Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Aneta Kułakowska21 marca 2019Komentarze (0)

Uchwała o dalszym istnieniu spółki – wciąż niewielu członków zarządu wie o obowiązku zwołania przez zarząd zgromadzenia wspólników w celu jej powzięcia. Mam na myśli przypadek, gdy bilans sporządzony przez zarząd wykazuje stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego.

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Obowiązek zwołania zgromadzenia wspólników

Na początek przywołam przepis będący podstawą prawną wskazanego powyżej obowiązku zarządu zwołania zgromadzenia wspólników.

Art. 233 § 1 k.s.h.:

Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

Co do samego bilansu to nie musi to być sprawozdanie roczne, może to być bilans sporządzony w trakcie roku. Ważne jest w tym przypadku, że jeśli bilans rzeczywiście wykaże stratę wskazaną w/w przepisie nie czekać na termin zwyczajnego zgromadzenia wspólników, a niezwłocznie zwołać zgromadzenie nadzwyczajne. Oznacza to, że zarząd powinien jak najszybciej zwołać zgromadzenie wspólników, oczywiście przy zachowaniu procedury zwołania zgromadzenia, a jeśli istnieje szansa odbycia zgromadzenia bez formalnego zwołania to powinien skorzystać z tej właśnie możliwości.

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Zgromadzenie wspólników powinno powziąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Ewentualnie uchwałę o rozwiązaniu spółki lub zgłoszeniu wniosku o upadłość. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji finansowej znalazła się spółka i czy na przykład spełnia warunki do złożenia wniosku o upadłość.

Jeśli zgromadzenie zdecyduje o utrzymaniu spółki, dobrze byłoby (choć to nie jest obowiązkiem) podjąć decyzję co do określonego postępowania. Tak aby pomóc spółce w wyjściu z problematycznej sytuacji. Mogą to być dopłaty wspólników, obniżenie lub podwyższenie kapitału zakładowego. A także wprowadzenie dodatkowego wspólnika z kapitałem czy skorzystanie z kredytu itp.

Uchwały o dalszym istnieniu spółki oraz o jej rozwiązaniu zapadają bezwzględną większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Jednak w przypadku uchwały o rozwiązaniu spółki, istnieje wymóg umieszczenia jej w protokole sporządzonym przez notariusza.

Podsumowanie

Jeśli bilans wykazał stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników. Jeśli zarząd pomimo obowiązku nie zwoła zgromadzenia, niestety ryzykuje możliwością poniesienia odpowiedzialności cywilnoprawnej. Pamiętajcie, że obowiązek powzięcia uchwały nie wyłącza ani nie zastępuje  obowiązku zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Oczywiście jeśli spełnione są warunki do jego zgłoszenia.

************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu wraz wzorem zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników i wzorem protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Wzór rezygnacji członka zarządu wraz wzorem zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników i wzorem protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Umowa z jedynym członkiem zarządu będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: