Kiedy można dokonać zmian w S24 a kiedy przez PRS?
Czytelnik bloga Pan Marcin zwrócił moją uwagę na to, iż na stronie ministerstwa zamieszczona jest następująca informacja:
Nie możesz również złożyć w S24 wniosku o zmianę wpisu dla spółki założonej w tym systemie, jeżeli wprowadzono jakiekolwiek zmiany w formie papierowej lub za pośrednictwem portalu PRS.
Pan Marcin jest ciekawy jak to faktycznie jest. Wielokrotnie w blogu pisałam o tym, iż jedynie zmiana umowy spółki w formie notarialnej wyklucza z możliwości dalszego korzystania z S24. Mówię o zmianie umowy spółki, która została wpisana do KRS.
A to oznacza, że wszelkie inne zmiany, w tym sprzedaż udziałów z podpisami notarialnie poświadczonymi, darowizna udziałów, zmiana zarządu w protokole pisemnym zgromadzenia wspólników i wiele innych, nie wykluczają z możliwości korzystania z S24. Nadal możecie wysyłać wnioski o wpis zmian w S24.
Zatem jak to faktycznie jest? Zainteresowanych zapraszam.
Kiedy można dokonać zmian w S24 a kiedy przez PRS?
Ustalmy na początek jedną najważniejszą rzecz, jeśli chodzi o KRS. Wszystkie wnioski i pisma do KRS składacie wyłącznie w formie elektronicznej.
Nieważne czy jest to wniosek o rejestrację spółki, o wpis zmian, złożenie wniosku o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku, wniosku o zwrot opłaty, pismo z uzupełnieniem braków, wniosek o uzasadnienie, złożenie skargi na postanowienie i wiele wiele innych.
A to oznacza, że jeśli złożycie wniosek czy pismo do KRS w formie papierowej nie zostaną one rozpatrzone przez KRS.
Wniosek do KRS możecie złożyć elektronicznie:
- za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS (PRS)
- w systemie teleinformatycznym S24
Skupmy się zatem na wnioskach o wpis zmian, których dotyczy pytanie.
Kiedy nie możemy korzystać z S24?
Pierwsza i najważniejsza kwestia. Z S24 możecie korzystać tylko wtedy, kiedy spółkę założyliście w S24 i nie dokonaliście zmiany umowy spółki u notariusza.
Zatem zanim nie dokonacie zmiany umowy spółki u notariusza, to tak naprawdę możecie korzystać z obu systemów. Zarówno z S24, jak i z Portalu Rejestrów Sądowych.
Czasem nie będziecie mieć wyboru i będziecie musieli skorzystać z Portalu Rejestrów Sądowych, np. składając wniosek o zawieszenie działalności, o wznowienie działalności, wykreślenie prokurenta z KRS czy wykreślenie spółki z KRS. A także wniosek o przyspieszenie, o zwrot opłaty lub złożenie dokumentów do akt rejestrowych spółki.
Tak na marginesie, bez względu na sposób założenia spółki, możecie korzystać z S24, jeśli chcecie złożyć do KRS dokumenty roczne, w tym sprawozdanie finansowe. Chociaż zachęcam Was do zapoznania się z Repozytorium Dokumentów Finansowych, za pośrednictwem którego możecie bezpłatnie złożyć dokumenty roczne do KRS.
Z kolei, jeśli umowę spółki podpisaliście u notariusza to nie macie wyboru, jeśli chodzi o system KRS. Zarówno wniosek o rejestrację, jak i wnioski o wpis zmian składacie wyłącznie w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Nie możecie wówczas zmieniać danych spółki za pośrednictwem S24.
***
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Praktyczny przewodnik po likwidacji spółki z o.o.
Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:
Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?
Adres do doręczeń elektronicznych w 2025 roku
Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?
Jak mogę sprzedać udziały w spółce z o.o.?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych.
***
O tym, kiedy można dokonać zmian w S24, a kiedy przez PRS, możesz posłuchać w moim podcaście Projekt SPÓŁKA Z O.O.:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }