Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Po co podaje się adres do doręczeń?

Aneta Kułakowska29 października 2019Komentarze (0)

O adresie do doręczeń pisałam wielokrotnie. Zainteresowani bez problemu odnajdą wpisy na blogu. Zarówno te dotyczące wskazania adresu do doręczeń członków zarządu, prokurenta, likwidatora czy osób uprawnionych do powołania zarządu spółki.

Pytacie jednak wielokrotnie: Pani mecenas, ale po co podaje się adres do doręczeń?

Po co podaje się adres do doręczeń

Po co podaje się adres do doręczeń? Jaki jest cel wskazania adresu do doręczeń?

Przede wszystkim wskazane adresy do doręczeń mają dawać KRS większą możliwość na doręczenie pisma osobie, do której ma ono dotrzeć. Mogą to być chociażby wezwania przymuszające do złożenia sprawozdań finansowych czy dokumentów aktualizujących zmiany, które zaszły w spółce. A także wezwania do powołania zarządu w spółce.

W codziennej pracy bardzo często spotykam się z problemem byłych członków zarządu, rady nadzorczej, prokurentów czy wspólników, którzy po wielu latach nadal są wpisani w KRS. Nawet pomimo upływu długiego czasu po rezygnacji, odwołaniu czy po sprzedaży udziałów. Sami piszecie zresztą do mnie, że nie wiecie jak sobie poradzić z problemem kiedy spółka do tej pory nie wykreśliła Was z KRS. A także po Waszej rezygnacji nie powołała nowego zarządu, który mógłby dokonać odpowiednich zmian w KRS.

I właśnie taki był cel wprowadzenia zmian w ustawie o KRS. W przypadku takich spółek KRS wydawał się bezsilny. Wezwania nie docierały do adresatów. A wszczęte postępowanie przymuszające nie przynosiło efektów i kończyły się umorzeniem.

Aktualnie więc wszelkie pisma i wezwania będą wysyłane na wskazane adresy do doręczeń. A w przypadku niezastosowania się do wezwania, KRS będzie mógł na osoby zobowiązane nakładać grzywny. Również ponawiać grzywny w przypadku braku jakichkolwiek działań. Zwyczajnie więc wskazanie adresów do doręczeń ma ułatwić KRS kontakt z osobami zarejestrowanymi w KRS.

Osobiście uważam, że przed wejściem zmian w przepisach, KRS też miał możliwość podjęcia działań przymuszających w pewnym zakresie, jednak dość rzadko je stosował. Obawiam się, że w stosunku do niektórych spółek ta zmiana i tak nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Adresy do doręczeń na odpisie z KRS?

Nie obawiajcie się o ujawnienie adresów w odpisie z KRS. Adresy te nie są widoczne na odpisie. Zwyczajnie nie podlegają one wpisowi. Będą się znajdowały jedynie w aktach spółki. Wobec tego tylko osobista wizyta w sądzie i wgląd w akta może doprowadzić do ujawnienia Waszych adresów innym osobom.

************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgromadzenie wspólników zdalnie. Czy to możliwe?

Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?

Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z członkiem zarządu?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: