Czasem spotykam się z pytaniami o to czy jest możliwość, aby w trakcie zawieszenia działalności nie zwoływać zwyczajnego zgromadzenia. A jeśli tak, to jakie spółka musi spełnić warunki. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie, czyli zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie wspólników.
Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie
Spółka z o.o. ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. O zawieszeniu możecie poczytać w poście Zawieszenie działalności spółki z o.o. K.s.h pozwala na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia za rok obrotowy, w którym spółka przez cały okres miała zawieszoną działalność.
art. 231 § 6 k.s.h:
Za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy, o których mowa w § 2, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.
Jakie warunki spółka z o.o. musi spełnić?
Pierwszym warunkiem jest, aby działalność spółki przez cały rok obrotowy była zawieszona oraz, aby nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego. A zgodnie z ustawą o rachunkowości można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona, chyba że spółka w tym czasie dokonywała odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub wystąpiły inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.
Drugim warunkiem jest podjęcie przez wspólników uchwały. Chodzi o o uchwałę wyrażającą zgodę na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w związku z zawieszeniem. Nie ma terminu ustawowego co do podjęcia takiej uchwały, jednak w interesie zarządu jest zwołać w tym celu zgromadzenie wspólników przed upływem terminu 6 miesięcy do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Nie ryzykuje wówczas poniesienia odpowiedzialności za niezwołanie w terminie zwyczajnego zgromadzenia.
Możliwość nieodbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników
Jeśli te warunki zostaną spełnione to spółka z o.o. może skorzystać z możliwości niedobycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Jeśli spółka będzie trwać w zawieszeniu dwa pełne lata obrotowe i spełni powyższe warunki, może nie zwoływać zgromadzenia przez dwa lata. Jednak sprawy, które byłyby przedmiotem obrad takich zgromadzeń powinny być przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników.
Pamiętajcie, że pomimo spełnienia warunków spółka ma możliwość nieodbycia zgromadzenia, a więc może, ale nie musi z tej możliwości skorzystać.
**************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Zbliżające się terminy dla spółek
Sprawozdania finansowe za rok 2018
Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu
Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Szanowna Pani,
Dziekuję za wszytskie posty i ciekawe informacje. Mam natomiast nurtujące pytanie. Co w sytuacji gdy zawiesza się działalnośc któa nigdy nie prowadziła aktywnej działalności? Czy po 24 miesiącach spółka zostanie zlikwidowana? Cy jest to jedyny sposób na pozbycie się niefunkcjonujące spółki bez nadmiernych kosztow?