Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwrot wniosku KRS

Aneta Kułakowska16 maja 20198 komentarzy

Pani Mecenas dostałam zwrot wniosku z KRS. Nie wiem o co chodzi. Co mam teraz zrobić? Czy mam złożyć wniosek jeszcze raz? Czy opłata przepadła?

Pytania i wątpliwości pojawiają się jak tylko otrzymujecie zwrot wniosku KRS. A przecież miało być łatwo i szybko. Czasem tych zmian zgłaszanych do KRS jest sporo i zaczynacie się w tym gubić. Wybraliście nieprawidłowe formularze lub nieaktualne. Nie załączyliście wymaganego formularza. Ewentualnie wniosek i formularze zostały nieprawidłowo wypełnione. A także wówczas kiedy nie została wniesiona opłata lub opłata w niższej kwocie. Czasem tych braków jest naprawdę dużo. Dzisiaj powiem Wam co zrobić jak wpłynie do Was zarządzenie o zwrocie wniosku z KRS.

Zwrot wniosku KRS

Zwrot wniosku KRS

W przypadku wspomnianych powyżej braków możecie niestety liczyć na zwrot wniosku. Tak naprawdę faktycznie otrzymujecie zarządzenie o zwrocie wniosku. Na szczęście nie ma ono charakteru ostatecznego.

Art. 19 ust. 4 ustawy o KRS:

W razie zwrócenia wniosku zgodnie z ust. 3 może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.

Oznacza to, że w razie zwrotu wniosku, możecie go złożyć ponownie w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie przez Was złożony nie jest dotknięty brakami, to wywołuje on skutek od daty złożenia poprzedniego wniosku. Znacznym ułatwieniem jest treść zarządzenia, w którym znajdziecie opisane braki, które spowodowały zwrot wniosku. Dzięki temu już wiecie co należy uzupełnić lub poprawić, tak aby tym razem przyjęto wniosek. Dlatego zwracajcie uwagę na treść uzasadnienia zarządzenia o zwrocie. Jeśli ponownie złożycie wniosek z tymi samymi brakami, to wniosek ten należy traktować jako nowy wniosek wszczynający sprawę. Bywa, że nie jest to problemem. Czasem jednak istotna jest dla Was data złożenia pierwotnego wniosku, aby dotrzymać terminu.

Ponowne złożenie wniosku do KRS

Jak w praktyce zastosować się do zarządzenia o zwrocie wniosku?

Po zwrocie składacie ponownie wniosek KRS wraz ze wszystkimi załącznikami bez względu na to czy we wszystkich były błędy. Jeśli brakuje innych załączników czy opłaty to również to uzupełniacie. Dodatkowo proponuję przygotować pismo do KRS wnioskując chociażby o zaliczenie wniesionej opłaty.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również ponownego złożenia wniosku po zwrocie. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Zaskarżenie zarządzenia KRS

Jeśli jednak nie zgadzacie się z zarządzeniem o zwrocie wniosku to możecie je zaskarżyć. Jeżeli zarządzenie wydał referendarz sądowy (co ma miejsce najczęściej) to składacie skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Skargę wnosicie w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Jeżeli zarządzenie o zwrocie wniosku wydał sędzia to składacie zażalenie. Termin na złożenie zażalenia jest również tygodniowy od daty doręczenia zarządzenia. Zarówno opłata od skargi, jak i zażalenia wynosi 100 zł. Skargę również składacie do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

O zwrocie wniosku w przypadku wniosku złożonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 napiszę innym razem.

*****************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Kuba 23 grudnia, 2019 o 13:30

    Pani Mecenas, a czy nie lepiej w takiej sytuacji, poczekać na uprawomocnienie się wniosku zmianowego, tj. po 7 dniach złożyć od nowa ten sam wniosek z nowo utworzonymi dokumentami przez S24? Lub nawet nie czekając na uprawomocnienie, nie skarżyć postanowienia o zwrocie, tylko utworzyć nowe dokumenty? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Sebastian 27 grudnia, 2019 o 19:18

    Jestem wdzięczny za publikowaną merytoryczną wiedzę i przejrzyste porady.
    Dziękuję

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 30 grudnia, 2019 o 08:58

    Panie Sebastianie,
    bardzo dziekuję.

    Odpowiedz

    Karolina 7 czerwca, 2021 o 16:23

    Dzień dobry . Czy jeżeli złożyłam wniosek KRS Z3 (sp. z o.o.) – zmiana wspólnika i w tym samym dniu widzę że jeden formularz (ZE) jest błędnie wypełniony wpisany źle wspólnik – os. fizyczna zamiast prawnej, to mogę przed postanowieniem od zwrocie uzupełnić jakoś ten wniosek, czy muszę czekać na zwrot ? Czy można jakoś porozumieć się z Wydziałem w tej sprawie ? Czy to w ogóle będzie zwrot czy od razu oddalenie. Na reszcie dokumentów (adresy. lista wsp. , umowy sprzedaży udziałów ) jest wpisana poprawnie spółka a nie os. fizyczna. Dziękuję pozdrawiam

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 8 czerwca, 2021 o 18:31

    Pani Karolino,
    proponuję sprawdzić sygnaturę sprawy po złożeniu wniosku i wysłać do KRS poprawiony formularz wraz z pismem przewodnim.

    Odpowiedz

    Adam 17 sierpnia, 2023 o 22:45

    Dzień dobry, jeżeli wniosek wypełniłem dobrze ale popełniłem błąd w jednym załączniku i dostałem zwrot, to musze w terminie tego tygodnia jeszcze raz wypełnić i wysłać cały wniosek z załącznikami, czy mogę wysłać tylko ten jeden poprawiony załącznik (lista wspólników) bez pisania nowego wniosku? Dziękuję

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 18 sierpnia, 2023 o 16:11

    Panie Adamie,
    jeśli jest zwrot to należy złożyć ponownie cały wniosek i wszystkie załączniki.

    Odpowiedz

    Maksym 8 grudnia, 2023 o 20:14

    Witam!
    Mam taką sytuację:
    Złożyłem wniosek KRS_ZEL3 dotyczący umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wraz wszystkimi poprawnie wypełnionymi załącznikami w S24. Jednakże popełniłem błąd akurat w formularze tego wniosku KRS_ZEL3 w S24, a dokładnie wpisałem w Informacja o wspólnikach tylko nowego wspólnika i nie zrobiłem wpis o zmianie własnej ilości udziałów (miałem 50 i teraz mam 20). W związku z powyższym otrzymałem zwrot wniosku.
    Z tego wypływa pytanie następującej treści:
    Czy ja mam teraz wziąć ten wniosek z zewnętrznego źrodła i wypełnić wszystko ponownie ręcznie, ze względu na to, że już niema możliwości uzyskać ten wniosek w S24, ponieważ nie ma załączników?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: