Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów?

Aneta Kułakowska10 września 2020Komentarze (0)

Ostatnio na blogu zagościł temat sprzedaży udziałów, tak więc dzisiaj kolejny temat z nim powiązany, a który przewija się w Waszych pytaniach.

Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów? Dzisiaj krótko o tym opowiem.

Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów?

Kto ma prawo do dywidendy po sprzedaży udziałów?

Z k.s.h. dowiecie się, że uprawnionymi do dywidendy są wspólnicy, którym udziały przysługują w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Zatem uchwały, którą podejmuje zwyczajne zgromadzenie wspólników po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za zamknięty rok obrotowy.

Jeśli zatem doszło do sprzedaży udziałów w zamkniętym roku obrotowym czy nawet przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników to prawo do dywidendy uzyskuje nowy wspólnik. A zatem ten, który kupił udziały od poprzedniego. I ten, który został wpisany przez zarząd do księgi udziałów.

O dniu dywidendy możecie przeczytać we wpisie Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w umowie sprzedaży udziałów inaczej to uregulować. Były wspólnik i nowy mogą ustalić, że dywidenda będzie przysługiwać poprzedniemu wspólnikowi, ewentualnie podzielą się kwotą dywidendy. Pamiętajcie jednak przy tym o kwestiach podatkowych wynikających z tych ustaleń. Warto też pamiętać, że są to ustalenia pomiędzy wspólnikami, które nie powodują, że spółka dokonuje wypłaty inaczej niż jest to uregulowane w przepisach.

*************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie umowy sprzedaży to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam wzór umowy sprzedaży udziałów.Wzór umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Podsumowanie sierpnia na blogu

Prawo pierwszeństwa nabycia udziałów

Ograniczenia w zbywalności udziałów

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: