Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Podstawowa zasada S24

Aneta Kułakowska20 marca 2024Komentarze (0)

Jeśli spółkę założyliście poprzez S24 to na pewno ten wpis jest dla Was. Wielokrotnie o tym przypominam, ale po spływających pytaniach widzę, że wciąż są spore wątpliwości w temacie możliwości korzystania z S24 po założeniu spółki.

Podstawowa zasada S24

Podstawowa zasada jest taka, że możecie korzystać z S24, jeśli założyliście spółkę z o.o. poprzez S24. A to oznacza możliwość sporządzania wniosku o wpis zmian w S24. Dotyczy to również załączników do wniosku sporządzonych na wzorcu oraz dokumentów zewnętrznych.
Niestety tracicie możliwość korzystania z S24, jeśli dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza.
Po tej zmianie nie możecie już wysyłać wniosków w S24. Wszystkie kolejne wnioski sporządzacie i wysyłacie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.

A to oznacza, że jeśli nie dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza to nadal możecie wysyłać wnioski poprzez S24. Możecie też wysyłać wnioski o wpis zmian, inne wnioski i pisma, a także składać dokumenty do akt KRS poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.

Założenie spółki w S24 nie wymusza na Was korzystania wyłącznie z S24. Jak i założenie spółki w S24 nie zabrania Wam korzystania z obu systemów w zależności od sytuacji.

Dla przykładu, aby zawiesić działalność lub ją wznowić musicie korzystać z Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W S24 tego nie zrobicie.

Podstawowa zasada S24

Dostęp do profilu spółki w S24

Przy tej okazji kilka słów również o dostępie do profilu spółki w S24. Opiszę bardzo częsty przypadek.

Jeden ze wspólników, członków zarządu, księgowa, ewentualnie prawnik lub ktokolwiek inny zakłada spółkę z o.o. poprzez system S24. Po jakimś czasie Wasze drogi się rozchodzą, a Wy dalej prowadzicie spółkę.

Nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza, tak więc nadal możecie dokonywać zmian w KRS poprzez S24. Niestety macie problem, ponieważ nie macie dostępu do profilu spółki w S24. Nie utrzymujecie też kontaktu lub nie chcecie utrzymywać z osobą, która ten dostęp powinna mieć.

Co możesz zrobić? Zaraz podpowiem.

Jeśli nie macie założonego konta w S24 to na początek załóżcie konto na osobę fizyczną, np. członka zarządu lub wspólnika.

Potem zalogujcie się do systemu i kliknijcie na górze +Dodaj przedsiębiorstwo.

Następnie wpiszcie nazwę, formę prawną i siedzibę. Klikacie ZAPISZ.

Potem NOWY DOKUMENT i wybieracie umowę spółki ze wzorca.
Potem odtwarzacie umowę spółki. Zwyczajnie przepiszcie umowę spółki zgodnie z treścią, którą posiadacie. Potem postarajcie się o podpisy pod umową. Dokument musi mieć status „podpisany”. To bardzo ważne.

Jak już macie podpisaną umowę spółki to możecie korzystać z S24. Sporządzać dokumenty, załączniki, a także wniosek o wpis zmian. Tej umowy nigdzie nie wysyłacie. Zostaje w systemie.

Zatem działajcie 🙂  Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2024 r.?

Czy wspólnik będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2024 r.?

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: