Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu

Aneta Kułakowska27 listopada 2020Komentarze (0)

Już wielokrotnie prosiliście o odpowiedź na pytanie czy jest możliwa rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu. Zresztą podobne pytania pojawiają sie w przypadku, kiedy odwołano Was z zarządu z datą przyszłą. Chcecie wiedzieć czy dopóki jesteście w zarządzie spółki możecie samodzielnie sporządzić i podpisać wniosek do KRS o wykreślenie z zarządu. Obawiacie się, że pozostali członkowie zarządu będą zwlekać z wnioskiem do KRS lub nie złożą go w ogóle.

Złożyłam rezygnację z funkcji prezesa zarządu z dniem 30 listopada. Czy w czasie kiedy jeszcze jestem prezesem mogę złożyć wniosek o wykreślenie mnie z zarządu spółki? Obawiam się, że pozostali członkowie zarządu po mojej rezygnacji tego nie zrobią – pytanie od Czytelniczki bloga.

Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu

Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu

Jeśli złożyliście rezygnację z datą przyszłą i ostatnim dniem pełnienia funkcji w zarządzie będzie 30 listopada to jeśli złożycie do KRS wniosek o wpis zmian i wykreślenie Was z zarządu, to KRS wezwie spółkę do złożenia pod dokumentami podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki. Ewentualnie dokona zwrotu wniosku. Spotkałam się z różną praktyką KRS w tym przypadku. Oczywiście rozważam tutaj przypadek kiedy rezygnujący członek zarządu ma możliwość samodzielnej reprezentacji spółki.

Dlaczego?

Otóż, jeśli sporządzicie i podpiszecie wniosek do KRS z datą sprzed 30 listopada, kiedy jesteście jeszcze w zarządzie spółki to nie możecie składać wniosku o wykreślenie z zarządu, ponieważ wciąż jesteście w zarządzie spółki. Wniosek do KRS o wykreślenie z zarządu można złożyć w momencie kiedy nie jesteście już w zarządzie spółki.

Z kolei jeśli sporządzicie i podpiszecie wniosek do KRS z datą po 30 listopada to już nie jesteście w zarządzie spółki, zatem nie macie możliwości reprezentowania spółki. Wniosek taki powinien podpisać aktualny zarząd spółki.

Podobna sytuacja będzie w przypadku odwołania z zarządu z datą przyszłą.

Zwróćcie uwagę, że starałam się odpowiedzieć tylko i wyłącznie na pytanie o możliwość złożenia przez rezygnującego wniosku do KRS. Każdy jednak przypadek należy rozważać indywidualnie. Poza możliwością złożenia wniosku do KRS, należy brać dodatkowo pod uwagę przypadek kiedy rezygnujący jest jedynym członkiem zarządu. A także sytuację kiedy rezygnacja powoduje, że zarząd spółki ma niepełny skład (zarząd kadłubowy) wymagany umową spółki i dodatkowo należałoby powołać nowego członka zarządu. Jak również sytuację kiedy nie ma samodzielnej reprezentacji spółki przez członka zarządu.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu wraz wzorem zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników i wzorem protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Wzór rezygnacji członka zarządu wraz wzorem zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników i wzorem protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach

Udostępnienia w S24

Wzór uchwały o utworzeniu oddziału

Wznowienie działalności z urzędu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: