Umowa z jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem – częsty problem spółek z o.o.. Niestety w swojej praktyce napotykam na umowy zawarte pomiędzy spółką a jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem w zwykłej formie pisemnej. Jak tylko spotykam się z taką sytuacją to od razu wiem, że osoby nie wiedzą o treści przepisu art. 210 §2 k.s.h. Zapis przepisu jest tak często pomijany, a jednocześnie ważny, że warto poświęcić mu choćby jeden krótki wpis. A wbrew pozorom jednoosobowych spółek z o.o., gdzie jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu nie jest tak mało.
Umowa z jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem
Na początek może sam przepis, aby łatwiej zrozumieć sens mojego wpisu.
art. 210 §2 k.s.h.:
W przypadku gdy wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, przepisu § 1 nie stosuje się. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
O art. 210 k.s.h. już pisałam, ale jedynie o brzmieniu §1, który wprowadza zasadę, że w umowach i sporach z członkami zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorca lub pełnomocnik powołany uchwałą wspólników .
Przywołany powyżej §2 tego przepisu jest wyjątkiem od zasady, iż w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Dotyczy on sytuacji, kiedy jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu spółki z o.o. Przepis ten pozwala nam na to, aby jedyny wspólnik wystąpił w umowie w dwóch rolach. W roli osoby reprezentującej spółkę oraz osoby dokonującej czynności prawnej ze spółką. Warunkiem jest jednak zachowanie dla tej czynności formy aktu notarialnego. Przepis ten niejako wymusza dokonanie czynności przez wspólnika jednoosobowej spółki, będącego zarazem jedynym członkiem zarządu z samym z sobą.
Jeśli spółka z o.o. zamierza np. podpisać z jedynym członkiem zarządu jakąkolwiek umowę czy wypowiedzieć umowę to musi dla jej ważności zachować formę aktu notarialnego. Wymogu zachowania formy aktu notarialnego, nie stosuje się do czynności prawnej dokonywanej przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym S24.
Pamiętajcie o tym, że skutkiem naruszenia normy wskazanego przepisu jest nieważność czynności prawnej.
***********************************
#autopromocja #produktwłasny
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu
Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:
Rezygnacja członka zarządu złożona mailem
Lista osób uprawnionych do powołania zarządu
Zarząd nie chce zwołać zgromadzenia wspólników
Skuteczność zmiany umowy spółki
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
W nawiązaniu do powyższego wpisu mam pytanie co w sytuacji jest 2 wspólników i obie osoby zasiadają w zarządzie spółki zoo. Spółka musi podpisać umowę z jednym z wspólników. Czy to tej czynności Zgromadzenie może powołać pełnomocnika w osobie drugiego wspólnika?
Pani Małgorzato,
każda z tych osób pełni 2 role w spółce: wspólnika i członka zarządu. Zatem podpisując umowę ze wspólnikiem należy stosować taki tryb jak przy podpisaniu z członkiem zarządu.
Dzień dobry,
Jestem jednoosobową spółką z o.o. Chcę podpisać ze sobą umowę o pracę (konkretne stanowisko – koordynator danego projektu). Złożyłam wniosek do KRS o zwiększenie liczby udziałów i dodanie drugiego wspólnika. KRS rozpatruje sprawę (może to potrwać miesiąc). Rozumiem, że drugi wspólnik staje się wspólnikiem w momencie wpisu do KRS, gdyż taki wpis ma charakter konstytutywny, zgadza się? Więc nadal jestem jednoosobową spółką z o.o., a nie „dwuwspólnikową”, zgadza się? Natomiast ten drugi wspólnik został również powołany do pełnienia roli członka zarządu. Ta zmiana z kolei jest konstytutywna sama w sobie, czyli wpis do KRS ma charakter jedynie deklaratywny, zgadza się? Czyli od momentu podjecia uchwały jestem nadal jednoosobową spółką z o.o., ale mam dwuosobowy Zarząd, prawda? W związku z tym, czy mogę dzisiaj (już mam dwuosobowy zarząd, ale nadal jestem jedynym wspólnikiem) podpisać ze sobą umowę o pracę? Czyli pracownikiem byłabym ja – prezes zarządu, a umowę w imieniu spółki podpisywałby drugi członek zarządu (każdy z członków zarządu może reprezentować spółkę samodzielnie). Czy taki stosunek pracy będzie prawidłowo nawiązany?
Pani Marto,
jeśli doszło do podniesienia kapitału zakładowego to należy czekać na wpis w krs. Co do umowy z członkiem zarządu to polecam wpis https://zarzadwspolcezoo.pl/umowa-miedzy-czlonkiem-zarzadu-a-spolka-z-o-o/
Dziękuję za odpowiedź i przesłany link.
Przeanalizowałm ten wpis – wniósł on wiele nowego do mojego postrzegania zaistniełej sytuacji.
Czy więc dobrze rozumiem, że jeśli Pełnomocnik podpisze ze mną umowę o pracę, to taki stounek pracy będzie prawidłowo nawiązany? Bo gdybym była jedynym wspólnikiem i jedynym członkiem zarządu, to wtedy potrzebowałabym notariusza do podpisania takiej umowy, prawda? A skoro podjęłam uchwałę o powołaniu drugiego członka zarządu, to pomimo braku jeszcze wpisu do KRS, pełni on już funkcję członka zarządu (dobrze myślę, że jest on członkiem zarządu od dnia podjęcia uchwały, a nie od dnia wpisu do KRS?), więc w takiej sytuacji wystarczy, że umowę podpisze Pełnomocnik a nie notariusz, zgadza się?
Dzień dobry,
Czy zdaniem Pani Mecenas do poręczenia przed jednoosobową sp. z o.o. kredytu udzielonego tej osobie, która jest jedynym wspólnikiem i jedynym członkiem zarządu w sp. z o.o. wymaga dokonania czynności przez pełnomocnika? Wydaje mi się, że taki obowiązek nie wynika z żadnego przepisu, ale „na logikę” wydaje mi się, że powinien być.
Uprzejmie proszę o opinię Pani Mecenas.
Dzień dobry,
Czy w przypadku spółki z o.o. która ma 2 wspólników, a jeden z nich jest prezesem zarządu (zarząd jednoosobowy) i spółka chce zawrzeć z nim umowę pożyczki to czy ten wspólnik bierze udział w głosowaniu nad uchwałą o udzieleniu zgody na zawarcie umowy pożyczki z członkiem zarządu (czyli sobą) i uchwałą o zaciągnięciu przez spółkę zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego, czy też jest wyłączony z głosowania?
Pozdrawiam serdecznie!
Katarzyna