Zwrot wniosku po rejestracji spółki w S24?
Jak dokonać uzupełnienia wniosku w S24?
Czy jest możliwość edycji wniosku po zwrocie w S24?
Nie ma dnia, żebym nie dostała podobnego pytania od Czytelników bloga. Rzeczywiście był czas, kiedy można było po zwrocie wniosku w S24 po rejestracji, uzupełnić braki wniosku w formie papierowej. Aktualnie nie możecie złożyć uzupełnienia wniosku papierowo. Całość komunikacji odbywa się elektronicznie.
Dzisiaj zatem o tym co zrobić po zwrocie wniosku po rejestracji spółki w S24. Zapraszam.
Zwrot wniosku po rejestracji spółki w S24
Zakładacie spółkę z o.o. w S24. Sporządzacie załączniki, załączacie je do wniosku, dokonujecie opłaty i wysyłacie wniosek o rejestrację. Niestety otrzymujecie zarządzenie o zwrocie wniosku ze względu na braki. Najczęściej są to braki w dokumentach, które należy załączyć jako zewnętrzne. Pisałam o tym we wpisie Założenie spółki z o.o. w S24. Braki w dokumentacji. Zdarzają się też nieprawidłowości w podpisach czy sporządzeniu wniosku.
Niestety w S24 nie macie możliwości edycji wniosku, korekty, naprawy czy uzupełnienia po jego wysłaniu. Po zwrocie wniosku możecie tylko złożyć wniosek ponownie poprzez S24. Jeśli chodzi o wezwanie przez KRS do uzupełniania braków to już inna sprawa.
Wniosek o rejestrację spółki z o.o. w KRS
W związku z tym, że nie macie możliwości uzupełnienia braków wniosku w S24, musicie złożyć nowy wniosek o rejestrację spółki. Nie zrobicie tego w profilu spółki, której wniosek KRS zwrócił. Zatem na swoim koncie w S24 musicie „dodać przedsiębiorstwo” i stworzyć nowy profil spółki z S24. W nowym profilu od nowa sporządzacie wszystkie dokumenty, a potem ponownie dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system i wysyłacie wniosek. Spółka może mieć tą samą firmę (nazwę) co poprzednia.
Zwrot wniosku po rejestracji spółki w S24 – wniosek o zwrot opłaty
Nie macie możliwości zawnioskować o zaliczenie poprzednio wniesionej opłaty do nowego wniosku. Zatem składacie do KRS wniosek o zwrot opłaty. Podajecie sygnaturę sprawy i numer konta bankowego. Wzór wniosku znajdziecie na blogu po lewej stronie. Wniosek o zwrot możecie złożyć na 2 sposoby.
Możecie sporządzić wniosek i załączyć jako dokument zewnętrzny do wniosku o rejestrację składanego ponownie po zwrocie. Możecie też wniosek o zwrot złożyć elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.
O zwrocie opłaty przeczytacie też we wpisie Zwrot opłaty po zwrocie wniosku w S24.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
**************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Rezygnacja z datą przyszłą i złożenie wniosku do KRS o wykreślenie z zarządu
Upadłość członków zarządu spółek kapitałowych – wywiad z adwokatem Anną Błach
Wzór uchwały o utworzeniu oddziału
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, dziękuję za wpis! Musieliśmy z Klientem złożyć ponowny wniosek i gdyby nie Pani artykuł pewnie nie domyślilibyśmy się, że konieczne jest założenie nowego przedsiębiorstwa w systemie… Swoją drogą zwracam uwagę na absurdalny wymóg, aby wpisując ulicę przy adresie Spółki wybrać ją z rozwijanych opcji do wyboru a nie wpisywać samodzielnie (z tego powodu nastąpił zwrot wniosku..). Pozdrawiam!
Pani Joanno,
bardzo dziękuję. Niestety S24 ma sporo wad.
Pani Mecenas, a czy dokumenty typu umowa spółki muszą być na nowym profilu przedsiębiorstwa tak samo wypełnione jak na starym profilu przedsiębiorstwa? Czy też skoro wniosek rejestracyjny i tak będzie zupełnie nowy to można wprowadzić zmiany do takich dokumentów?
Jestem w podobnej sytuacji, dostałam zwrot wniosku o rejestrację spółki. Jeżeli złożę zupełnie nowy wniosek przez S24 to co się stanie z moją poprzednią sprawą/ wnioskiem o rejestracje spółki i jego sygnaturą?
Nic, wniosek został zwrócony. Może Pani założyć drugie przedsiębiorstwo (o tej samej nazwie) i ponownie wysłać wniosek (ja tak robiłam).
Panie Aleksandro,
uprawomocni się zarządzenie o zwrocie, a więc tak jakby wniosek o rejestrację nie został złożony, ponieważ nie odniesie on żadnego skutku prawnego. Póki co nie ma możliwości „naprawy” wniosku poprzez S24.
Dzień dobry,
proszę o podpowiedź, Spółka zawiązana przed notariuszem we wrześniu br. – do dnia dzisiejszego nie złożono dokumentów do KRS w celu rejestracji.
Czy jeżeli założy się ją ponownie przez S24 czy Sąd nie zwróci wniosku, ponieważ została zawiązana przed notariuszem i nie można dokonywać zmian przez S24, czy w związku z tym, iż nie nastąpiła rejestracja, nie będzie wrócony wniosek. Spółka ma posiadać tą samą nazwę. Dodam, iż notariusz przesłał umowę Spółki do Repozytorium. Z góry dziękuję za odpowiedź
Czy spotkała się Pani ze zwrotem wniosku z powodu niedołączenia pełnomocnictwa do zlożenia wniosku? To nie pierwsza spółka jaką zakładam, i nigdy nie spotkałam się z tym żeby to pełnomocnictwo było wymagane jako załącznik, zawsze wystarczało złozenie oświadczenia.
Dzień Dobry, czy jeśli złożyłem wniosek do XIII wydziału KRS a powinienem do XIV ( nie wiedziałem że w połowie ubiegłego roku nastąpiła zmiana ) to wniosek zostanie zwrócony? czy na tym etapie mam jeszcze możliwość jakoś wniosek przekierować?
Serdecznie pozdrawiam,
Paweł Kozioł
Panie Pawle,
KRS sam przekieruje wniosek do właściwego wydziału.
Czy w przypadku zwrotu wniosku z powodu braku oświadczanie cudzoziemca bądź innych dokumentów niezbędnych do rejestracji, można uzupełniać je za pośrednictwem Portalu Rejestru Sądowego?
Swoją drogą przeklinałem formularz rejestracji spółki i jest tam klauzula cudzoziemca.
Dziękuję za artykuł .
Dzień dobry,
Szanowna Pani Mecenas, a co w sytuacji gdy sąd oddala wniosek bo był złożony po 9 dniach od podpisania umowy spółki i sąd napisał, że zwróci tylko 100 zł ? Czy nowy wniosek ta jak Pani pisała można składać przed uprawomocnienie się tego postanowienia o oddaleniu wniosku ?
Pozdrawiam
Michał
Panie Michale,
akurat wpis dotyczył zwrotu wniosku. Moim zdaniem może Pan złożyć kolejny wniosek również po oddaleniu.
Czy mozna w jakis sposob zrezygnować ze wniosku złożonego w s24? na razie jest tylko sygnatura dla wniosku. wszystkie oświadczenia niestety złożone prawidłowo.
Dzień dobry,
Szanowna Pani Mecenas, u nas wystąpiła bardzo trudna sytuacja. Poprzednik złożył umowę o zbyciu udziałów przez portal S24, natomiast nie przesłał wniosku do sądu. Działania te dzieli rok różnicy. Czy w tej sytuacji powinniśmy złożyć nową umowę oraz wniosek, czy możemy złożyć wniosek do złożonej wcześniej umowy?
Pozdrawiam,
Patrycja
System może działać dobrze, tylko sędziowie mogą źle go obsługiwać. Oddalone wnioski nie otrzymują statusu Zwrócony, tylko Otrzymał korespondencję, co może być interpretowane w systemi jako w trakcie rozpatrzenia. I dlatego przez S24 nie można złożyć kolejnego wniosku, dopóki ten stary nie zostanie zamknięty decyzją w systemie.
Pani Mecenas, czy jeśli po złożeniu wniosku o rej. sp. z o.o. przez S24 otrzymaliśmy zarządzenie o zwrocie wniosku (nie załączyła się lista wspólników i oświadczenie dot. statusu cudzoziemcy), które dawało nam 7 dniowy termin na ponowne złożenie wniosku, a który to termin nam upłynął i nie wnieśliśmy go ponownie, to teraz umowa sp. z o.o. w organizacji, która została zawarta przez S24 uległa rozwiązaniu zgodnie z art. 169 §1 KSH? Zaznaczam że nasza spółka nie ma wniesionego wkładu ani żadnych wkładów i zobowiązań majątkowych. Zgodnie z komentarzem do tego przepisu (M. Chomiuk) „Jeżeli natomiast spółka nie ma żadnych zobowiązań, nie został wniesiony żaden wkład oraz nie ma majątku podlegającego podziałowi to ulega ona rozwiązaniu wraz z chwilą rozwiązania umowy spółki (art. 169 KSH).”. Rozumiemy więc, że nie ma potrzeby przeprowadzenia procesu likwidacji tej spółki, ponieważ należy ją (upraszczając) uznać za niebyłą i możemy założyć w S24 ponownie spółkę o tej samej firmie i tej samej umowie spółki?
Pozdrawiam,
Rafał