Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie

Aneta Kułakowska23 lutego 20208 komentarzy

Aktualizacja: wpis był przygotowany do publikacji znacznie wcześniej. Przed ostatnią nowelizacją ustawy o KRS. Czasem naprawdę trudno nadążyć za kolejnymi zmianami. Zmiany poniżej opisane weszły w życie od 1 lipca 2021 r.

Zmiana w składaniu wniosków elektronicznie do KRS będzie 1 marca, ale 2021 roku. Tak więc przed nami kolejny rok oczekiwania. Poniższy wpis jest aktualny, poza datą którą od razu poprawiam. Przygotuję zresztą obszerny wpis na ten temat.

Od 1 marca 2021 r. nie będzie możliwe składanie wniosków do KRS w tradycyjnej papierowej formie. Tego dnia wejdą w życie długo oczekiwane zmiany w KRS. Będziecie mogli składać wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu informatycznego. Nastąpi informatyzacja postępowań przed KRS. Korespondencja z KRS również będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie. Co to dla Was oznacza? Dzisiaj na ten temat krótki wpis.

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie

Wnioski do KRS wyłącznie elektronicznie. Ważne zmiany.

Wielu z Was długo czekało na takie zmiany. Już za moment będziecie mogli składać wnioski wyłącznie elektronicznie. Załączniki, które do tej pory załączaliście w wersji papierowej do wniosku będziecie skanować i w wersji elektronicznej załączać do wniosku. Będziecie musieli zadbać jedynie o uwierzytelnienie tych załączników przez notariusza lub pełnomocnika działającego w sprawie, np. adwokata czy radcę prawnego. Jeśli z tej opcji nie skorzystanie będziecie musieli załączniki w oryginałach wysłać do KRS w terminie 3 dni od złożenia wniosku drogą elektroniczną. Ułatwienia będą dotyczyły aktów notarialnych. Bowiem składając wniosek do KRS elektronicznie będziecie jedynie podawać numer repozytorium aktu, który został umieszczony w Centralnym Repozytorium Wypisów Aktów Notarialnych.

Do złożenia wniosku drogą elektroniczna będziecie potrzebowali profilu zaufanego ePUAP lub podpisu kwalifikowanego. Myślę, że większość z Was już o to zadbała, chociażby ze względu na wprowadzony w 2018 rok obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie drogą elektroniczną. Przy składaniu wniosków do KRS będziecie mogli również skorzystać z obsługi radcy prawnego czy adwokata, który w Waszym imieniu zajmie się przygotowaniem i wysłaniem wniosku.

Podsumowanie

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Czy system poradzi sobie z obsługą wniosków?

Czy dzięki temu skróci się czas oczekiwania na wpis?

Myślę, że już wkrótce się przekonamy. Obawiam się, że jak zwykle na początku nie obędzie się bez chaosu i zamieszania, więc będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Na pewno będę Was informować na bieżąco co się dzieje w tym temacie.

***************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby.

Checklista po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak wznowić działalność spółki z o.o.?

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Wpis zmiany nazwiska członka zarządu do KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Władysław 24 lutego, 2020 o 07:42

  Jak w takim razie z cudzoziemcami, które mają kupić udziały w polskiej spółce i również wejść w zarząd?
  Nie mając PESEL (chyba nawet nie ma podstawy prawnej) nie wyrobi EPUAP a kwalifikowanym podpisem nie załatwi nic na portalu S24, znów taki bez PESEL?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 07:54

  Panie Władysławie,
  może wyrobić podpis kwalifikowany lub zlecić składanie wniosków pełnomocnikowi.

  Odpowiedz

  Jakub 24 lutego, 2020 o 08:20

  Pani mecenas, a czy przypadkiem cała zmiania dotycząca składania wniosków i formularzy jedynie w wersji elektronicznej nie wejdzie w życie dopiero w marcu 2021 roku? Zdaje się, że w lutym Sejm uchwalił ustawę z poprawkami i przesunięto termin wejścia w życie zmian na przyszły rok. (Być może coś mi uciekło).

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 08:54

  Panie Jakubie,
  zgadza się. Wpis był przygotowany do automatycznej publikacji przed nowelizacją. Dzisiaj wprowadzę do niego zmiany i opublikuję nowy wpis.

  Odpowiedz

  Paweł 24 lutego, 2020 o 09:35

  Ciekawe czy coś się zmieni, bo teraz możemy podpisywać dokumenty i składać wnioski ePUAPem, ale żeby odczytać korespondencję z sądu to trzeba mieć podpis kwalifikowany

  Odpowiedz

  Elena 24 lutego, 2020 o 10:31

  Ale dlaczego? Ja nie mam podpisu kwalifikowanego, tylko EPUAP i spokojnie odczytyłam odpowiedzi z sądu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 24 lutego, 2020 o 10:42

  Panie Pawle,
  do odczytania wiadomości z sądu nie trzeba mieć podpisu kwalifikowanego.

  Odpowiedz

  Wojciech 24 lutego, 2020 o 19:31

  Czyli składam skany dokumentów i dodatkowo w ciągu 3 dni wysyłam papierowe? Pomimo skanów podpisanych kwalifikowanym ???

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: