Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Aneta Kułakowska14 lutego 202012 komentarzy

Na blogu znajdziecie wpisy dotyczące obowiązków po zmianie umowy Spółki. Wiecie zatem, że musicie złożyć wniosek o wpis zmiany umowy spółki. Niestety o tym jaki macie termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS to nie zawsze wiecie. Pamiętacie o załączeniu do wniosku uchwały zgromadzenia wspólników o zmianie umowy spółki. Czasem nawet pamiętacie o załączeniu tekstu jednolitego umowy spółki. O opłacie za wpis również. Jednak o tym jaki macie czas na to, już nie bardzo. Dlatego po spełnieniu powyższych warunków zdarza się, że KRS dokonuje zwrotu wniosku. Zaraz Wam o tym opowiem.

O skuteczności zmiany umowy spółki już pisałam. Zainteresowanych odsyłam do wpisu Skuteczność zmiany umowy spółki.

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS

Wielu z Was spotkało się z tym, że po upływie 6 miesięcy KRS zwrócił wniosek i nie dokonał wpisu zmiany umowy spółki.

Jaki zatem termin obliguje Was do wpisu zmiany umowy spółki w KRS? Co do zasady wszelkie zmiany do KRS należy zgłaszać w ciągu 7 dni od nastąpienia zmiany. Wszyscy dobrze wiemy jak to wygląda w praktyce. W przypadku jednak zmiany umowy spółki nie możecie za bardzo zwlekać w czasie. Musicie zmianę umowy spółki zgłosić do KRS w ciągu sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały ją zmieniającej. W przeciwnym wypadku tracicie bezpowrotnie możliwość wpisu zmiany umowy spółki. Oznacza to, iż zmiany te nie wchodzą w życie, a Wy jeśli chcecie jednak te zmiany do umowy wprowadzić musicie czynność zmiany ponowić i ponieść dodatkowe związane z tym koszty.

Termin na wpis zmiany umowy spółki do KRS w S24

Zastanawiacie się pewnie jak to wygląda w S24. S24 rządzi się innymi zasadami i po podjęciu uchwały o zmianie umowy spółki nie macie aż 6 miesięcy. W przypadku umowy zawartej za pośrednictwem S24 i jej zmiany macie 7 dni od dnia zmiany umowy na zgłoszenie zmiany do KRS, czyli na sporządzenie i wysłanie wniosku.

Pamiętajcie więc, że jeśli nie zgłosicie zmiany umowy spółki do KRS w terminie sześciu miesięcy albo 7 dni w S24 od dnia podjęcia uchwały to uchwała zmieniająca umowę wygasa. To samo Was czeka, jeśli zgłosicie zmianę umowy w terminie, jednak po tym okresie postanowienie KRS o odmowie wpisu stało się prawomocne,

****************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby.

Checklista po zmianie umowy spółki – zmiana siedziby

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak pobrać odpis z KRS?

Wpis zmiany nazwiska członka zarządu do KRS

Czy zbycie udziałów wymaga zmiany umowy spólki?

Założenie spółki z o.o. w S24. Braki w dokumentacji.

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tomasz 14 lutego, 2020 o 12:30

    Czyli od 1 marca tylko 7 dni zamiast 6 miesięcy skoro zmiany do KRS będą zgłaszane wyłącznie elektronicznie?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 14 lutego, 2020 o 13:58

    Panie Tomaszu,
    zmienia się sposób składania dokumentów do KRS, ale wciąż zmiany umowy spółki będzie można dokonać w protokole notarialnym, więc nadal będzie obowiązywac 6 miesięcy na złożenie.

    Odpowiedz

    Mariusz 5 listopada, 2020 o 14:41

    A jak Pani zdaniem to wygląda w przypadku, gdy umową obniżamy kapitał zakładowy?

    W takim wypadku przed wnioskiem do KRS trzeba również wezwać wierzycieli do zgłoszenia sprzeciwu w msig i odczekać 3 miesiące.

    Czy ten termin 3 miesięczny oczekiwania nie liczy się do tego terminu 6 miesięcznego na zgłoszenie zmian w umowie spółki w krs?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 22 listopada, 2020 o 15:07

    Panie Mariuszu,
    termin 3 miesięczny liczy się do terminu 6 miesięcznego na zgłoszenie zmian w KRS. Zatem należy się spieszyć.

    Odpowiedz

    Paweł 26 listopada, 2020 o 14:07

    Pani Aneto,

    Wniosek o zmianę umowy spółki z o.o. został złożony w ciągu 7 dni (tj. 21.02.2020r.) od dnia podjęcia uchwały i notarialnego poświadczenia. W dniu 24.04.2020r zostało wydane zarządzenie o zwrocie wniosku z powodu braków formalnych. Czy termin 6 miesięcy na wpis do KRS będzie zatem liczony od lutego czy od kwietnia?

    Pozdrawiam,
    Paweł

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 listopada, 2020 o 08:18

    Panie Pawle,
    termin 6 miesięcy na wpis w KRS zmiany umowy liczy się od dnia podjęcia uchwały o zmianie umowy.

    Odpowiedz

    Paweł 1 grudnia, 2020 o 11:38

    Czyli w tym momencie – kiedy minęło już 6 miesięcy od podjęcia uchwały – należy powtórzyć całą procedurę łącznie z wizytą u notariusza?

    Odpowiedz

    Witek 1 lutego, 2022 o 13:14

    A co w przypadku gdy wniosek o rejestrację spółki w organizacji został złożony w terminie i bez stwierdzonych uchybień ale sąd w terminie nie zarejestrował i dalej duma a tymczasem 6-ć miesięcy minęło i bank zablokował rachunek spółki bo stoi na stanowisku, że wygasła? Dopowiadam, że skarga na opieszałość nie jest tu narzędziem rozwiązującym problem. 🙂

    Odpowiedz

    Jarosław 27 marca, 2023 o 10:23

    Dzień dobry,
    Zawiązałem spółkę w październiku 2022, w tym czasie nie została zgłoszona do KRS, nie prowadziła jakiejkolwiek działalności, nie został powołany zarząd, brak rachunku itp. Upłynęło 6 miesięcy. Co dalej? Na nowo należy utworzyć spółkę u notariusza? ( nie rejestrowałem przez S24)

    Odpowiedz

    Michał 10 listopada, 2023 o 13:28

    Skoro uchwała w S24 jest ważna tylko 7 dni to jak obniżyć kapitał zakładowy spółki, jeżeli trzeba czekać 3 miesiące na sprzeciw wierzycieli?

    Odpowiedz

    Anna 28 lutego, 2024 o 19:38

    Mam ten sam przypadek, z tego jest jeden wniosek – zmian umowy które przewidują postępowanie konwokacyjne (czyli obniżenie kapitału z wypłatami dla wspólników) nie można przeprowadzić przez S24, tylko trybem zwykłym.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 28 lutego, 2024 o 19:41

    Pani Anno,
    zgadza się. Nie zrobimy obniżenia w S24.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: