Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Prawo pierwokupu udziałów

Aneta Kułakowska16 września 2020Komentarze (1)

Ostatnio na Waszą prośbę sporo pisałam o sprzedaży udziałów i ograniczeniach w ich zbywalności. Dzisiaj przyszła kolej na prawo pierwokupu. Nie mylcie go jednak z prawem pierwszeństwa, o którym pisałam już na blogu. Prawo pierwokupu jest uregulowane przez kodeks cywilny w art. 596-602.

Prawo pierwokupu udziałów

Prawo pierwokupu udziałów

Jeżeli chcecie skorzystać z instytucji prawa pierwokupu to musicie zadbać o odpowiednie zapisy w umowie spółki. Określacie w niej kto ma prawo pierwszeństwa (pierwokupu) w zakupie sprzedawanych udziałów. Możecie zastrzec prawo pierwokupu na rzecz wspólników, a także na rzecz osób spoza spółki.

Jeżeli prawo pierwokupu wpiszecie do umowy spółki to wspólnik sprzedający udziały musi pamiętać o dwóch kwestiach z tym związanych. O tym, że umowę sprzedaży udziałów może zawrzeć z kupującym udziały pod warunkiem zawieszającym. A to oznacza, że faktyczna sprzedaż będzie zawieszona do czasu kiedy uprawniony z prawa pierwokupu nie wykona swego prawa. Jeśli uprawniony z prawa pierwokupu skorzysta ze swojego prawa to do sprzedaży udziałów na rzecz pierwotnego kupującego nie dojdzie.

A po drugie wspólnik sprzedający udziały musi pamiętać, aby po zawarciu umowy sprzedaży udziałów zawiadomić uprawnionego z tytułu prawa pierwokupu o zawarciu tej umowy. Tak, aby umożliwić mu złożenie oświadczenia o skorzystaniu lub nie z tego uprawnienia.

Oświadczenie uprawnionego z prawa pierwokupu

Pamiętajcie, że sprzedaż udziałów powinna być dokonana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. A to oznacza, że  uprawiony z prawa pierwokupu, jeśli chce ze swego prawa skorzystać to wspólnikowi sprzedającemu udziały składa oświadczenie w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeśli w umowie spółki nie wpisano terminu na wykonanie prawa pierwokupu, to uprawniony może złożyć oświadczenie  w terminie jednego tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży.

Jeśli złoży oświadczenie o skorzystaniu z prawa pierwokupu, to dochodzi do skutku umowa sprzedaży udziałów między uprawnionym z prawa pierwokupu a wspólnikiem sprzedającym udziały. Co to oznacza?

Oznacza to, że uprawniony z prawa pierwokupu jest związany treścią umowy sprzedaży udziałów zawartej między wspólnikiem sprzedającym udziały a osobą kupującą. Dotyczy to zarówno ilości sprzedawanych udziałów, jak ceny. Nie może zatem oświadczyć, że skorzysta z prawa pierwokupu do części sprzedawanych udziałów i zapłaci niższą kwotę.

Skutki niezastosowania się do prawa pierwokupu

Pomimo niezastosowania się do prawa pierwokupu umowa sprzedaży udziałów będzie ważna i skuteczna. Dojdzie zatem do przeniesienia własności udziałów. Wspólnik musi mieć jednak świadomość, że naraża się na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą za powstałą w wyniku takiego naruszenia szkodę.

*************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzór umowy sprzedaży udziałów. Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Jakich odsetek za opóźnienie może żądać spółka z o.o.?

Zgoda wspólników na działania zarządu

Czy wspólnik spółki z o.o. może być jej prokurentem?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Mariusz 8 listopada, 2022 o 12:56

    Witam, Nie bardzo rozumiem. Na początku pisze Pani, że umowa jest zawarta pod warunkiem zawieszającym, a pod koniec, że umowa sprzedaży udziałów będzie tak czy inaczej ważna i skuteczna. W komentarzach w necie widzę, że dominuje ten drugi pogląd, a wspólnikowi przysługuje co najwyżej roszczenie o odszkodowanie – które jedna trudno wycenić, ewentualnie wystąpienie z powództwem na podst. art 59KC. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: