Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Aneta Kułakowska27 lutego 2020Komentarze (1)

W przypadku spółki z o.o. zarejestrowanej w KRS zmiana umowy spółki odbywa się uchwałą zgromadzenia wspólników umieszczoną w protokole notarialnym ze zgromadzenia. Wydawać się może, że zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji powinna odbyć się na tych samch zasadach. Nic bardziej mylnego.

W swojej praktyce niezbyt często mam do czynienia z przypadkami zmiany umowy spółki w organizacji. Ale jak już się trafiają to zwykle są to przypadki problematyczne. Dlatego też dzisiaj opowiem Wam jak taka zmiana umowy spółki w organizacji powinna się odbyć.

Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

Właściwie do czasu wprowadzenia §4 do art. 161 k.s.h. nie było jednolitego stanowiska co do tego jak zmienić umowę spółki w organizacji. W praktyce odbywało się to różnie. Wprowadzenie z dniem 1.03.2019 r. §4 zmieniło ten stan.

Co więc musicie zrobić jeśli zawarliście umowę spółki i jeszcze przed rejestracją spółki z o.o. w KRS chcecie dokonać jej zmiany?

Otóż musicie dokonać zmiany umowy spółki w ten sam sposób jak zawarliście pierwotną umowę. Zatem wszyscy wspólnicy muszą ponownie pojawić się u notariusza i podpisać umowę w sprawie zmiany umowy spółki. Wspólnicy nie zbierają się więc na zgromadzeniu wspólników i nie podejmują uchwały o zmianie umowy spółki.

Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji w S24

Założenie spółki z o.o. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 rządzi się swoimi prawami. Oznacza, że po wysłaniu wniosku o rejestrację w KRS a przed zarejestrowaniem spółki w KRS nie możecie dokonać zmiany umowy spółki. Z chwilą podpisania umowy spółki w S24 i wysłania jej wraz z wnioskiem o rejestrację do KRS, nie dokonacie zmiany w umowie. Umowę spółki w S24 możecie zmieniać dowolną ilość razy, ale tylko do momentu wysłania jej wraz z wnioskiem do KRS.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Wnioski do KRS wyłacznie elektronicznie

Jak wznowić działalność spółki z o.o.?

Wzór wniosku do KRS o zwrot opłaty

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  mateusz 22 kwietnia, 2022 o 10:01

  Jak zarejestrować spółkę w organizacji gdy zmieniona została jej umowa? czy przy rejestracji spolki nalezy dolaczyc umowe wspolników wraz z tekstem jednolitym?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: