O czym pamiętać składając wniosek do KRS w 2025 roku?
Pytanie zadajecie każdego roku. W tym roku również pojawiło się ono w Waszych mailach.
Dzisiaj odpowiem na tytułowe pytanie związane z wnioskami do KRS, które będziecie składać w tym roku. Wspomnę o kilku kwestiach wartych zapamiętania.
Dzisiaj mały oddech od tematów obowiązków i odpowiedzialności członków zarządu. Do tematu oczywiście wracam w kolejnych wpisach. Zainteresowanych zapraszam.
O czym pamiętać składając wniosek do KRS w 2025 roku?
Jeśli chodzi o wnioski do KRS to w tym roku przede wszystkim dwie kwestie najbardziej wpływają na zakres zmian we wnioskach w tym roku. Pierwsza to adres do doręczeń elektronicznych, a druga to PKD 2025.
O adresie do doręczeń elektronicznych pisałam w jednym z ostatnich wpisów, a o PKD 2025 również.
Co zatem dla Was to oznacza?
W przypadku wniosku o rejestrację spółki w KRS od razu we wniosku wskazujecie dane do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, a jeśli już utworzyliście adres to klikacie w odpowiedni wariant, który dotyczy Waszej spółki.
Jeśli chodzi o dane do utworzenia adresu to wskazujecie osobę z imienia, nazwiska i pesel (jeśli jest), która będzie administratorem. Od razu wskazujecie adres mailowy, na który będziecie otrzymywać informacje, jak wpłynie jakaś korespondencja na adres do doręczeń elektronicznych. Takie możliwości daje Wam zarówno wniosek składany w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych.
We wniosku o rejestrację wskazujecie również od razu przedmiot działalności spółki wyłącznie w oparciu o kody PKD 2025. W S24 właściwie nie macie innej opcji, ponieważ sporządzając umowę spółki w oparciu o wzorzec macie do wyboru wyłącznie nowe kody.
A w przypadku rejestracji spółki w Portalu Rejestrów Sądowych, nawet jeśli umowa spółki została podpisana w 2024, też macie wyłącznie możliwość wpisania kodów pkd w oparciu o PKD 2025, więc musicie dostosować kody korzystając z klucza powiązań.
Wniosek o wpis zmian w KRS
Jeśli chodzi o adres do doręczeń elektronicznych to w przypadku spółek zakładanych przed 2025 macie czas do 1 kwietnia 2025 na utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych.
W przypadku PKD 2025 okres przejściowy będzie trwał 2 lata. Przez ten czas będą funkcjonować jednocześnie stare kody pkd 2007 i nowe kody pkd 2025. Spółki zarejestrowane ze starym pkd, będą mogły do końca 2026 roku samodzielnie dokonać zmiany kodów pkd w KRS.
Przepisy nie wprowadzają obowiązku aktualizacji zmian w KRS w zakresie pkd. Nie nakładają na spółki kar za brak aktualizacji.
We wniosku o wpis zmian w KRS przed 1 kwietnia 2025 od razu możecie wskazać dane do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, a jeśli macie już utworzony adres to klikacie w odpowiedni wariant, który dotyczy Waszej spółki.
Z kolei po 1 kwietnia 2025 każda spółka powinna mieć utworzony adres, przynajmniej w teorii. Zakładam jednak, że bez względu na upływ terminu, składając wniosek o wpis zmian w KRS wciąż będziecie mogli utworzyć adres w KRS.
Jeśli chodzi o dane do utworzenia adresu to tutaj również wskazujecie osobę z imienia, nazwiska i pesel (jeśli jest). Wskazujecie też adres mailowy, na który będziecie otrzymywać informacje o korespondencji. Takie możliwości daje Wam zarówno wniosek składany w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych.
Przy okazji wniosku o wpis zmian możecie od razu zaktualizować kody pkd wpisane w KRS. W S24 musicie w tym przypadku dokonać zmiany umowy spółki w paragrafie 4. Jeśli umowę spółki podpisaliście u notariusza to pkd2025 nie wymusza na Was zmiany umowy spółki.
Jeśli jednak chcecie dokonać wpisu zmian w zakresie przedmiotu działalności to po zmianie klasyfikacji pkd będziecie zmuszeni opisać przedmiot działalności tylko w oparciu o kody PKD 2025.
Wniosek KRS, zarówno ten w S24, jak i w Portalu Rejestrów Sądowych nie dopuszcza w tej sytuacji możliwości wpisania innych kodów. Wskazujecie od razu przedmiot działalności wyłącznie w oparciu o kody pkd 2025 korzystając z klucza powiązań.
Adresy do doręczeń
To tyle, jeśli chodzi o nowości. Pamiętajcie jednak, że wciąż obowiązują przepisy dotyczące obowiązku wskazywania adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę.
Chodzi o członków zarządu i prokurentów, a także wskazywania adresów do doręczeń osób uprawnionych do powołania zarządu. Zwykle dotyczy to wspólników lub członków rady nadzorczej. Czasem też innych osób, którym umowa spółki przyznaje uprawnienia osobiste do powołania członków zarządu.
Pamiętajcie również, że już od kilku lat nie ma obowiązku składania wzorów podpisów. Wymagana jest zgoda na pełnienie funkcji członka zarządu, prokurenta lub członka rady nadzorczej. Czasem ta zgoda będzie określona wprost oświadczeniem pisemnym. Czasem poprzez inne działania, np. podpisanie wniosku do KRS, udzielenie pełnomocnictwa, oświadczenie złożone do protokołu po powołaniu na prokurenta, do zarządu lub rady nadzorczej.
Chodzi o to, aby nie było wątpliwości, iż osoba powołana do pełnienia konkretnej funkcji wyraża na to zgodę. Zatem jeśli macie wątpliwości, zadbajcie o pozyskanie oświadczenia o wyrażeniu zgody. Oświadczenie może mieć formę pisemną lub elektroniczną.
***
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Zarządzie pamiętaj o sporządzeniu sprawozdania finansowego!
Uważaj, kiedy zgadzasz się zostać członkiem zarządu!
Kiedy można dokonać zmian w S24 a kiedy przez PRS?
Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych.
***
O czym pamiętać składając wniosek do KRS w 2025 roku, możesz posłuchać także w moim podcaście Projekt SPÓŁKA Z O.O.:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }