Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Aneta Kułakowska19 września 2021Komentarze (0)

Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Raczej nierzadko zdarza się, że spółka przez kilka kolejnych lat nie sporządza sprawozdań finansowych i nie zwołuje zwyczajnych zgromadzeń. Zdarza się też tak, że sprawozdania za każdy rok obrotowy są sporządzane, ale nic poza tym. Nie są więc zwoływane zwyczajne zgromadzenia wspólników, a dokumenty roczne nie są składane do KRS. Wiem o tym ponieważ w praktyce mam do czynienia z takimi spółkami. Niestety zwykle do podjęcia działań motywuje postanowienie KRS o wszczęciu postępowania przymuszającego do złożenia zaległych sprawozdań finansowych.

Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?

W praktyce okazuje się, że jeśli przegapimy termin to potem zwyczajnie musimy to nadrobić. Nierzadko zdarza się, że KRS wzywa do złożenia sprawozdań finansowych za kilka lat wstecz. Pół biedy, jeśli te sprawozdania już są gotowe. A bywa, że nie są, a spółka nie ma nawet księgowej. Z takimi przypadkami również miałam do czynienia. Zatem złożenie zaległych sprawozdań w terminie 7 dni wyznaczonych przez KRS graniczy z cudem. A pozostaje jeszcze zatwierdzenie tych sprawozdań, a także podjęcie uchwał w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty. Wówczas nie ma wyboru. Trzeba zwyczajnie nadrobić zaległości z tym związane na najbliższym zwyczajnym zgromadzeniu. Ewentualnie zwołać kilka zaległych zgromadzeń, oddzielnie za każdy rok obrotowy.

Zakres zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zgodnie z art. 231§2 k.s.h. zwyczajne zgromadzenie odbywa się raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego i dotyczy następujących spraw:

 • rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy
 • powzięcia uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników
 • udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

W przypadku, gdy nie zatwierdziliście sprawozdań z kilku lat i nie podjęliście innych uchwał przewidzianych na zwyczajne zgromadzenie, moim zdaniem możecie zakres kilku lat obrotowych objąć jednym zwyczajnym zgromadzeniem. A także możecie odbyć w jednym roku kilka zwyczajnych zgromadzeń. Wówczas każde zgromadzenie poświęcone będzie innemu rokowi obrotowemu.

Zwyczajne zgromadzenie współników po terminie

Stanowiska w kwestii ważności uchwał podjętych po terminie są różne. Ja stoję jednak na stanowisku, że odbycie zwyczajnego zgromadzenia po terminie nie oznacza automatycznie, że uchwały na nim podjęte są nieważne. Oznacza to, że dopóki nie zostanie wykazane, iż naruszenie terminu miało wpływ na treść uchwał to nie ma uzasadnionych powodów do ich uchylenia tylko ze względu na uchybienie terminowi.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

O czym muszę pamiętać po rejestracji spółki z o.o. w S24?

Jak zawiesić działalność spółki z o.o. po 1 lipca 2021 r.

Czy wniosek do KRS w Portalu Rejestrów Sądowych może złożyć pełnomocnik?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: