Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie

Aneta Kułakowska23 lutego 20208 komentarzy

Aktualizacja: wpis był przygotowany do publikacji znacznie wcześniej. Przed ostatnią nowelizacją ustawy o KRS. Czasem naprawdę trudno nadążyć za kolejnymi zmianami. 

Zmiana w składaniu wniosków elektronicznie do KRS będzie 1 marca, ale 2021 roku. Tak więc przed nami kolejny rok oczekiwania. Poniższy wpis jest aktualny, poza datą którą od razu poprawiam. Przygotuję zresztą obszerny wpis na ten temat.

Od 1 marca 2021 r. nie będzie możliwe składanie wniosków do KRS w tradycyjnej papierowej formie. Tego dnia wejdą w życie długo oczekiwane zmiany w KRS. Będziecie mogli składać wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu informatycznego. Nastąpi informatyzacja postępowań przed KRS. Korespondencja z KRS również będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie. Co to dla Was oznacza? Dzisiaj na ten temat krótki wpis.

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie. Ważne zmiany.

Wielu z Was długo czekało na takie zmiany. Już za moment będziecie mogli składać wnioski wyłącznie elektronicznie. Załączniki, które do tej pory załączaliście w wersji papierowej do wniosku będziecie skanować i w wersji elektronicznej załączać do wniosku. Będziecie musieli zadbać jedynie o uwierzytelnienie tych załączników przez notariusza lub pełnomocnika działającego w sprawie, np. adwokata czy radcę prawnego. Jeśli z tej opcji nie skorzystanie będziecie musieli załączniki w oryginałach wysłać do KRS w terminie 3 dni od złożenia wniosku drogą elektroniczną. Ułatwienia będą dotyczyły aktów notarialnych. Bowiem składając wniosek do KRS elektronicznie będziecie jedynie podawać numer repozytorium aktu, który został umieszczony w Centralnym Repozytorium Wypisów Aktów Notarialnych.

Do złożenia wniosku drogą elektroniczna będziecie potrzebowali profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego. Myślę, że większość z Was już o to zadbała, chociażby ze względu na wprowadzony w 2018 rok obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie drogą elektroniczną. Przy składaniu wniosków do KRS będziecie mogli również skorzystać z obsługi radcy prawnego czy adwokata, który w Waszym imieniu zajmie się przygotowaniem i wysłaniem wniosku.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Czy system poradzi sobie z obsługą wniosków? Czy dzięki temu skróci się czas oczekiwania na wpis? Myślę, że już wkrótce się przekonamy. Obawiam się, że jak zwykle na początku nie obędzie się bez chaosu i zamieszania, więc będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Na pewno będę Was informować na bieżąco co się dzieje w tym temacie.

*****

Zainteresowanych spółką akcyjną zapraszam na bloga: Zarząd w spółce akcyjnej

Ostatnie wpisy:

Jak wznowić działalność spółki z o.o.?

Wzór wniosku do KRS o zwrot opłaty

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Wpis zmiany nazwiska członka zarządu do KRS

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Władysław 24 lutego, 2020 o 07:42

Jak w takim razie z cudzoziemcami, które mają kupić udziały w polskiej spółce i również wejść w zarząd?
Nie mając PESEL (chyba nawet nie ma podstawy prawnej) nie wyrobi EPUAP a kwalifikowanym podpisem nie załatwi nic na portalu S24, znów taki bez PESEL?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 07:54

Panie Władysławie,
może wyrobić podpis kwalifikowany lub zlecić składanie wniosków pełnomocnikowi.

Odpowiedz

Jakub 24 lutego, 2020 o 08:20

Pani mecenas, a czy przypadkiem cała zmiania dotycząca składania wniosków i formularzy jedynie w wersji elektronicznej nie wejdzie w życie dopiero w marcu 2021 roku? Zdaje się, że w lutym Sejm uchwalił ustawę z poprawkami i przesunięto termin wejścia w życie zmian na przyszły rok. (Być może coś mi uciekło).

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 08:54

Panie Jakubie,
zgadza się. Wpis był przygotowany do automatycznej publikacji przed nowelizacją. Dzisiaj wprowadzę do niego zmiany i opublikuję nowy wpis.

Odpowiedz

Paweł 24 lutego, 2020 o 09:35

Ciekawe czy coś się zmieni, bo teraz możemy podpisywać dokumenty i składać wnioski ePUAPem, ale żeby odczytać korespondencję z sądu to trzeba mieć podpis kwalifikowany

Odpowiedz

Elena 24 lutego, 2020 o 10:31

Ale dlaczego? Ja nie mam podpisu kwalifikowanego, tylko EPUAP i spokojnie odczytyłam odpowiedzi z sądu.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 10:42

Panie Pawle,
do odczytania wiadomości z sądu nie trzeba mieć podpisu kwalifikowanego.

Odpowiedz

Wojciech 24 lutego, 2020 o 19:31

Czyli składam skany dokumentów i dodatkowo w ciągu 3 dni wysyłam papierowe? Pomimo skanów podpisanych kwalifikowanym ???

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: