Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?

Aneta Kułakowska30 września 20192 komentarze

Jak się okazuje sprawa sprawozdań finansowych nie jest dla wszystkich  taka oczywista jakby mogło się wydawać. I to zarówno jeśli chodzi o jego sporządzenie, podpisanie, jak i złożenie. Na każdym etapie pojawiają się wątpliwości.

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe? – pytanie pojawiło się niedawno na moim mailu od Czytelnika bloga. Odpowiedzi postanowiłam jednak udzielić na blogu, aby móc jednocześnie rozwiać wątpliwości większej liczby osób.

W sumie mogłabym ten wpis zakończyć krótką odpowiedzią, że prokurent nie może podpisać sprawozdania finannsowego i to byłoby na tyle. Ale nie wyjaśniałoby to Wam dlaczego odpowiedź jest taka, a nie inna.

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe

Czy prokurent może podpisać sprawozdanie finansowe?

Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości:

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Wydaje się z treści przepisu, iż sprawa jest oczywista. Jednak nie dla wszystkich.

W przypadku spółki z o.o. sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwykle księgowa zatrudniona w spółce lub księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego, która sporządza to sprawozdanie.

Z kolei w imieniu spółki sprawozdanie podpisuje kierownik jednostki. W spółce z o.o. oznacza to zarząd spółki. Jeśli zarząd jest wieloosobowy to sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Wobec tego już macie gotową odpowiedź, dlaczego prokurent nie podpisuje sprawozdania finansowego spółki. Przede wszystkim prokurent nie jest członkiem zarządu i nie wchodzi w skład zarządu (mam jednak wrażenie, że nie wszyscy o tym wiedzą). Prokurent jest pełnomocnikiem spółki i pomimo posiadania wielu uprawnień zarządu, sprawozdania finansowego nie podpisuje. Nieważne czy w zastępstwie zarządu czy członka zarządu czy reprezentując spółkę. Nawet jeśli spółka ma reprezentację łączną członka zarządu i prokurenta, to nie oznacza to automatycznie, iż sprawozdanie może podpisać prokurent. Zdaję sobie sprawę, że reprezentacja łączna członka zarządu z prokurentem często wprowadza Was w tym przypadku w błąd.

Zresztą, gdyby były wątpliwości to ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 6 precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki. Wskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe. Kierownikiem jednostki w spółce z o.o. jest członek zarządu lub w przypadku zarządu wieloosobowego – cały zarząd.

Prokurent podpisze sprawozdanie?

Warto wspomnieć, kiedy podpis prokurenta może pojawić się na sprawozdaniu. Wyłącznie wówczas kiedy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgi rachunkowe spółki i sporządza sprawozdanie finansowe. Nie ma przeciwskazań do łączenia obu tych funkcji w spółce z o.o.

*****

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami

Prowadzę również bloga dla spółki akcyjnej Zarząd w spółce akcyjnej

Oczywiście zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami blogowymi:

Czy rezygnację członka zarządu trzeba potwierdzic uchwałą o odwołaniu?

Co zrobić z pkd 2004?

Wzór pisma do KRS w przypadku zwrotu wniosku – do pobrania w pdf

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra 26 czerwca, 2020 o 14:35

Dzień dobry,

rozumiem dlaczego prokurent nie może podpisać SF. A co ze złożeniem wniosków do KRS z podpisanym wcześniej podpisem kwalifikowanym SF przez księgową i Zarząd? Czy KRS może odrzucić takie dokumenty?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 26 czerwca, 2020 o 14:49

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: