Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy można wznowić działalność spółki na jeden dzień i ponownie zawiesić?

Aneta Kułakowska08 listopada 20222 komentarze

Czy można wznowić działalność spółki na jeden dzień i ponownie zawiesić?

Dzisiaj krótki wpis w odpowiedzi na pytanie. Pytanie powraca i chętnie udzielę odpowiedzi.

Czy można wznowić działalność spółki na jeden dzień i ponownie zawiesić?

Czy można wznowić działalność spółki na jeden dzień i ponownie zawiesić?

Do 1 lipca 2021 r. wniosek o zawieszenie działalności spółki z o.o. składaliście do KRS w formie papierowej. Zapewnie wiecie, że spółka może zawiesić dzialalność na 24 miesiące. Zatem jeśli chcieliście spółkę utrzymywać w zawieszeniu dłuższy czas to przed upływem 24 miesięcy składaliście wniosek o wznowienie działalności. A potem ponownie składaliście wniosek o zawieszenie działalności. Forma papierowa wniosku umożliwiała Wam wznowienie działalności na chociażby jeden dzień i ponowne zawieszenie na drugi. Zmiana formy składania dokumentów na elektroniczną sprawiła, że od 1 lipca 2021 r. nie macie już takiej możliwości.

Zatem jeśli upływa Wam 24-miesięczny okres zawieszenia działalności i ponownie chcecie zawiesić dzialalność to musicie złożyć wniosek o wznowienie działalności. Następnie czekacie na wpis wznowienia działalności przez KRS. A następnie ponownie możecie złożyć wniosek o zawieszenie. Jak widzicie nie ma praktycznie szans, aby wznowić działalność na jeden dzień. Dobrze będzie jeśli uzyskacie wpis w ciągu 2-4 tygodni, co w niektórych KRS-ach jest sukcesem.

Zapytacie zatem, dlaczego taka zmiana?

Otóż aktualnie wszelkich czynności związanych z zawieszeniem dokonujecie w systemie Portal Rejestrów Sądowych. Jeśli spółka jest zawieszona to, aby ją ponownie zawiesić na kolejny okres musicie wznowić działalność. Do czasu kiedy KRS nie wpisze wznowienia działalności, system uniemożliwia Wam ponowne złożenie wniosku o zawieszenie. Zwyczajnie nie ma takiej technicznej możliwości. Ponieważ zawiesić działalność może tylko spółka prowadząca działalność. Zatem do czasu wpisu wznowienia nie macie możliwości ponownego złożenia wniosku o zawieszenie.

Wpisy o zawieszeniu działalności na blogu

Na blogu znajdziecie sporo wpisów o zawieszeniu działalności. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z nimi. Możecie chociażby zajrzeć do wpisu Jak zawiesić działalność spółki z o.o. po 1 lipca 2021 r. A także  O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny, gdzie jest podsumowanie i linki do innych wpisów.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Uchwały zarządu spółki z o.o.

Praca wspólnika w umowie spółki z o.o.

Czy uchwała o niesporządzaniu sprawozdania z działalności powinna być załączona do KRS?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Dorota 8 listopada, 2022 o 12:05

  Dzień dobry,
  zabrakło mi w tym opracowaniu informacji co się stanie gdy nie zgłoszę wznowienia prowadzenia działalności. Dalej będzie zawieszona mimo wszystko? Czy sąd z automatu wznowi działalność?

  Pozdrawiam,
  Dorota

  Odpowiedz

  Paweł 8 listopada, 2022 o 13:28

  Dzień dobry i dziękuję za przydatny wpis 🙂
  Naszło mnie pytanie związane z odwieszeniem i zawieszeniem działalności. Czy fakt odwieszenia działalności na jeden dzień tylko po to, aby następnego dnia działalność znów była zawieszona wpływa jakoś na obowiązki w zakresie sporządzania i przesyłania do KRS sprawozdań finansowych, w tym odbywania ZW? Czy przyjmuje się po prostu pewną ciągłość zawieszenia?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: