zarządu trzeba potwierdzic uchwałą o odwołaniu?

Co zrobić z pkd 2004?

Wzór pisma do KRS w przypadku zwrotu wniosku – do pobrania w pdf

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Aleksandra 26 czerwca, 2020 o 14:35

  Dzień dobry,

  rozumiem dlaczego prokurent nie może podpisać SF. A co ze złożeniem wniosków do KRS z podpisanym wcześniej podpisem kwalifikowanym SF przez księgową i Zarząd? Czy KRS może odrzucić takie dokumenty?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 czerwca, 2020 o 14:49
  Kacper 19 sierpnia, 2020 o 20:45

  Szanowna Pani,

  a co z sytuacją, kiedy spółka z różnego powodu funkcjonuje bez zarządu, tj. jeżeli z mocy prawa określona osoba przestała być członkiem zarządu (np. w wyniku śmierci), lub jedyny członek zarządu jest zawieszony w pełnieniu funkcji, a jednocześnie spółka posiada prokurenta samoistnego? Czy w takiej sytuacji, kiedy taki prokurent jest faktycznie jedyną osobą uprawnioną do reprezentacji, nie mogłaby podpisać sprawozdania finansowego? Bardziej w tym pytaniu odnoszę się do praktyki sądów rejestrowych, niż przepisów prawnych, które są oczywiste. Wydaje się, że dla obrotu gospodarczego korzystniejszą sytuacją jest, kiedy takie sprawozdanie finansowe jest sporządzone i zgłoszone, niż jest jego brak. Dodatkowo, jeżeli (jedyny) członek zarządu był zawieszony przez dłuższy okres czasu, to może odmówić podpisania sprawozdania finansowego z tego. powodu. Czy sąd rejestrowy przyjmie sprawozdanie finansowe podpisane przez tylko osobę sporządzającą (np. księgowego), z dołączoną informacją o odmowie podpisania sprawozdania finansowego jedynego członka zarządu? W rozważaniach oczywiście pomijam oczywiste rozwiązanie, tj.zmianę zarządu – czasem ze względu na układ wspólników i spory pomiędzy nimi, nie jest to możliwe.

  Z wyrazami szacunku,
  Kacper

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 sierpnia, 2020 o 16:32

  Panie Kacprze,
  sprawozdanie poza ksiegowym podpisuje tylko zarząd. Jeśli członek zarządu jest zawieszony to nie może podpisywac żadnych dokumentów jako członek zarządu. Nie znam z praktyki przypadku, że prokurent podpisywał te dokumenty i było to akceptowane. Nie spotkałam się z taką sytuacją.

  Odpowiedz

  Monika 16 września, 2021 o 10:54

  Witam serdecznie
  A co w sytuacji gdy prezes został wykreślony z KRS( chociaż na stronie nadal widnieje jako prezes), a w spółce nie ma innych członków zarządu, tylko został prokurent, kto wówczas może podpisać takie sprawozdanie i czy sąd może nałożyć karę grzywny i na kogo?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 16 września, 2021 o 14:23

  Pani Moniko,
  prokurent nie podpisuje sprawozdania. A jeśli prezes został wykreślony to nie powinien być widoczny w KRS.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: