Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiana danych członka zarządu a KRS

Aneta Kułakowska28 grudnia 20203 komentarze

Zmiana danych członka zarządu a KRS. Jaka zmiana danych członka zarządu wymaga zgłoszenia do KRS?

Pytania podobnej treści dostaję od Czytelników bloga. Mogłabym odpowiedzieć, że zgłaszacie zmianę tych danych, które są wpisane do KRS. Będzie to tylko w części prawdziwe.

Jaka zmiana danych członka zarządu wymaga zgłoszenia do KRS?

Zmiana danych członka zarządu a KRS

W przypadku członka zarządu do KRS zgłaszacie: imiona, nazwiska oraz pesel (jeśli jest). Dodatkowo czy jest osobą fizyczną, jaką funkcję pełni w zarządzie i czy jest zawieszony oraz w jakiej dacie został zawieszony. Zatem wszystkie zmiany tych danych wymagają wpisu w KRS. Często zdarzają się zmiany nazwiska, ewentualnie zmiany na dwuczłonowe nazwisko. Nierzadkie są również przypadki obcokrajowców, którym nadano pesel. Wówczas również należałoby dokonać jego wpisu. Jak również zmiany funkcji w zarządzie. Jak widzicie nie ma tam adresu zameldowania czy numeru i serii dowodu osobistego, ewentualnie paszportu. Zatem tych danych nie wpisujecie do KRS.

Dodatkową informacją, która nie podlega wpisowi, jednak którą należy aktualizować w KRS jest adres do doręczeń członka zarządu. O adresie przeczytacie sobie kilka wpisów na blogu, m.in. Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń. W przypadku jednak tej zmiany nie składacie wniosku o wpis zmian. Wystarczy złożenie oświadczenia członka zarządu o aktualnym adresie do doręczeń. Złożenie takiego oświadczenia jest bezpłatne. Jeśli akurat składacie wniosek o wpis innych zmian to oczywiście możecie od razu dołączyć do tego wniosku oświadczenie członka zarządu o adresie.

Nie macie zatem obowiązku aktualizacji dowodu osobistego czy paszportu, adresu zameldowania (chyba że jest jednocześnie adresem do doręczeń). A także obowiązku składania zaświadczenia o niekaralności czy oświadczenia o niekaralności, co się często zdarza. Nie składacie też wzoru podpisu potwierdzonego przez notariusza.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Zwracam uwagę, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Wnioski o wpis zmian nadal możecie składać poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu.

Wzór rezygnacji członka zarządu

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Rezygnacja przez członka zarządu

Zwrot wniosku po rejestracji spółki z o.o. w S24

Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu

Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 28 grudnia, 2020 o 21:57

  Dobre wpisy, dużo konkretnych informacji, co w dzisiejszych czasach jak na wagę złota, bo nawet w kwestiach prawnych często jest więcej tzw. lania wody niż informacji. Dziękuję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 29 grudnia, 2020 o 11:33

  Panie Marcinie,
  bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Katarzyna 17 lutego, 2022 o 11:17

  Witam, chcemy dodać tylko Pesel do danych Prezesa przez s24 (obcokrajowiec, któremu został nadany Pesel).próbujemy to zrobić przez s24 i tam musimy wybrać dokumenty ze wzorca i nie wiem co wybierać?
  Dziękuję za wpisy, zawsze bardzo pomocne

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: