Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Prowadzenie księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o.

Aneta Kułakowska26 marca 20182 komentarze

Czytelniku, wiedziałeś że zarząd spółki z o.o. jest obowiązany prowadzić księgę udziałów?

Nie zdziwię się, jeśli odpowiedź będzie przecząca. Ileż to razy podczas audytu dokumentacji w spółce z o.o. na pytanie o pokazanie księgi udziałów widziałam w oczach zdziwienie, a potem odpowiedź:

Ale pani mecenas, jaka księga udziałów? Nie mamy żadnej księgi. Nawet nie wiemy co to jest.

Prowadzenie księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o.

Prowadzenie księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o.

Zdaję sobie sprawę, że kiedy spółka z o.o. skupia się na prowadzeniu działalności gospodarczej i zarabianiu, nikt nie zastanawia się nad prowadzeniem księgi udziałów. W związku z tym, że wpisy na blogu mają na celu edukowanie zarządów spółek, w tym przypominanie o obowiązkach i odpowiedzialności, to taki też jest niniejszy post.

We wpisie Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników pisałam o aktualizacji listy wspólników, której obowiązek jest bezpośrednio powiązany z prowadzeniem księgi udziałów i dokonywaniem w niej wpisów. Staram się jak najrzadziej przytaczać treść przepisów, ale w tym przypadku jestem przekonana, że będzie Ci łatwiej zrozumieć, obowiązek o którym dzisiaj napisałam.

Art. 188 § 1-2 k.s.h.

§1. Zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.

§2. Każdy wspólnik może przeglądać księgę udziałów.

Już wiesz, że księgę udziałów prowadzi zarząd jako organ spółki. Prowadzeniem księgi udziałów będzie założenie księgi udziałów, dokonywanie w niej wpisów, dokonywanie wpisów zmian, a także udostępnianie księgi udziałów wspólnikom.

Prowadzenie księgi udziałów kwalifikuje się jako sprawa z zakresu zwykłych czynności spółki. Może ją więc prowadzić każdy członek zarządu. Jeśli jednak przed dokonaniem wpisu w księdze udziałów czy przed udostępnieniem księgi udziałów osobie uprawnionej, choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się przeprowadzeniu czynności, wymagana będzie uprzednia uchwała zarządu.

Najczęściej zmiany w księdze udziałów dokonywane są na skutek sprzedaży udziałów. Czytelniku, jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o wpisie w księdze udziałów na skutek sprzedaży i nie tylko, to zapraszam do zapoznania się z ciekawym wpisem na blogu adwokat Joanny Mizińskiej Jakie dokumenty należy przygotować przy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

 

Sankcja za naruszenie obowiązku

O czym dodatkowo musisz pamiętać? Zgodnie z art. 594 § 1 k.s.h, jeśli członek zarządu wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd nie prowadzi księgi udziałów, podlega grzywnie do  20.000 zł. I nie ma w tym przypadku znaczenia, czy członek zarządu nie dopełnił swoich obowiązków umyślnie, czy też nieumyślnie.

Dodatkowo nieprowadzenie księgi udziałów może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą członków zarządu wobec spółki na podstawie art. 293 k.s.h.

 

Czytelniku, jeśli jesteś członkiem zarządu w spółce z o.o. to pamiętaj o obowiązku prowadzenia księgi udziałów. Zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów na blogu. W najbliższym czasie zamieszczę przykładowy wzór księgi udziałów.

*****

Zapraszam Cię również do zapoznania się z wpisem:

Obowiązek zarządu spółki z o.o. złożenia listy wspólników

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Marzec 27, 2018 o 16:50

Bardzo pomocny wpis.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska Marzec 27, 2018 o 17:08

Panie Piotrze,
dziękuję i bardzo się cieszę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis:

Prowadzenie księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o.