Rok obrotowy 2019 zakończył się. Pomimo tego, że w tym roku dostaliście 3 dodatkowe miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego, to domyślam się, że większość z Was ma już gotowe sprawozdanie i planuje zwyczajne zgromadzenie wspólników. A to oznacza, że w niedługim czasie będziecie dzielić wypracowany w 2019 roku zysk. Wobec tego pomyślałam, że warto napisać co to takiego ten dzień dywidendy w spółce z o.o.
Dzień dywidendy w spółce z o.o.
Najczęściej pytacie mnie komu należy się dywidenda. Macie wątpliwości, czy jeśli nastąpiła zmiana wspólników po zakończonym roku obrotowym to czy byłemu wspólnikowi należy się dywidenda czy może aktualnemu.
Otóż, w tym przypadku przepis art. 193 k.s.h. nie powinien wzbudzać wątpliwości. Prawo wspólnika do dywidendy powiązane jest z dniem podjęcia uchwały o podziale zysku. Uprawnionymi do dywidendy są więc wspólnicy, którzy posiadają udziały spółki w dniu podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o podziale zysku. Wypłata dywidendy dotyczy więc aktualnego składu wspólników.
A to oznacza, że co do zasady dniem dywidendy jest dzień podjęcia uchwały o podziale zysku. Jeśli więc jesteś wspólnikiem to w tym dniu nabywasz prawo do dywidendy. Oczywiście ta zasada obowiązuje tylko jeśli nie wskazano innego dnia dywidendy w uchwale o podziale zysku. Umowa spółki bowiem może upoważnić zgromadzenie wspólników do określenia dnia dywidendy. Zgromadzenie wspólników może zatem w uchwale dokonać przesunięcia dnia dywidendy, jednak maksymalnie o dwa miesiące od podjęcia uchwały. Wówczas to ten dzień, a nie dzień podjęcia uchwały będzie dniem dywidendy.
Wzór uchwały o podziale zysku
Poniżej przykładowy wzór uchwały o podziale zysku, w której dniem dywidendy jest dzień podjęcia uchwały.
Uchwała nr …
w sprawie podziału zysku za rok obrotowy …..
Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki pod firmą ……… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ….., niniejszym postanawia zysk netto w kwocie … złotych wykazany w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy …….., podzielić w następujący sposób:
- kwotę …. złotych przeznaczyć na wypłatę dywidendy,
- kwotę …. złotych przeznaczyć na kapitał zapasowy.
Wypłata dywidendy nastąpi w terminie do dnia …… roku.
Dzień dywidendy i termin wypłaty dywidendy
Reasumując, dniem dywidendy jest zatem dzień ustalony w uchwale o podziale zysku przez wspólników. Jeśli uchwała nie wskazuje dnia dywidendy to tym dniem jest dzień podjęcia uchwały o podziale zysku. Jest to o tyle ważne, że na podstawie dnia dywidendy ustala się listę uprawnionych do wypłaty dywidendy wspólników. Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli jednak uchwała o podziale zysku nie określa dnia wypłaty dywidendy to dywidenda powinna być wypłacona niezwłocznie po dniu dywidendy.
O przeznaczeniu zysku w spółce z o.o. możecie przeczytać tutaj. Zapraszam.
**********************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów
Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019
Koronawirus a termin złożenia wniosku o upadłość
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }