Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Aneta Kułakowska22 września 20205 komentarzy

Czy można ustalić uchwałą wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.? – o to bardzo często pytacie. Szczególnie wtedy, gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. I o tym postanowiłam dzisiaj napisać.

Pamiętajcie, że jedyny wspólnik – osoba fizyczna jest traktowany, jeśli chodzi o podleganie ubezpieczeniom społecznym jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wobec czego podlega on ubezpieczeniom społecznym bez względu na to czy pełni funkcję członka zarządu czy nie.

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Co do zasady, jeżeli jedyny wspólnik powołuje na członka zarządu spółki inną osobę niż on sam, to ustala jego wynagrodzenia na takich samych zasadach jak w spółce z większą liczbą wspólników.

Z innym przypadkiem będziecie mieli do czynienia w sytuacji, gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Na wstępie odradzam zawarcie przez takiego członka zarządu umowy o pracę ze spółką. W przypadku jakiejkolwiek kontroli zus możecie spodziewać się, że taka umowa zostanie zakwestionowana ze względu na podporządkowanie takiego pracownika samemu sobie, czyli wbrew podstawowym zasadom dotyczącym umowy o pracę z kodeksu pracy. Co zresztą potwierdza liczne orzecznictwo w tym zakresie.

Możecie oczywiście zawrzeć umowę zlecenia czy kontrakt menedżerski. Podlega on jednak ubezpieczeniom społecznym. Ponadto zawarcie umowy ze spółką przez członka zarządu, który jest jedynym wspólnikiem, wymaga formy aktu notarialnego. Umowa taka jest później przesyłana przez notariusza do KRS.

Uchwała ustalająca wynagrodzenia członka zarządu

Jedyny wspólnik może też pełnić funkcję członka zarządu na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu. Nie ma obowiązku zawierania jakiejkolwiek umowy, aby tę funkcje pełnić. Również uchwałą jedyny wspólnik może ustalić wynagrodzenie (dla siebie) za pełnienie funkcji członka zarządu z powołania.

I tutaj pojawia się bardzo często pytanie:

Czy podjęcie uchwały o ustaleniu wynagrodzenia z tytułu powołania powinna mieć formę aktu notarialnego?

Moim zdaniem, nie musi mieć formy aktu notarialnego. Przywoływany często w tym przypadku art. 210 § 2 k.s.h. dotyczy umowy między spółką a jedynym wspólnikiem, który jest jednocześnie jednym członkiem zarządu. Nie dotyczy to uchwał zgromadzenia wspólników, nawet jeśli rolę zgromadzenia wspólników pełni jedyny wspólnik, który jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu.

Niestety nie ma w tej sprawie jednolitego stanowiska w orzecznictwie i doktrynie. Jeśli chcecie zatem ograniczyć ewentualne ryzyko zakwestionowania takiej uchwały, możecie zadbać dodatkowo o notarialnie potwierdzony podpis wspólnika pod taka uchwałą, ewentualnie formę notarialną. Decyzja należy do Was.

***************************************************

Jeśli poszukujecie uchwał w sprawie wynagrodzenia członków zarządu to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników wraz z przykładowymi uchwałami ustalającymi wynagrodzenie członków zarządu.

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników wraz z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgłoszenie zmian do KRS bez opłaty sądowej

Jak wypełnić KRS ZM?

Prawo pierwokupu udziałów

Jakich odsetek za opóźnienie może żądać spółka z o.o.?

Zgoda wspólników na działania zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Andrzej 23 września, 2020 o 08:15

    Witam,

    W takim razie w jaki sposób członek jednoosobowej spółki z o.o. może się zatrudnić ?
    Czy na podstawie kontraktu managerskiego – członek zarządu może wystawiać faktury VAT za swoje usługi jeżeli członek zarządu prowadzi jeszcze działalność gospodarcza z PKD 70.22.Z. ?
    Z poważaniem,
    Andrzej

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 23 września, 2020 o 17:14

    Panie Andrzeju,
    co do zasady może. Ale to wymaga oddzielnego wpisu, aby opisać ewentualne ryzyka i zwrócić uwagę na istotne kwestie. Postaram się o taki wpis w najbliższym czasie.

    Odpowiedz

    Mateusz 23 września, 2020 o 10:25

    Do dziś bujam się z ZUSem. Mam 100% udziałów i uchwałę o wynagrodzeniu. Płacę ZUS jak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Niestety pracownicy ZUSu nie rozumieją tego typu rozwiązania i księgowa musi pisać pisma o przeksięgowania. Druga rzecz jest taka że trzeba wyraźnie napisać że w przypadku 100% udziałów w zoo, uchwała o wynagrodzeniu i samo wynagrodzenie a ZUS to dwie rozłączne instytucje.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 23 września, 2020 o 17:13

    Panie Mateuszu,
    no niestety takie przypadki jak Pana nie są rzadkie. Brak zrozumienia przepisów.

    Odpowiedz

    Mateusz 11 stycznia, 2021 o 09:24

    Bardzo dziękuję za Pani bloga Pani Aneto. Niejednokrotnie jest bardzo pomocny. Mam jeszcze inne pytanie dot. ZUS. Niedawno Konfederacja złożyła interpelację dot. interpretacji udziałowca iluzorycznego ponieważ nie istniej w przepisach określenie własności % udziałów to już wspólnik prawdziwy a ile % to iluzoryczny. Odpowiedz z ministerstwa jest taka że na końcu decyduje o tym ZUS badając każdy przypadek indywidualnie co jest oczywiście kpiną – świetle prawa bowiem udziałowiec to udziałowiec i nie może być tak, że nie ma w prawie innej definicji na podstawie której ktoś karze. Spotkałem się z opiniami że 10% jest dopuszczalne (musi być ujęte w KRS) ale 20% jest już bezpieczne. Czy są jednak przepisy określające, że udziały w sp. z o.o. mają jakieś ograniczenia związane ze związkiem małżeńskim? Zakładając że 100%-towy wspólnik niemający rozdzielności majątkowej z żoną przekaże 20% swojej żonie – czy to zwalnia głównego udziałowca z obowiązku płacenia ZUS, ponieważ nie jest już traktowany jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: