Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zarząd spółki z o.o. w niepełnym składzie

Aneta Kułakowska17 kwietnia 2019Komentarze (1)

Przepisy k.s.h. nie ustanawiają ograniczeń co do liczby członków zarządu w spółce z o.o. Liczbę członków możemy określić w umowie spółki dowolnie. Co jednak w sytuacji, kiedy faktyczna liczba członków zarządu spadnie poniżej minimum określonego w umowie? Mamy wtedy do czynienia z tzw. zarządem kadłubowym. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia reprezentacji i prowadzenia spraw spółki? O tym dzisiaj Wam opowiem.

Zarząd spółki z o.o. w niepełnym składzie

Jak wspomniałam powyżej, to w umowie określa się liczbę członków zarządu spółki. Nie ma w tym względzie żadnych ustawowych ograniczeń. Wobec czego określenie liczby członków może być konkretne lub też widełkowe.

Problem może pojawić się wówczas kiedy liczba członków zarządu spadnie poniżej określonego umową spółki minimum. Wówczas mamy do czynienia z tzw. zarządem kadłubowym, czyli zarządem składającym się z mniejszej liczby członków niż określona w umowie liczba minimalna albo sztywna.

Jeśli chodzi o prowadzenie spraw spółki to zarówno doktryna jak i orzecznictwo są co do zasady spójne i wskazują, że zarząd kadłubowy nie może prowadzić spraw spółki jeśli wymaga to podjęcia uchwały. Bowiem aby podjąć uchwałę w spółce konieczne jest zawiadomienie o posiedzeniu zarządu wszystkich jego członków. Jeśli natomiast występują braki w składzie osobowym tego organu, to wymóg zawiadomienia wszystkich członków jest niemożliwy do spełnienia. W związku z tym, uchwały podjęte przez taki zarząd są wadliwe.

Zarząd kadłubowy a reprezentacja spółki

Z kolei, jeśli chodzi o reprezentację spółki, przyjmuje się, że pomimo braków składzie zarządu pozostali członkowie nie są pozbawienia mandatu i co do zasady mogą reprezentować spółkę, jeśli w spółce pozostał skład, który taką reprezentację umożliwia. Potwierdza to również orzecznictwo SN. A to oznacza, że członkowie nienależycie obsadzonego zarządu, w stosunku do wymagań umowy, mogą reprezentować spółkę, jeżeli jest możliwe spełnienie obowiązujących w spółce reguł jej reprezentacji. Jeśli natomiast wymagania co do reprezentacji nie zostają spełnione to zarówno doktryna, jak i orzecznictwo stoją na stanowisku, że taka czynność nie jest ważną czynnością prawną.

Co to oznacza?

Oznacza to, że jeśli umowa spółki określa, iż w spółce zarząd powinien być dwuosobowy, a mandat jednego członka wygaśnie, to jedyny członek zarządu może reprezentować spółkę, pod warunkiem, że w umowa spółka pozwala na jednoosobową reprezentację spółki.

Chcę jednak zwrócić Waszą uwagę na to, że część doktryny stoi jednak na stanowisku, iż zarząd kadłubowy nie jest zarządem i nawet jeśli reprezentacja jest zgoda z umową to nie może podpisać ważnej umowy.

Reasumując, zarząd kadłubowy może reprezentować spółkę w sytuacji spełnienia wymogów dotyczących reprezentacji. Pamiętajcie jednak, że taki stan nie może utrzymywać się długo i spółka powinna niezwłocznie uzupełnić braki w składzie zarządu.

***********************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. 

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  anna 30 października, 2020 o 06:29

  Dzień dobry
  czy w sytuacji gdy jednemu członkowi zarządu w składzie dwuosobowym nie przedłużono kadencji oraz nie uzyskał on absolutorium ,czy drugi członek zarządu może podjąć uchwałę o powołaniu prokurenta??
  w umowie jest zapis o reprezentacji łącznej lub działąniu jednego członka zarządu wraz z prokurentem.
  Jest konflikt w spółce -dwóch wspólników pełniących jednocześnie funkcję członków zarządu-teraz jednemu skończyła się kadencja.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: