Na blogu znajdziecie wpisy dotyczące obowiązków po zmianie umowy Spółki. Wiecie zatem, że musicie złożyć wniosek o wpis zmiany umowy spółki. Niestety o tym jaki macie termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS to nie zawsze wiecie. Pamiętacie o załączeniu do wniosku uchwały zgromadzenia wspólników o zmianie umowy spółki. Czasem nawet pamiętacie o załączeniu tekstu jednolitego umowy spółki. O opłacie za wpis również. Jednak o tym jaki macie czas na to, już nie bardzo. Dlatego po spełnieniu powyższych warunków zdarza się, że KRS dokonuje zwrotu wniosku. Zaraz Wam o tym opowiem.
O skuteczności zmiany umowy spółki już pisałam. Zainteresowanych odsyłam do wpisu Skuteczność zmiany umowy spółki.
Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS
Wielu z Was spotkało się z tym, że po upływie 6 miesięcy KRS zwrócił wniosek i nie dokonał wpisu zmiany umowy spółki.
Jaki zatem termin obliguje Was do wpisu zmiany umowy spółki w KRS? Co do zasady wszelkie zmiany do KRS należy zgłaszać w ciągu 7 dni od nastąpienia zmiany. Wszyscy dobrze wiemy jak to wygląda w praktyce. W przypadku jednak zmiany umowy spółki nie możecie za bardzo zwlekać w czasie. Musicie zmianę umowy spółki zgłosić do KRS w ciągu sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały ją zmieniającej. W przeciwnym wypadku tracicie bezpowrotnie możliwość wpisu zmiany umowy spółki. Oznacza to, iż zmiany te nie wchodzą w życie, a Wy jeśli chcecie jednak te zmiany do umowy wprowadzić musicie czynność zmiany ponowić i ponieść dodatkowe związane z tym koszty.
Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS w S24
Zastanawiacie się pewnie jak to wygląda w S24. S24 rządzi się innymi zasadami i po podjęciu uchwały o zmianie umowy spółki nie macie aż 6 miesięcy. W przypadku umowy zawartej za pośrednictwem S24 i jej zmiany macie 7 dni od dnia zmiany umowy na zgłoszenie zmiany do KRS, czyli na sporządzenie i wysłanie wniosku.
Pamiętajcie więc, że jeśli nie zgłosicie zmiany umowy spółki do KRS w terminie sześciu miesięcy albo 7 dni w S24 od dnia podjęcia uchwały to uchwała zmieniająca umowę wygasa. To samo Was czeka, jeśli zgłosicie zmianę umowy w terminie, jednak po tym okresie postanowienie KRS o odmowie wpisu stało się prawomocne,
****************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Wpis zmiany nazwiska członka zarządu do KRS
Czy zbycie udziałów wymaga zmiany umowy spólki?
Założenie spółki z o.o. w S24. Braki w dokumentacji.
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czyli od 1 marca tylko 7 dni zamiast 6 miesięcy skoro zmiany do KRS będą zgłaszane wyłącznie elektronicznie?
Panie Tomaszu,
zmienia się sposób składania dokumentów do KRS, ale wciąż zmiany umowy spółki będzie można dokonać w protokole notarialnym, więc nadal będzie obowiązywac 6 miesięcy na złożenie.
A jak Pani zdaniem to wygląda w przypadku, gdy umową obniżamy kapitał zakładowy?
W takim wypadku przed wnioskiem do KRS trzeba również wezwać wierzycieli do zgłoszenia sprzeciwu w msig i odczekać 3 miesiące.
Czy ten termin 3 miesięczny oczekiwania nie liczy się do tego terminu 6 miesięcznego na zgłoszenie zmian w umowie spółki w krs?
Panie Mariuszu,
termin 3 miesięczny liczy się do terminu 6 miesięcznego na zgłoszenie zmian w KRS. Zatem należy się spieszyć.
Pani Aneto,
Wniosek o zmianę umowy spółki z o.o. został złożony w ciągu 7 dni (tj. 21.02.2020r.) od dnia podjęcia uchwały i notarialnego poświadczenia. W dniu 24.04.2020r zostało wydane zarządzenie o zwrocie wniosku z powodu braków formalnych. Czy termin 6 miesięcy na wpis do KRS będzie zatem liczony od lutego czy od kwietnia?
Pozdrawiam,
Paweł
Panie Pawle,
termin 6 miesięcy na wpis w KRS zmiany umowy liczy się od dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy.
Czyli w tym momencie – kiedy minęło już 6 miesięcy od podjęcia uchwały – należy powtórzyć całą procedurę łącznie z wizytą u notariusza?
A co w przypadku gdy wniosek o rejestrację spółki w organizacji został złożony w terminie i bez stwierdzonych uchybień ale sąd w terminie nie zarejestrował i dalej duma a tymczasem 6-ć miesięcy minęło i bank zablokował rachunek spółki bo stoi na stanowisku, że wygasła? Dopowiadam, że skarga na opieszałość nie jest tu narzędziem rozwiązującym problem. 🙂
Dzień dobry,
Zawiązałem spółkę w październiku 2022, w tym czasie nie została zgłoszona do KRS, nie prowadziła jakiejkolwiek działalności, nie został powołany zarząd, brak rachunku itp. Upłynęło 6 miesięcy. Co dalej? Na nowo należy utworzyć spółkę u notariusza? ( nie rejestrowałem przez S24)
Skoro uchwała w S24 jest ważna tylko 7 dni to jak obniżyć kapitał zakładowy spółki, jeżeli trzeba czekać 3 miesiące na sprzeciw wierzycieli?
Mam ten sam przypadek, z tego jest jeden wniosek – zmian umowy które przewidują postępowanie konwokacyjne (czyli obniżenie kapitału z wypłatami dla wspólników) nie można przeprowadzić przez S24, tylko trybem zwykłym.
Pani Anno,
zgadza się. Nie zrobimy obniżenia w S24.