Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności?

Aneta Kułakowska08 grudnia 2019Komentarze (1)

Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności? Pół roku temu zostałam powołana na członka zarządu, ale do tej pory nie zostałam wpisana do KRS. Czy ponoszę odpowiedzialność na przykład za ewentualne długi spółki? 

Pytanie od jednej z Czytelniczek bloga. Przewija się ono w Waszych komentarzach i mailach, dlatego tez poświęcę mu dzisiejszy wpis.

Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności?Czy data wpisu członka zarządu w KRS decyduje o jego odpowiedzialności?

Przede wszystkim wpis w KRS członka zarządu nie rozstrzyga o jego odpowiedzialności. Nie decyduje również o tym czy ktoś jest czy nie jest członkiem zarządu. Uchwała o powołaniu członka zarządu jest skuteczna niezależnie od jego wpisu w KRS. Zazwyczaj więc będzie to dzień podjęcia uchwały albo data przyszła w tej uchwale określona. I od tego dnia osoba powołana do zarządu ponosi odpowiedzialność uregulowaną w art. 299 k.s.h. A to oznacza, że decyduje nie data wpisu członka zarządu w KRS, ale data od której faktycznie zaczął pełnić swoją funkcję. A to z kolei oznacza również, że w przypadku odwołania sytuacja członka zarządu będzie podobna. Uchwała o odwołaniu członka zarządu jest skuteczna niezależnie od jego wykreślenia z KRS. Dotyczy to również innych przypadków wygaśnięcia mandatu członka zarządu. O okresie, w ciągu którego członek zarządu ponosił odpowiedzialność decyduje data wygaśnięcia mandatu, bez względu na to czy to będzie data z uchwały o odwołaniu, rezygnacji, śmierci czy upływu kadencji.

Podsumowanie

Reasumując, wpis w KRS określonej osoby jako członka zarządu spółki z o.o. nie rozstrzyga o ponoszeniu przez tę osobę odpowiedzialności na zasadach przewidzianych w przepisie art. 299 k.s.h. Uchwała o powołaniu członka zarządu i o odwołaniu członka zarządu jest skuteczna niezależnie od jej ujawnienia w KRS. Członek zarządu spółki z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, które nie powstały i nie istniały w czasie sprawowania przez niego funkcji w zarządzie spółki.

***************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi wynagrodzenia członków zarządu zajrzyjcie do Sklepu z ebookami.

Protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami w sprawie wynagrodzenia członków zarządu

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Czy powołanie członków zarządu wymaga uchwały notarialnej?

Czy tymczasowe aresztowanie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki? Wywiad z adwokatem Mateuszem Szymkowiakiem

Czy spółka z o.o. składa sprawozdanie jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Justyna 10 grudnia, 2019 o 10:28

  Dzień dobry
  dziękuję za ten wpis. W punkt:)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: