Jeśli spółkę założyliście poprzez S24 to na pewno ten wpis jest dla Was. Wielokrotnie o tym przypominam, ale po spływających pytaniach widzę, że wciąż są spore wątpliwości w temacie możliwości korzystania z S24 po założeniu spółki.
Podstawowa zasada S24
Podstawowa zasada jest taka, że możecie korzystać z S24, jeśli założyliście spółkę z o.o. poprzez S24. A to oznacza możliwość sporządzania wniosku o wpis zmian w S24. Dotyczy to również załączników do wniosku sporządzonych na wzorcu oraz dokumentów zewnętrznych.
Niestety tracicie możliwość korzystania z S24, jeśli dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza.
Po tej zmianie nie możecie już wysyłać wniosków w S24. Wszystkie kolejne wnioski sporządzacie i wysyłacie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.
A to oznacza, że jeśli nie dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza to nadal możecie wysyłać wnioski poprzez S24. Możecie też wysyłać wnioski o wpis zmian, inne wnioski i pisma, a także składać dokumenty do akt KRS poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.
Założenie spółki w S24 nie wymusza na Was korzystania wyłącznie z S24. Jak i założenie spółki w S24 nie zabrania Wam korzystania z obu systemów w zależności od sytuacji.
Dla przykładu, aby zawiesić działalność lub ją wznowić musicie korzystać z Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W S24 tego nie zrobicie.
Dostęp do profilu spółki w S24
Przy tej okazji kilka słów również o dostępie do profilu spółki w S24. Opiszę bardzo częsty przypadek.
Jeden ze wspólników, członków zarządu, księgowa, ewentualnie prawnik lub ktokolwiek inny zakłada spółkę z o.o. poprzez system S24. Po jakimś czasie Wasze drogi się rozchodzą, a Wy dalej prowadzicie spółkę.
Nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza, tak więc nadal możecie dokonywać zmian w KRS poprzez S24. Niestety macie problem, ponieważ nie macie dostępu do profilu spółki w S24. Nie utrzymujecie też kontaktu lub nie chcecie utrzymywać z osobą, która ten dostęp powinna mieć.
Co możesz zrobić? Zaraz podpowiem.
Jeśli nie macie założonego konta w S24 to na początek załóżcie konto na osobę fizyczną, np. członka zarządu lub wspólnika.
Potem zalogujcie się do systemu i kliknijcie na górze +Dodaj przedsiębiorstwo.
Następnie wpiszcie nazwę, formę prawną i siedzibę. Klikacie ZAPISZ.
Potem NOWY DOKUMENT i wybieracie umowę spółki ze wzorca.
Potem odtwarzacie umowę spółki. Zwyczajnie przepiszcie umowę spółki zgodnie z treścią, którą posiadacie. Potem postarajcie się o podpisy pod umową. Dokument musi mieć status „podpisany”. To bardzo ważne.
Jak już macie podpisaną umowę spółki to możecie korzystać z S24. Sporządzać dokumenty, załączniki, a także wniosek o wpis zmian. Tej umowy nigdzie nie wysyłacie. Zostaje w systemie.
Zatem działajcie 🙂 Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
***************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2024 r.?
Czy wspólnik będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2024 r.?
Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.
Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }