Czy wniosek do KRS w Portalu Rejestrów Sądowych może złożyć pełnomocnik?
Jak najbardziej istnieje taka możliwość. Również po 1 lipca 2021 r. pełnomocnik spółki z o.o. może złożyć wniosek do KRS. Z tą różnicą, że aktualnie wszelkie wnioski do KRS składa elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych, zakładka e-formularze KRS.
Czy wniosek do KRS w Portalu Rejestrów Sądowych może złożyć pełnomocnik?
Jeśli nie chcecie lub nie wiecie jak przygotować i złożyć wniosek do KRS to możecie wyznaczyć pełnomocnika. Postępowanie przed KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych wymaga pełnomocnictwa procesowego. A to oznacza, że przed KRS spółkę z o.o. (poza zarządem czy prokurentami) może reprezentować wyłącznie pełnomocnik procesowy.
Na pełnomocnika możecie zatem wyznaczyć adwokata lub radcę prawnego. Ma to swoje zalety. Chociażby możliwość potwierdzenia za zgodność z oryginałem dokumentów, które zostały sporządzone w formie pisemnej. Pełnomocnik poprzez sam fakt załączenia skanu dokumentów do wniosku potwierdza ich zgodność z oryginałem. Poza tym pilnuje, aby wniosek i załączniki zostały poprawnie sporządzone i podpisane. A także ma możliwość podpisania samego wniosku, opłacenia go i złożenia w KRS.
Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom system nie podpowiada jakie załączniki załączyć do wniosku. Na pewno nie na tyle, aby jakiegoś załącznika nie pominąć. Choć jest zdecydowanie bardziej intuicyjny w obsłudze niż S24.
Jeśli zamierzacie skorzystać z pełnomocnika przed KRS, pamiętajcie o pełnomocnictwie i opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Oba dokumenty należy załączyć do wniosku.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Jak załączyć formularz do wniosku w Portalu Rejestrów Sądowych?
Jakie opłaty w elektronicznym KRS?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 37 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy pełnomocnik może potwierdzić załączniki Profilem Zaufanym, czy musi to być podpis elektroniczny?
Panie Adeamie,
moim zdaniem może potwierdzić profilem zaufanym.
Zachęcam do zapoznania się z KPC, a w szczególności art. 129 par. 2 ze zn. 1. Według mnie, przed wprowadzeniem dokumentu do systemu pełnomocnik niczego nie musi poświadczać. Poniższa regulacja wskazuje, że poświadczeniem jest wprowadzenie dokumentu do systemu.
Art. 129. [Oryginał dokumentu; uwierzytelnianie dokumentów]
§ 1.
Strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą.
§ 2.
Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2(1).
Elektroniczne poświadczenie odpisu dokumentu przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej następuje z chwilą wprowadzenia przez tego pełnomocnika dokumentu do systemu teleinformatycznego.
Panie Jacku,
Bardzo dziękuję. Znam przepisy w tym zakresie, Zwracam jednak uwagę, że ustawa o radcach prawnych (analogicznie Prawo o adwokaturze) reguluje, iż poświadczenie powinno zawierać podpis radcy prawnego, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Moim zdaniem nie sposób uznać, że samo wgranie przez radcę prawnego czy adwokata pisma w system powoduje skutek odpisu elektronicznego. Zatem poświadczenie powinno mieć odpowiednią formę a równoważne dla tradycyjnego potwierdzenia za zgodność należy uznać podpisanie podpisem elektronicznym.
W mojej ocenie wprowadzenie skanu do systemu jest poświadczeniem za zgodność ponieważ zawiera datę (data wprowadzenia do systemu) i podpis (profil zaufany) a także miejsce tego poświadczenia (adres pełnomocnika widniejący w profilu zaufanym).
Czy zatem w przypadku poświadczenia elektronicznego skanu dokumentu za zgodność za pomocą profilu zaufanego będzie zawierało te elementy o których Pani wspomina? Poza tym według mnie za pomocą profilu zaufanego dokument (skan) można podpisać a nie poświadczyć za zgodność z oryginałem.
Czy przy ustanawianiu pełnomocnika trzeba jako dodatkowy załącznik dołączyć odpis z KRS, wykazujący jego umocowanie?
Panie Kubo,
nie trzeba.
Musze powiedzieć, że moje największe wątpliwości budzi wspomniana przez Panią Mecenas możliwość dokonania opłaty przez pełnomocnika z tytułu rejestracji spółki. Brak jest jednoznacznych podstaw prawnych w tym zakresie. Zresztą nie wiadomo skąd pełnomocnik miałby dysponować środkami spółki na rejestrację. To moja jedyna uwaga. Poza tym artykuł bardzo dobrze analizuje przedmiotowe zagadnienie.
Panie Janie,
a dlaczego pełnomocnik nie może dokonać zapłaty, jeśli spółka wcześniej przekazała środki na jej dokonanie?
No tak, jednak rzadko kiedy spółka przed rejestracją dysponuje numerem konta. W praktyce takie rozwiązanie jest niemożliwe
Czy pełnomocnik zakładający konto na portalu rejestrów sądowych musi posiadać podpis kwalifikowany i nim podpisać wniosek np. zmianę danych w rejestrze czy może podpisać go Profilem Zaufanym?
Pani Justyno,
nie musi. Wystarczy podpis profilem zaufanym.
Dzień dobry Pani Mecenas, czy pośrednikiem w wysłaniu aktu notarialnego do KRS może zostać Biuro Rachunkowe prowadzone w formie działalności gospodarczej, i czy wystarczy do tego ogólne upoważnienie, czy tylko i wyłącznie zarząd może to wysłać?
Pani Olgo,
nie może. Odpowiedź ma Pani we wpisie.
Witam,
dzwoniłem dziś do informacji PRS.
Przekazano mi, że można przygotować wniosek, udostępnić do podpisu a następnie złożyć go – także nie będąc pełnomocnikiem. Pełnomocnik jest wtedy, kiedy podpisuje wniosek. A złożenie – to takie bardziej „złożenie na dzienniku podawczym”.
To nawiązuje do pytania Pani Olga Degtyareva powyżej.
Mam co do tego duże wątpliwości – czy Pani Mecenas / ktoś z czytających błoga – ma już jakieś doświadczenia?
Panie Michale,
we wpisie chodziło mi właśnie o sporządzenie, podpisanie i złożenie przez pełnomocnika w imieniu spółki wniosku. Całość obsługi, a nie wyłacznie o sam proces złożenia. Zgadza się, że samego procesu złożenia może dokonać ktokolwiek, jeśli wniosek podpiszą osoby upoważnione do podpisania. Faktycznie może o to wyłącznie chodziło Pani Oldze.
Dziękuję za komentarz.
Pani Mecenas, mój przypadek jest nieco inny. Spółka ma zaległości w składaniu sprawozdań finansowych. W międzyczasie zmieniony został okres obrachunkowy. I teraz składając zaległe sprawozdanie – system nie pozwala tego zrobić ze względu na inny okres rozrachunkowy. Czy jest na to jakiś sposób?
Nie jest prawdą, że pełnomocnik musi poświadczać załączniki do elektronicznego wniosku do KRS. Praktyka obecnie jest taka, że samo wprowadzenie dokumentów do systemu przez pełnomocnika uważa się za poświadczenie ich, nic więcej z plikami nie trzeba robić – przetestowane już kilkakrotnie z dobrym skutkiem.
Panie Pawle,
dziękuję za komentarz. Zgadzam się z tym. Na początku po 1 lipca praktyka KRS była rfóżna. Teraz faktycznie wystarczy wprowadzenie dokumentu. Przy okazji przypomniał mi Pan o korekcie wpisu w tym zakresie. Pozdrawiam,
Z tym nadal bywa różnie, zazwyczaj w sądach to przechodzi, ale np. w Szczecinie tego nie akceptują
Czy w przypadku szczecina, akceptowane jest podpisanie skanu dokumentu przez profil zaufany?
Witam ,
w Szczecinie nadal nie są akceptowane skany niepoświadczone za zgodność z oryginałem.
Dzień dobry,
Gdzie uiścić opłatę za pełnomocnictwo za składany wniosek w PRSie?
Dzień dobry,
czy jako prokurent mogę złożyć i podpisać dokumenty w PRS ? Oczywiście wszystkie załączniki są podpisane przez Zarząd. Czytam bardzo różne wypowiedzi na ten temat
Pani Elżbieto,
jesli prokurent ma reprezentację samodzielną to może.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdarawiam
Dzień dobry,
mam pytanie, gdzie uiścić opłatę za pełnomocnictwo za składany wniosek w PRSie?
Pani Katarzyno,
na konto bankowe urzędu gminy lub miasta, tam gdzie jest Sąd KRS. Na stronach urzędów są dane konta bankowego.
Pani Mecenas,
czy nadal utrzymuje się linia wskazująca, że skany załączników są poświadczone przez samo załączenie do wniosku? Czy wie Pani może, czy „przyjęła” się ona w Warszawie?
Pani Mariko,
nadal tak jest. W Warszawie również. Oczywiście, jeśli skany załączone są przez radcę prawnego lub adwokata.
Teraz to nie jest kwestia jakiejś linii tylko zmiany prawa w tym zakresie. Przypominam, że od 15 grudnia obowiązuje art. 694 ze zn. 4a k.p.c.
Zgadza się. Zwykle pytania dotyczą praktyki i do praktyki się odnoszę.
Czy prokurent samoistny może złożyć wniosek o zmianę do KRS? Chodzi o odwołanie prezesa i powołanie jednego z prokurentów na prezesa.
Prokurent może złożyć wniosek do KRS.
Czy konta w PRS zawodowych pełnomocników różnią się czymś od kont zwykłych śmiertelników. Ergo, czy sąd wie na podstawie konta, z którego złożono wniosek o wpis, że złożył go adwokat lub radca prawny. Jeżeli nie, to skąd to wie?
Panie Piotrze,
konta niczym się nie różnią. Pełnomocnik wpisuje imię i nazwisko, w miejsce we wniosku na pełnomocnika i załącza do wniosku/pisma swoje pełnomocnictwo.
Dziękuję za podzieleniem się stanowiskiem w tej kwestii. Zobaczymy jaka będzie praktyka. Póki nie ma jednolitego postępowania we wszystkich sądach rejestrowych.