Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jakich odsetek może żądać spółka z o.o.?

Aneta Kułakowska13 września 2020Komentarze (0)

Jakich odsetek może żądać spółka z o.o.?

O odsetkach za opóźnienie jeszcze nigdy nie pisałam na blogu. Ale tak często o to pytacie, że musiałam przygotować ten wpis, aby móc wszystkich pytających do niego odsyłać.

Jakich odsetek może żądać spółka z o.o.?

Jakich odsetek może żądać spółka z o.o.?

Odsetki za opóźnienie spółka z o.o. może naliczać wtedy, gdy jej dłużnik opóźnia się ze spełnieniem swojego świadczenia. Zatem odsetki za opóźnienie to pewien rodzaj wynagrodzenia należny spółce za czas korzystania z jej kapitału po ustalonym przez strony terminie. Spółka zatem może żądać odsetek za opóźnienie, nawet jeśli nie poniosła żadnej szkody z tego tytułu i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.

Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych

Spółka z o.o. może naliczać odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, a także odsetki umowne czy ustawowe za opóźnienie.

Zacznijmy może od odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. Pamiętajcie, że dotyczy to sytuacji kiedy drugą stroną również jest przedsiębiorca. Możecie naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości (art. 4 pkt 3 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych) 10,1%, a 8,1% wówczas jeśli dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.

Spółce z o.o. przysługują odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty. Jeśli spółka z drugą stroną w umowie ustaliła wyższe odsetki to wówczas przysługują jej wyższe, o których poniżej.

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe za opóźnienie 5,60%

art. 481§2 k.c.: Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

Odsetki maksymalne za opóźnienie 

Odsetki maksymalne za opóźnienie 11,20 %

art. 481§21 k.c.: Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie).

Zatem w umowie spółka możecie wpisać, iż za opóźnienie należą się spółce odsetki maksymalne za opóźnienie na podstawie art. 481§21 k.c. Pamiętajcie, że ich wysokość może się zmieniać. Już w samym 2020 r. doszło do kilku zmian.

*********************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również różnego rodzaju checklisty.

Checklista po sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zgoda wspólników na działania zarządu

Czy wspólnik spółki z o.o. może być jej prokurentem?

Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: