Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu może być dyrektorem finansowym?

Aneta Kułakowska05 marca 20182 komentarze

Pani Mecenas, czy członek zarządu może być dyrektorem finansowym? – dzisiejszy wpis oparłam w całości na krótkim pytaniu, które otrzymałam od Czytelnika bloga.

Moja odpowiedź: tak, członek zarządu może być dyrektorem finansowym.

Czy członek zarządu może być dyrektorem finansowym

Czy członek zarządu może być dyrektorem finansowym?

Zgodnie z k.s.h. zarząd jest organem spółki z o.o. Osoby wchodzące do zarządu są określane mianem „członków zarządu”. Brak innych określeń na członków zarządu  w spółce z o.o., poza jednorazowym użyciem słowa „prezes zarządu”. Poza tym, na próżno szukać uregulowań dotyczących dyrektora, dyrektora finansowego czy innego stanowiska kierowniczego. Niemniej jednak brak jakichkolwiek przeszkód, aby posługiwać się dodatkowo takim nazewnictwem w stosunku do członków zarządu.

Dopuszczalne jest zatem doprecyzowanie zakresu uprawnień członka zarządu poprzez określenie go mianem dyrektora, dyrektora finansowego, dyrektora zarządzającego lub poprzez użycie innego nazewnictwa kierowniczego. Mamy do czynienia z podobną sytuacją, jaka ma miejsce w przypadku prezesa zarządu. Prawda jest taka, że jeśli w umowie spółki nie przyznamy prezesowi zarządu szczególnych uprawnień to jego uprawnienia nie będą się niczym różnić od zwykłego członka zarządu.

Podobnie będzie w przypadku dyrektora. Jeśli dyrektor będzie jednocześnie członkiem zarządu to wówczas będziemy mieli do czynienia z członkiem zarządu, który będzie jednocześnie pełnił funkcję dyrektora. Pełnienie przez członka zarządu funkcji dyrektora nie wpłynie na zasady reprezentacji w spółce z o.o. Obowiązywać nadal będą zasady określone w k.s.h. lub stosowne zapisy dotyczące reprezentacji z umowy spółki.

Z kolei jeśli chcemy nadać szczególne uprawnienia z tym związane, możemy wprowadzić odpowiednie zapisy do umowy spółki lub regulaminu zarządu w zależności od zakresu uregulowania. Macie sporą swobodę w tym zakresie.

****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z innymi wpisami:

Po co spółce zarząd?

Reprezentacja spółki z o.o.

Wzór podpisu członka zarządu

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Piotr 14 października, 2020 o 15:53

  CIekawy temat. Wlasnie spotkałem się z opinią, że będąc Członkiem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym może on wydać zarządzenie jako Dyrektor Operacyjny i w razie czego nie ponieść odpowiedzialności jako Członek Zarządu… Jakos mi się to nie zgadza. czy mysli Pani podobnie? Czy prawo dopuszcza cos takiego?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 października, 2020 o 06:54

  Panie Piotrze,
  na to nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek należąłoby rozpatrywać indywidualnie. Ja bym tak nie generalizowała.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: