Od 3 września 2019 r. minęło już trochę czasu, jednak do tej pory nie pisałam o kolejnej zmianie w k.s.h., o której warto opowiedzieć. Wiem, że wielu z Was na to czekało. Mowa tutaj o art. 2341 k.s.h. Umożliwia on odbywanie i udział w zgromadzeniu wspólników spółek z o.o. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Krótko mówiąc, dzisiaj zgromadzenie wspólników zdalnie.
Art. 2341 k.s.h.
§1. Umowa spółki może dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1)transmisję obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym;
2)dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników;
3)wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku zgromadzenia wspólników.
§2. W przypadku gdy umowa spółki dopuszcza udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, udział wspólników w zgromadzeniu wspólników może podlegać jedynie wymogom i ograniczeniom, które są niezbędne do identyfikacji wspólników i zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Zgromadzenie wspólników zdalnie
Co oznacza wejście art. 2341 k.s.h. w życie? I co to zmienia w funkcjonowaniu spółek z o.o.?
Przywołany przepis umożliwia Wam organizację zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Aktualne brzmienie przepisu nie wymusza już na spółkach odpowiednich zapisów w tym zakresie. Takie zapisy do umowy spółki możecie wprowadzić, jeśli nie chcecie z możliwości zdalnego zgromadzenia korzystać.
Aby jednak korzystać z możliwości odbycia zgromadzenia wspólników zdalnie musicie postarać się o regulamin takiego zgromadzenia.
Miejsce zgromadzenia wspólników
Pamiętajcie jednak, że organizacja zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej nie zwalnia Was z konieczności określenia miejsca, w którym będzie fizycznie przebywał przynajmniej prowadzący zgromadzenie wspólników i protokolant. Co do zasady powinna to być siedziba spółki. Ewentualnie może to być również inne miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wskazane umową spółki lub takie miejsce, na które wyrazili pisemną zgodę wszyscy wspólnicy. Tak więc, pomimo wprowadzenia przez k.s.h. nowych możliwości, nadal obowiązują pewne zasady charakterystyczne dla zgromadzeń organizowanych w sposób tradycyjny.
Udział w zgromadzeniu wspólników
K.s.h. dopuszcza możliwość udziału w takim zgromadzeniu za pośrednictwem wszelkich środków komunikacji elektronicznej. Oczywiście poza tymi, które uniemożliwiają identyfikację wspólnika lub nie zapewniają bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że wspólnicy nieobecni fizycznie na zgromadzeniu, a połączeni za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, mogą aktywnie uczestniczyć w zgromadzeniu, wyrażać stanowisko, brać udział w dyskusji i głosowaniu czy składać wnioski.
W takim zgromadzeniu może wziąć udział zarówno wspólnik, jak i jego pełnomocnik, użytkownik udziałów czy zastawnik. A także inne osoby, które mają możliwość wzięcia w nim udziału, np. członkowie zarządu. Jeśli upoważnicie do udziału pełnomocnika to pamiętajcie, aby na czas doręczyć pisemne pełnomocnictwo.
Lista obecności
W przypadku tak zorganizowanego zgromadzenia wspólników inaczej też będzie wyglądać protokół. Do protokołu załączacie tradycyjnie listę obecności z osobami, które są obecne w miejscu zgromadzenia. Ponadto załączacie listę obecności wspólników, którzy biorą udział za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Na tej liście oczywiście nie będzie podpisów tych wspólników.
Dajcie znać czy już wprowadziliście zmiany do swoich umów spółek oraz czy udało się Wam zorganizować takie zgromadzenie wspólników.
***********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Jak złożyć oświadczenie o adresie do doręczeń?
Czy prokurent może być pełnomocnikiem w umowie z członkiem zarządu?
Czy uchwałę o wynagrodzeniu członka zarządu muszę złożyć do KRS?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ja planuję wprowadzić takie zmiany przy najbliższej okazji.
Wątpliwość dotyczy jedynie tego jak mają przebiegać głosowania tajne za pośrednictwem videokonferencji.
Nie znam powszechnie dostępnych systemów, które by to umożliwiały.
Ew. jak będzie tylko jedna osoba na video, to i tak będzie wiadomo jak głosuje 😉
Tego typu systemy są powszechnie używane na sesjach rad miast, powiatów i województw. Choć tam istnieją większe obostrzenia, które w umowie spółki można obejść.