Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Aneta Kułakowska30 kwietnia 20194 komentarze

O udzieleniu absolutorium członkom zarządu pojawiało się już kilka wpisów na blogu. Chociażby o udzieleniu  absolutorium zarządowi spółki  z o.o. czy o absolutorium dla prokurenta. Pytacie jednak:

Czy członkom rady nadzorczej też należy udzielić absolutorium?

Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli w spółce funkcjonuje rada nadzorcza, to również nad udzieleniem absolutorium jej członkom należy podjąć uchwały. To samo dotyczy komisji rewizyjnej oraz w przypadku spółki w likwidacji – likwidatora.

Absolutorium nie tylko dla zarządu spółki

Absolutorium nie tylko dla zarządu 

Zapewne wiecie, że przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:

  • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
  • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty,
  • udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Udzielenie absolutorium dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, likwidatorów, członków rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej spółki w ostatnim roku obrotowym. Dotyczy to więc również osób, które nie pełnią aktualnie tych funkcji bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu (zakończenie kadencji, rezygnacja, odwołanie, śmierć). A to oznacza, że zarząd zwołując zwyczajne zgromadzenie wspólników powinien uwzględnić w porządku obrad przeprowadzenie głosowań w sprawach udzielenia absolutorium innym członkom organów poza zarządem.

Absolutorium nie tylko dla zarządu spółkiPamiętajcie, że głosowanie odbywa się podobnie jak w przypadku głosowania nad udzieleniem absolutorium dla członków zarządu. Zasadą jest podejmowanie odrębnych uchwał w przedmiocie udzielenia absolutorium odnośnie każdego członka organu spółki. Nie głosujemy nad udzieleniem absolutorium dla organu.

*********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zmiana siedziby i adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem

Zmiana siedziby i adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Były członek zarządu na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

Zarząd Spółki w niepełnym składzie

Zawieszenie działalności spółki a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Bartosz Kasjerek 30 kwietnia, 2020 o 11:50

    A czy w przypadku, gdy w trakcie poprzedniego roku kalendarzowego zlikwidowano w Sp. z o.o. Radę Nadzorczą to czy na ZZW jej członkom również należy udzielić absolutorium? Co ze sprawozdaniem Rady Nadzorczej i sprawozdaniem Rady Nadzorczej z wyników oceny sprawozdania finansowego? Czy należy je sporządzać w przypadku, gdy Rada przestała już istnieć?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 30 kwietnia, 2020 o 21:20

    Panie Bartoszu,
    moim zdaniem należy głosować nad udzieleniem aboslutorium za część roku.

    Odpowiedz

    Joanna 6 stycznia, 2021 o 12:03

    Dzień Dobry, ja z kolei chciałam zapytać w jaki sposób zlikwidować radę nadzorczą w spółce z o.o., w której została ona ustanowiona fakultatywnie? Czy poprzez zmianę umowy spółki wykreślającą zapisy o radzie nadzorczej? Czy równolegle trzeba odwołać członków rady nadzorczej? Dziękuję za Pani opinię.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 7 stycznia, 2021 o 13:48

    Pani Joanno,
    nie wiem jakie ma Pani zapisy w umowie spółki, więc tylko odpowiem ogólnie, że co do zasady rezygnacja z rady wymaga zmiany umowy spółki, odwołania oraz zgłoszenia do KRS.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: