Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Aneta Kułakowska24 września 20202 komentarze

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS – kolejny temat, który przewija się w Waszych pytaniach. Takich zmian w spółce z o.o. z data przyszłą może być wiele. Taką zmianę spowoduje uchwała zarządu o zmianie adresu z dniem 1 października 2020 r. Powołanie prezesa zarządu z datą przyszłą, czyli z dniem 1 października 2020 r. Przykłady można mnożyć.

Chodzi Wam głównie o to, kiedy złożyć wniosek o wpis zmian do KRS. Wszakże przepisy zobowiązują Was do zgłoszenia zmian w terminie 7 dni. Jak zatem liczyć te 7 dni? Ten wpis Wam pomoże.

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

Zmiana z datą przyszłą a wpis w KRS

W art.  22 ustawy o KRS możecie przeczytać:

Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Co to zatem dla Was oznacza?

Przepis zobowiązuje Was do złożenia wniosku o wpis zmian w terminie 7 dni od dnia, który uzasadnia wpis. Nie będę pisać o wyjątkach, bo nie o to tym razem chodzi. Wspomnę może tylko, że jeśli nie zmieścicie się w tym terminie to KRS nie zwróci Wam z tej przyczyny wniosku. Jeśli nie będzie błędów to dokona wpisu. Myślę, że akurat z  samym liczeniem terminu nie będziecie mieć problemu. Bardziej zastanawia Was zdarzenie uzasadniające dokonanie wpisu.

Tym zdarzeniem mogą być wszelkie czynności prawne, faktyczne, a także zdarzenia od Was niezależne. Zatem chodzi o powołanie nowego członka zarządu, rezygnacja członka zarządu, odwołanie członka rady nadzorczej, śmierć członka zarządu, sprzedaż udziałów, darowizna udziałów, zmiana adresu spółki itd.

Przykłady ustalenia daty zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu

Jeśli zatem została podjęta uchwała z datą 23.09.2020 r. o powołaniu członka zarządu z dniem 01.10.2020 r. to zdarzeniem uzasadniającym wpis będzie objęcie funkcji członka zarządu z dniem 01.10.2020 r., a nie data uchwały o powołaniu. Od tego dnia zatem liczycie te 7 dni.

Gdyby powołanie członka zarządu uchwałą z dnia 23.09.2020 r. nastąpiło z dniem podjęcia uchwały to zdarzeniem uzasadniającym wpis byłoby podjęcie uchwały. Od tego dnia zatem liczycie 7 dni na złożenie wniosku do KRS o wpis zmian.

Kolejnym takim przykładem może być umowa sprzedaży udziałów. Co do zasady zdarzeniem uzasadniającym wpis będzie data zawarcia umowy sprzedaży. Jednak warunek jest taki, aby z dniem podpisania umowy przeszła własność udziałów na nowego wspólnika. Jeśli własność udziałów na nowego wspólnika przechodzi z inną datą określoną w umowie, np. uzależnioną od dokonania zapłaty za udziały. To właśnie ten dzień będzie dla Was zdarzeniem uzasadniającym wpis. Wówczas faktycznie dojdzie do zmiany wspólnika.

Zatem za każdym razem musicie zbadać, kiedy faktycznie doszło do zmiany. Jak pokazałam Wam na przykładach, nie zawsze to będzie data uchwały czy umowy. Może się przecież zdarzyć, że zmiana nastąpi z datą późniejszą. Tak może być z rezygnacją złożoną z datą przyszłą. W przypadku śmierci członka zarządu raczej nie powinno być wątpliwości od jakiej daty należy liczyć termin.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Przypominam, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie macie możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze. Ewentualnie poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

***********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Wniosek do KRS o sprostowanie

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Zgłoszenie zmian do KRS bez opłaty sądowej

Prawo pierwokupu udziałów

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wiesław 8 grudnia, 2020 o 14:44

  Czy zmianę do KRS można zgłosić przed rozpoczęciem biegu 7 dniowego terminu? np. uchwała z datą 08.12.202o o powołaniu członka zarządu z dniem 01.01.2020?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 grudnia, 2020 o 06:13

  Panie Wiesłąwie,
  moim zdaniem nie może Pan zmiany zgłosić wcześniej, tak jak jest to we wpisie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: