Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?

Aneta Kułakowska28 stycznia 2025Komentarze (0)

Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?

Jak dołączyć do wniosku dokumenty dołączone do poprzedniego wniosku?

Jak naprawić wniosek o wpis zmian po zwrocie wniosku?

Czy po zwrocie wniosku, muszę złożyć nowy wniosek i dokonać opłaty?

Naprawdę nie ma dnia, abym nie dostała pytań o to co zrobić po zwrocie wniosku i jak naprawić wniosek KRS. Szczególnie w kontekście dokumentów, które zostały załączone do poprzedniego, a do nowego wniosku nie dają się załączyć.

Wszelkie wskazówki, o których poniżej, pochodzą z mojej praktyki, zostały wielokrotnie przetestowane, a złożone w oparciu o nie wnioski do KRS o wpis zmian zostały pozytywnie przeprocesowane.

Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?

Co zrobić po zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów?

Ilu z Was czekało niecierpliwie na wpis zmian w KRS po złożeniu wniosku w S24? A tu niespodzianka, zamiast wpisu zmian w KRS, otrzymujecie zarządzenie o zwrocie wniosku.

Część z Was od razu loguje się do profilu spółki w S24 i ponownie przygotowuje załączniki, podpisuje je i próbuje wygenerować wniosek. Niestety problem polega na tym, że już raz załączona do wniosku umowa zbycia udziałów, a często również udzielenie zgody na zbycie i oświadczenie nowego wspólnika, nie dają się ponownie załączyć do wniosku KRS.

Niestety nie da się ponownie załączyć do nowego wniosku o wpis zmian, dokumentów już raz załączonych do poprzedniego wniosku. Oczywiście możecie dokument pobrać w pdf i załączyć go do wniosku jako dokument zewnętrzny.  Ja jednak robię to inaczej.

Na początek ważne jest, aby ustalić dlaczego KRS dokonał zwrotu wniosku. Zwykle pod rozstrzygnięciem, KRS podaje główne powody zwrotu wniosku. I to jest istotne.

Najczęściej wniosek został błędnie sporządzony. Możliwe, że zawnioskowaliście o wpis, zmianę czy wykreślenie w zakresie innym niż na to wskazują dokumenty.  Dodatkowo zwykle połączone to jest z brakami w dokumentacji. Bardzo często zapominacie o oświadczeniu czy spółka jest cudzoziemcem i liście osób uprawnionych do powołania zarządu. A po zbyciu udziałów te dokumenty należałoby załączyć do wniosku KRS.

Czy jest możliwość naprawy wniosku po zwrocie wniosku przez KRS?

Nie ma w S24 możliwości naprawy wniosku. Poza tym, w przypadku zwrotu wniosku, musicie złożyć wniosek o wpis zmian ponownie. Ponownie też musicie dokonać opłaty za wniosek . Co do poprzedniej opłaty, to nie możecie złożyć pisma o jej zaliczenie, a jedynie o zwrot opłaty za poprzedni wniosek. Pamiętajcie, że po zwrocie wniosku należy się Wam zwrot opłaty pomniejszony o 30 zł, czyli możecie zawnioskować o zwrot kwoty 270 zł. Macie 3 lata na złożenie wniosku o zwrot opłaty wraz z podaniem konta bankowego do dokonania zwrotu.

Aby podpowiedzieć Wam, co robić w sytuacji zwrotu wniosku po sprzedaży udziałów, opowiem Wam na przykładzie. Liczę, że ułatwi Wam to sporządzenie kolejnego wniosku do KRS.

Wniosek o wpis zmian został złożony w S24. Do wniosku załączona była zgoda na zbycie udziałów, umowa zbycia udziałów, lista wspólników oraz oświadczenie nowego wspólnika. KRS dokonał zwrotu wniosku ze względu na brak we wniosku wpisu w zakresie nowego wspólnika i wpisu zmiany w zakresie starego wspólnika. A także brak oświadczenia czy spółka jest cudzoziemcem i brak adresów do doręczeń osób upoważnionych do powołania zarządu.

Nowy wniosek KRS po zwrocie wniosku

Przygotowujecie kolejny wniosek. Jeśli ważny jest dla Was termin złożenia poprzedniego wniosku, to kolejny wniosek wysyłacie w terminie 7 dni od otrzymania zarządzenia o zwrocie poprzedniego wniosku. Jeśli drugi wniosek będzie prawidłowy, jako data złożenia wniosku będzie liczyć się data złożenia pierwszego wniosku.

Zakładamy, że zgoda na zbycie, umowa zbycia udziałów i oświadczenie nowego wspólnika zostały prawidłowo sporządzone i podpisane. Zatem przygotowujecie ponownie listę wspólników z gotowych w S24 wzorów. Jako dokumenty zewnętrzne przygotowujecie i załączacie do S24: oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem oraz listę adresów osób uprawnionych do powołania zarządu.

Ponadto jako dokument zewnętrzny przygotowujecie i załączacie do S24 pismo do KRS. Informujecie w nim, że składacie ponownie wniosek o wpis zmian po zwrocie poprzedniego wniosku. Wnioskujecie o dołączenie do nowego wniosku dokumentów załączonych do poprzedniego wniosku, czyli zgody na sprzedaż, umowy zbycia udziałów i oświadczenia nowego wspólnika. Podajcie też w tym piśmie datę złożenia poprzedniego wniosku wraz z sygnaturą. Sygnaturę znajdziecie na zarządzeniu o zwrocie wniosku. W piśmie tym możecie od razu zawnioskować o zwrot opłaty po zwrocie wniosku podając numer konta bankowego.

Wszystkie dokumenty, również te zewnętrzne podpisujecie zgodnie z reprezentacją, a jeśli chodzi o listę wspólników, to podpisuje cały skład zarządu.

Do nowego wniosku załączacie podpisane dokumenty, uzupełniacie wniosek pamiętając o błędach z poprzedniego wniosku, opłacacie i wysyłacie.

Jak załączyć umowę zbycia udziałów?

Często pytacie, co zrobić, aby do ponownie składanego wniosku w S24 załączyć umowę zbycia udziałów. Jeśli umowa zbycia udziałów została prawidłowo sporządzona, podpisana i załączona do poprzedniego wniosku to nie możecie jej ponownie załączyć do nowego wniosku.

Możecie zatem dołączyć do nowego wniosku, wnosząc o zaliczenie tej umowy do nowego wniosku, albo sporządzić umowę zbycia na nowo. Moim zdaniem, jeśli pierwsza umowa zbycia nie zawiera błędów to nie należy jej sporządzać na nowo. Pomimo zwrotu wniosku umowa została ważnie zawarta i doszło do zmiany na liście wspólników.

Pamiętajcie, że dla skuteczności zmiany wspólników nie potrzebujecie wpisu w KRS. Zdarzają się też czasem takie przypadki, że po zwrocie wniosku, wszystkie dokumenty sporządzacie na nowo, w tym umowę zbycia udziałów. Niestety często kończy się to zwrotem lub oddaleniem wniosku. Wraz z informacją, iż udziały zostały już wcześniej sprzedane, więc nie można było ich sprzedać ponownie tej samej osobie, która jest aktualnie ich właścicielem. A więc uważajcie, co robicie.

Praktyczny przewodnik po likwidacji spółki z o.o.

Praktyczny przewodnik po likwidacji spółki z o.o.

Trwa premierowa sprzedaż mojego nowego produktu Praktycznego przewodnika po likwidacji spółki z o.o. Do końca stycznia możecie kupić produkt w obniżonej cenie. W skład Praktycznego przewodnika wchodzi ebook, który przeprowadza Was przez likwidację spółki z o.o. krok po kroku. Ebooka wspierają checklisty i liczne wzory dokumentów. To produkt napakowany wiedzą i praktycznymi wskazówkami dla małych spółek z o.o.

Jeśli interesuje Was temat likwidacji to już teraz możecie wejść na stronę sklepu i sprawdzić czy to coś dla Was.

AUTOPROMOCJA

***

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Adres do doręczeń elektronicznych w 2025 roku

Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?

Jak mogę sprzedać udziały w spółce z o.o.?

Kiedy e-Doręczenia w spółce z o.o.?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych.

***

O zwrocie wniosku w S24 po zbyciu udziałów możesz posłuchać w moim podcaście Projekt SPÓŁKA Z O.O.:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: