Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Obowiązki rady nadzorczej po zakończeniu roku

Aneta Kułakowska25 kwietnia 2021Komentarze (0)

Obowiązki rady nadzorczej po zakończeniu roku. Czy rada ma jakieś obowiązki po zakończeniu roku obrotowego?

Nie we wszystkich spółkach z o.o. jest rada nadzorcza. W spółkach z o.o., w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500.000 zł, a wspólników jest więcej niż 25, należy ustanowić radę nadzorczą. Ewentualnie komisję rewizyjną.

Obowiązki rady nadzorczej po zakończeniu roku

Obowiązki rady nadzorczej po zakończeniu roku 

Rada nadzorcza również ma swój udział w procesie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu. Zgodnie z art. 219 §3 k.s.h. do obowiązków rady nadzorczej należą:

 • ocena sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu
 • ocena wniosków zarządu dotyczących podziału zysku lub pokryciu straty
 • składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny
 • składanie zgromadzeniu wspólników pisemnego sprawozdania z działalności rady nadzorczej za ubiegły rok obrotowy (sprawozdanie rady nadzorczej) – obowiązek wszedł w życie 13.10.2022 r.

W umowie spółki można dodatkowo rozszerzyć obowiązki rady nadzorczej zobowiązując ją do sporządzania i składania zwyczajnemu zgromadzeniu wspólników sprawozdania z działalności rady nadzorczej po zamknięciu każdego roku obrotowego.

Sprawozdanie rady nadzorczej

Dokonywanie przez radę nadzorczą oceny sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego oraz składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny jest pomocne w podjęciu przez zwyczajne zgromadzenie wspólników obowiązkowych uchwał.

W praktyce rada nadzorcza może zweryfikować każdy aspekt działalności spółki. W tym również opiniować i oceniać pracę zarządu spółki. Dla zrealizowania swoich funkcji ma prawo przeglądania wszelkich dokumentów spółki, w tym dokumentów finansowych, kadrowych, umów czy uchwał zarządu. Radzie nadzorczej należy zatem udostępnić wszelkie dokumenty, których będzie potrzebować i o które będzie prosić w ramach dokonywanego nadzoru. Co do zasady przegląd tych dokumentów powinien się odbywać w siedzibie spółki. Wyjątek może dotyczyć dokumentacji prowadzonej przez zewnętrzne biuro rachunkowe.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Kto może zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

Jaką część zysku można przeznaczyć na wypłatę dywidendy?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: