Dzisiejszym wpisem chciałabym Wam delikatnie przypomnieć, że zbliża się termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok. Wiem, że sporo z Was ma to już za sobą i złożyliście już dokumenty roczne do KRS. Pamiętam również o tych, którzy zwykle wszystko robią na ostatnią chwilę i u nich zwyczajne zgromadzenie wspólników odbędzie się w ostatnich dniach września, a nawet 30 września.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok
Dla tych którzy w 2020 roku zaczęli swoją przygodę ze spółką z o.o. przypominam, że po sporządzeniu sprawozdania finansowego musicie odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników i złożyć dokumenty do KRS.
Sprawozdanie finansowe zatwierdzacie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Ze względu na pandemię dostaliście dodatkowe 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego, a wobec tego i na odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Zatem jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2020 r. to najpóźniej na dzień 30 września 2021 r. zwołujecie zwyczajne zgromadzenie wspólników.
Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki za 2020 rok
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty za rok 2020
- udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2020 (dotyczy wszystkich członków zarządu i członków rady nadzorczej, jeśli jest powołana).
Złożenie sprawozdania finansowego do KRS
Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników, składacie dokumenty roczne do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie sprawozdania bezpośrednio do Repozytorium Dokumentów Finansowych. W terminie 15 dni od dnia zwyczajnego zgromadzeniu wspólników składacie dokumenty elektronicznie w KRS. Jeśli więc zgromadzenie odbyło ostatniego dnia, czyli 30 września 2021 r. to 15 października 2021 r. mija Wam ostatni dzień.
Za 2020 rok przesyłacie do KRS następujące dokumenty:
- sprawozdanie finansowe za 2020 rok w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym
- sprawozdanie z działalności za rok 2020 (jeśli nie korzystacie ze zwolnienia) w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym
- opinia biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu) w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym
- uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego – wystarczy skan np. w formacie pdf
- uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty – wystarczy skan np. w formacie pdf.
Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
Za rok 2020 nie musicie oddzielnie składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wskazane wyżej dokumenty roczne do KRS.
Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.
W sklepie na blogu możecie kupić ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego. Dowiecie się z niego jakie dokumenty za zakończony rok obrotowy musicie sporządzić i w jakim terminie. Znajdziecie w nim informacje o tym jak zwołać i odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. A także co dalej zrobić z dokumentami rocznymi, jeśli macie je już gotowe. Wszystko napisane prostym i zrozumiałym językiem.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy jednego roku można odbyć więcej niż jedno zwyczajne zgromadzenie wspólników?
O czym muszę pamiętać po rejestracji spółki z o.o. w S24?
Jak zawiesić działalność spółki z o.o. po 1 lipca 2021 r.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję,
jak zawsze rzeczowo i przejrzyście przekazana wiedza. Jak dla mnie najlepszy blog o tej tematyce.
Pani Maju,
bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry, Złożyliśmy dokumenty sprawozdawcze naszych spółek i dwie z nich utknęły w systemie RDF, tj.: w KRS są wpisane wzmianki o ich złożeniu, ale nie widać ich w samym RDF. Na koncie użytkownika systemu RDF nie ma żadnej korespondencji (oprócz informacji o wysłanym zgłoszeniu). Trwa to już kilkanaście dni. Czy jest jakaś procedura, żeby się dowiedzieć, co się dzieje w tej sprawie? Pismo do KRS prawdopodobnie nic nie da, ponieważ wzmianka o złożonych dokumentach jest już w KRS ujawniona. Czy spotkała się Pani z taką sytuacją?
Pani Lucyno,
nie spotkałam się z tym. Powinny być widoczne. Proszę to zgłosić do Centrum Wsparcia – przycisk POMOC.